Torm Tabivere puurkaevus?

Tabiveres on käesolevaga koitma hakanud äratundmine, et veemajandusega saab ka teenida. Ettevõtjal püsib hing ometi sees. Vähe sellest, ka hulga valimislubadusi saaks vallavalitsus veevärgi oskusliku majandamise abil täide viia. Nagu Eestis tihtipeale ikka, jõuti tõeni tagantjärele.

Vald vajab veevärki, mida AS Emajõe Veevärk projekti raames arendada. Seda tal aga enam ei ole. Ning miks peaks nüüd eraettevõtja, kes veevärgi ostmisse ja selle toimimisse investeerinud on, oma isikliku vara lihtsalt vallale üle andma? Ei tea küll, miks, aga meenutab natuke omaaegset sund-kolhoosistamist. Kui vald on teinud otsuse veevärk erastada, siis võimalus seda tagasi saada on veevärk ettevõtjalt tagasi osta. Sellist varianti aga isegi mitte ei kaaluta ning plaanitakse alternatiivse veevärgi rajamist. Kellele ja milleks? On’s tõesti kohalik vee-ettevõtja süüdi, et ta ei suuda valla tujutsemist ohjeldada? Pigem on vald jonniajajaks pooleks ja püüab väljapressimistaktikaga eraettevõtjat põlvili suruda.

AS Emajõe Veevärk on omavalitsuste poolt loodud ühisettevõte, mis on samuti kriitikat pälvinud. Näiteks Kambja veebiväljaanne Koduvald kirjutab, et vallavolikogu ei liitunud omavalitsuste ühise vee-ettevõttega ?hurraa!? hüüdes, vaid otsuse paratamatust tajudes. ?Selline tunne on tõesti, nagu tuleks taas kolhoosi astuda,? teravmeelitseti volikogu istungil.

Kuid kas Tabiveres on ainus alternatiiv tõesti AS Emajõe Veevärk?

Miskipärast arvan, et tahtmise korral saaks Tabivere vallas selliselt kokku leppida, et võidaksid vald, ettevõtja ning eelkõige tarbija. On loomulik, et vallal puudub huvi ettevõtja kommunikatsioonidesse investeerida. Aus lahendus oleks ettevõte mõistliku hinna eest vallale tagasi osta, mitte nõuda selle üleandmist. Veidi keerukam, kuid samuti teostatav ning minu arvates parim lahendus oleks ettevõtjaga põhjaliku lepingu või investeerimispakti sõlmimine. Sel moel saaks ettevõtja vähemalt teatud osas oma tegevust jätkata ning vallal oleks suur asi tehtud.

Asja tuleks vaadata ka tarbijate seisukohast. Olen aru saanud, et praeguse plaani kohaselt annavad omavalitsused oma veevärgid AS Emajõe Veevärgile üle. Ajakirjanikuna uuriksin, mis saab edasi. Kas pärast projekti täideviimist jääb veevärke haldama olemas olev AS või saavad vallad ja ettevõtjad oma veevärgid tagasi? See viimane variant tundub väheusutav. Seda enam tahaks teada konkreetseid visioone, millal suuremaks ehitustegevuseks läheb ning millisteks kujunevad lõpuks teenuste hinnad.

Risto Mets

blog comments powered by Disqus