Tiheda lasteaias on nüüd soe ja puhas õhk

Reedel avati Mustvee vallas uuendatud Tiheda lasteaed. Tegemist on ühe esimese lasteaiaga, mis sai KIK-ilt toetust hoone energiatõhususe ja taastuvenergia kasutuse edendamiseks.


„Lasteaed loodi Raja põhikooli juurde 2004. aastal, selleks oli maja läbinud ka oma viimase põhjalikuma remondi. 2008. aastal vahetati katus ja aknad, 2010 suleti põhikool ja siis alustas tegevust sõimerühm,“ rääkis Mustvee lasteaia direktor Maris Rohtla.

„Meil oli väike armas maja, ega me ise aru ei saanud, et midagi nii väga viga oleks. Kui talvel oli tuul Peipsi poolt, panime vahel kampsunid selga ja käisime saalis mängimas – seal oli siis 16 kraadi sooja. Millises rühmas oli soe või külm, sõltus tuule suunast. Uksed olid ka lihtsalt ilu pärast,“ meenutas ta tegutsemist Mustvee lasteaia Tihedal asuvas majas enne renoveerimist.

„Kui selgus, et niisugune projekt on, kust võiks raha saada, oli meie omavalitsus hästi tubli ja tellis auditi. Kui tulemused kohale jõudsid, ehmusime ise ka ära, me ei uskunud, et asjad nii hullud on,“ nentis Rohtla.

Tol ajal Kasepää vallavalitsuses lasteaiaasju ajanud Jana Iort, kes koos Jane Ojaga selle projekti eest seisis, meenutas: „Oli suhteliselt ränk töö, kõigi nõuete selgekstegemine, õnneks kõik klappis ja me mahtusime täpselt tingimuste alla.“

Tiheda lasteaia rekonstrueerimistööd läksid maksma 234 487 eurot, millest KIK-i toetus oli 99 705 eurot.

Auditis pakuti energia säästmiseks välja hoone välisseinte ja sokli soojustamine, millega vähendati külmasildade mõju ja tõsteti välisseinte sisetemperatuuri. Olemasolevad pakettaknad vahetati välja kolmekordsete akende vastu, välisuksed on nüüd metallist ja soojustatud. Nähti ette uue küttesüsteemi ehitamine kahetorusüsteemina ning kõikidesse ruumidesse uute termostaatventiiliga radiaatorite paigaldamine. Samuti tuli ehitada täiesti uus soojatagastusega ventilatsioonisüsteem.

„Kõik tööd said ära tehtud,“ oli nüüd Mustvee valla ehituse peaspetsialistina töötav Iort rahul. „Terve lõunapoolne sein pidi vastama tuleohutusnõuetele, sest seal asub avariiväljapääs teiselt korruselt. See tähendas kallimaid, tulekindlaid aknaid. Vahetati evakuatsioonitrepp ja maja välisilme muutus palju kenamaks. Ventilatsiooni ehitamisega muutus õhk majas tuntavalt puhtamaks.

Energiakulu kohta on mõõtmised veel tegemata – selleks on vaja miinustemperatuure,“ oli ta siiski tulemuste väljakuulutamisega ettevaatlik.

Tööd kestsid maikuust oktoobri keskpaigani. „Osa lapsi jäi suveks koju ja ülejäänutega läksime Mustvee lasteaeda. Algul oli küll kitsavõitu, aga mahtusime ära,“ rääkis lasteaia juhataja.

„See projekt on üks neist, mis jõuti enne ehitushindade olulist kallinemist ära teha. Meil on praegu kokku üle 50 projekti, mis on raha saamas või saanud. Kallinemiste puhul vaadatakse kallinemiste asjaolud üle ja vastavalt võimalusele neid arvestatakse. Kuid juba on meil ka esimene loobuja – Kaiu lasteaed Raplamaal, rääkis avamisüritusel osalenud KIK-i projektikoordinaator Ööle Janson.

Mustvee ehitusteemadega tegelev abivallavanem Enn Kurg ütles Vooremaale, et on väga rahul ühinenud omavalitsuste koostööga. „Asi kooskõlastati algusest peale teiste ühinevate omavalitsustega. Kallinemine oli ligi 30 000 euro võrra, aga see on praeguses majandussituatsioonis loomulik, et ehitushinnad kerkivad,“ märkis ta.

Mustvee lasteaia Tiheda majas on kolmes rühmas 35 last

Renoveerimise maksumus 234 487,20 eurot (s.h lisatööd 31 128,00)

KIK-i toetuse summa 99 705,45eurot

Valla omafinantseering 134 781,75

Renoveerimise eesmärk: lasteaiahoone energiatõhususe parandamine klassilt E klassini C

Fassaadi projekt: Sirje Projektbüroo OÜ

Ventilatsiooniprojekt: Hendriku Projekt OÜ

Küttesüsteemi rekonstrueeris Q-E Grupp OÜ

Ehitusprojektide ekspertiis: Ösel Consulting OÜ

Ehitas Jõgeva Ehitus OÜ

Omanikujärelevalve: Sven Trofimov Doran OÜ

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus