Toimetulekuklassi lapsed kevadekuulutajaid otsimas

Kooli õppekavas on muu hulgas selline õppeaine nagu orienteerumisõpetus, mis peab andma lastele teadmisi ja oskusi, et ümbritseva keskkonnaga kohaneda ja seal iseseisvalt hakkama saada. Orienteerumisõpetuse tund peab tuginema meelte koostööle: õpitavaid asju peab saama, kui vähegi võimalik, näha ja käega katsuda.

Kiigemetsa Kooli toimetulekuklasside orienteerumisõpetuse tunnis õpitigi tundma linde-kevadekuulutajaid. Koolipingis õpitut otsustati korrata looduses linnulaulu kuulates ja mõnd lauljat päris oma silmaga vaadates. Selleks paluti appi tuttav kala-, jahi- ja metsamees, Endla looduskaitseala endine direktor Ärni Kuusik.

Linnukoori tervituse saatel alustasime teekonda Siimusti parkmetsa. Õpilased olid väga põnevil ja hoidsid Ärni Kuusiku lähedusse, sest külalisel rippus kaelas lastele esiotsa võõras riistapuu ? binokkel, mille otstarve tuli kiiresti välja uurida. Kui kuulsime üht üsna erilist laulu ja saime teada, et laulja on väike-lehelind, tekkis kohe binokli kasutamise järjekord, et linnuga lähemalt tutvuda.

Järgmise ilusa laulu autorit me ära ei arvanud. Teejuhilt saime teada, et see on musträstas, keda eristab kuldnokast vaid kollasem nokk ning kes maapinnal liigub hüpeldes. Binokliga otsimine paraku tulemusi ei andnud, sest laulja varjas end osavalt.

Järgmisena kikitasime kõrvu sootihase laulu suunas: see osutus pisikeseks pruunikas-hallikaks väga kiire lennuga linnuks, kes piirab röövikputukate levikut.

Meie metsade rohkearvulisim ja tempokaima lauluga laululind ? metsvint ? ei jäänud meil samuti kuulmata. Isaslinnud on, nagu selgus, selle liigi puhul kaunimad ja kirevama sulestikuga.

Kõige pikemalt laskis meil end jälgida ja uurida urvalind. Ta tundus olevat küll seltsiv, ent igaks juhuks oli ta end sättinud ühe meist kaugemale jääva puu otsa.

Nii see soe päikesepaisteline päev veeres ja tuligi aeg linnupetet võtta, sest värskes õhus liikumine teeb kõhu tühjaks. Eelmisel päeval olid IX klassi poisid lindude tervituseks 40 lõokesekujulist saiakest küpsetanud: selline komme on au sees setudel ja nende arvates keeravad linnud selle peale suu suve poole ja pea päeva poole. Linnukujulised küpsetised maitsesid hästi. Söömise ajal sai metsas nähtu-kuuldu üle korratud ja arutletud selle üle, mida linnud lauluga öelda tahavad.

Kiigemetsa Kooli toimetulekuklasside õpilased on hariva ja õpetliku orienteerumisõpetuse tunni eest Ärni Kuusikule väga tänulikud. Esimest korda kohtuti temaga juba veebruaris, küünlapäeval, kui üheskoos mesilasvahast küünlaid valmistati. On suur õnn leida inimene, kellel on soe süda, suured teadmised ja lahkus jagada neid lastega. Uuesti tahavad lapsed Ärni Kuusikuga kohtuda siis, kui ööbik laulab ja kõik puud on lehes.

Kevadel tõmbabki lapsi rohkem õue kui tuppa koolipingi poole, kuid selleks, et õues toimuvat mõista, tuleb õppida.

PIRET TEPASKIND
Kiigemetsa Kooli
IX toimetulekuklassi õpetaja

blog comments powered by Disqus