Tiheda laululava saab kaare

Peipsi ääres Kasepää vallas asuvale Tiheda laululavale on kerkimas liimpuidust ja laudadest kaar. Kui see valmis saab, võib öelda, et mitme aasta jooksul järk-järgult valminud rajatisel on ka i-täpp” paigas.

</p>

Tiheda külaväljak sai peopaigana esimesed tuleristsed 2009. aastal peetud Peipsi-äärsete maakondade laulu- ja tantsupeo ajal. Tolleks ajaks olid väljakule paigaldatud ainult pealtvaatajatele mõeldud pingid, lauljatel tuli laulda veel ajutisel laval. Järgmisel aastal valmis laululava betoonkarkass. Külaväljaku esimese etapi töödeks saadi toetust Külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetuse meetmest 3.2.

Ehituse teise etapi tööd tehti möödunud suvel ning nende tarvis taotles külaväljakut haldav Omedu külaselts toetust Leader-programmist. Toona said valmis terrassi laudis ja piirded ning lavale paigaldati elektrikilp. Tänu sellele pole vaja ürituste ajal kasutatava tehnika elektriga varustamise jaoks iga kord ajutisi kaableid vedada. Teise etapi tööde kogumaksumus oli 21 286 eurot, sellest 19 158 tuli Leader-programmist ning ülejäänu kattis külaselts Kasepää vallalt saadud tegevustoetusest. Riigieelarvest saadud 6400- eurose toetuse abil õnnestus samal aastal valmis ehitada ka lavaesine sillutatud tantsupõrand.

Uhke vaatepilt

Tänavune kolmas ehitusetapp näebki siis ette laululavale puidust kaare paigaldamist. Selle töö teostab, nagu mullused teise etapi töödki, AS Cobra Grupp. Ka rahaline tugi tuleb taas Leader-programmist: kaar koos paigaldusega läheb maksma 36 000 eurot ning Leader-toetus katab sellest 20 000 euro suuruse osa. Ülejäänud osa summast aitab Omedu külaseltsil kinni maksta Kasepää vald. Vallavalitsuse arendusspetsialist ja maakorraldaja Sirle Tomson ning ehitus- ja keskkonnaspetsialist Ilari Domaškin on seltsile projektide teostamise juures ka nõu ja jõuga abiks.

Ilari Domaškini sõnul läksid tänavused tööd laululaval lahti juuni esimesel poolel.

Kui veok liimpuidust kaarjate taladega kohale jõudis, oli see päris uhke vaatepilt,” ütles Ilari Domaškin.

Need detailid telliti Põlvas tegutsevast ASist Liimpuit. Taladest laulukaare skeleti” kokkupanek nõudis Domaškini sõnul ehitusmeestelt parajat nuputamist. Et laululava puhul on üldse tegemist üsna unikaalse projektiga, tuli arhitekt Andres Kadarikul töö käigus ka üht-teist ümber teha. Näiteks selgus, et lavakaart katvat laudist pole võimalik algselt kavandatud viisil paigaldada, sest lauad lihtsalt ei paindu nii palju. Koostöös ehitaja ja tellijaga leiti aga kiiresti sobivam paigaldusviis, mis annab sealjuures kenamagi tulemuse.

Rannapeol 2000 inimest

Praegu on lavakaare laudis paigaldatud umbes kolmandiku ulatuses. Kui kaar päris valmis saab, meenutab see teatud määral kummuli paati ning see on Peipsi-äärsele rajatisele vägagi kohane.

Lavakaare paigaldamise tööd ei sega aga laululava kasutamist. Möödunud reedel peetigi Tiheda külaväljakul rannapidu, millel ansamblite Meie Mees, Põhja-Tallinn ja Hellad Velled saatel lustis umbes kaks tuhat inimest. Tuleval reedel annab Vana Baskini Teater sealsamas etenduse suvelavastusega Nädal aega kolmekesi”, 19. ja 20. juulil esinevad laululaval aga muusikasündmuse Peipsi romantika” raames Liisi Koikson, Marko Matvere, Peep Raun, Bonzo ja Ott Lepland.

Esialgu nõudis see artistidelt ja kontserdikorraldajatelt teatavat riskijulgust, et siia suuremaid sündmusi planeerida, ent tundub, et paik hakkab rahvale ja esinejatele juba tuttavaks saama,” ütles Ilari Domaškin.

Sirle Tomsoni sõnul rajatakse Tiheda külaväljakule tänavu veel maakivimüüriga lõkkeplats ja tehakse haljastustöid. Mõlema ettevõtmise tarvis sai Omedu külaselts raha Kohaliku omaalgatuse programmist. Lõppkokkuvõttes saab Kasepää valla rahvas endale tõesti suurepärase kooskäimise ja pidude pidamise paiga, kuhu meelsasti tuleb ka kaugem rahvas. Kasepää valla endagi elanikkond paisub suviti ju tunduvalt suuremaks.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus