Toitumisnõustaja pidas huvitava ja õpetliku loengu

Tallinna Ülikooli epidemioloogia eriala magistrant ja mitmekülgne terviseedendaja Anu Kivi esines Jõgeva kultuurikeskuses loenguga „Lapse arengut toetav toitumine”. Ta selgitas, millist kahju teeb organismile ebatervislik toitumine ja jagas nõuandeid, mille järgmist kuulajad igati reaalseks pidasid.


Loengul osalenud Karin Tamson avaldas arvamust, et Anu Kivi soovitusi on täiesti reaalne järgida. „Tervislik toit ei ole kallis, kuid selle valmistamine on kindlasti ajakulukam kui töödeldud toidu ostmine poest. Inimene peab aga aru saama, et harjumusi tuleb muuta järk-järgult ja õige toitumine tagab meile ka parema tervise nii olevikus kui ka tulevikus. See, mida inimene sööb, on tema enda otsustada. Kui ta aga peab tervislikult toitumist oluliseks, siis ta ka leiab tänapäeva kiires elutempos aja, et sellist toitu valmistada,” usub Tamson.

„Sain ka teada, kus inimese organismis ühte või teist toitainet töödeldakse. Oluline oli info,  kui palju suhkrut sisaldavad süütuna tunduvad valmistooted, näiteks karastusjoogid.  Üllatuseks oli meie kodumaiste aedviljade vitamiinisisalduse vähenemine, mille põhjuseks meie põllupinna viljakuse langus,” lisas ta.  

„Suhtun selliste koolituste korraldamisse positiivselt, nii tõstetakse inimeste teadlikkust olulistes küsimustes. Kui sageli on igasugu koolitused tasulised, siis selliste koolituste puhul on võimalik saada oma ala spetsialistidelt tasuta nõu. Nii on see paljudele kättesaadav,“ rõhutas Tamson.  

Marju Maas sai Anu Kivi loengul kinnitust sellele, et inimene on siiski indiviid oma geenipagasi ja harjumustega „Üldistustesse tuleks suhtuda teatava distantsiga või elutervelt. On äärmiselt oluline jälgida oma keha ja selle reaktsioone teatud toitudele ja toiduainetele ning toitude ning toiduainete kombinatsioonidele. Nõustaja jutt veenis ka, et kõige lihtsam asi, millest alustada, on lisaminutite varumine poes, et jõuaks leida pakendilt info. Me kipume tarbijatena sageli unustama, et meie võimuses on turgu oma teadlike valikute läbi muuta,” lausus ta.

„Kipume tarbima lihatooteid rohkem, kui meie organismile vaja oleks. Selle arvelt vabaneva raha võiks kulutada kvaliteetse, otse mahetootjalt saadud köögivilja ostmiseks. Ja kui varasemast on jäänud müüt, et mahetoote järele peab sõitma paksu metsa, siis see on kindlasti muutunud – mahetootjad on hakanud tublisti turundusega tegelema ja seega muutnud ennast nähtavaks ja kättesaadavaks.   

Toitumisalase koolitusega, mille viis läbi Anu Kivi, on võimalik tõsta elanike teadlikkust või tuletada meelde ununenud teadmisi ja pikas plaanis päästa mõni perekond vintsutustest, mis kaasnevad laste haigestumisega. Lapsevanematena teeme otsuseid oma laste eest ja on kurb, kui need on tahtmatult ja teadmatusest lastele pigem kahjulikud,” avaldas arvamust Maas.

Lektor Anu Kivi tunnistati aastal 2017 Viljandimaa aasta terviseedendajaks. Tema loengu  Jõgeval organiseeris Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse siseturvalisuse spetsialist Maiu Veltbach.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus