Terviseamet jagab meeldetuletavaid tähelepanekuid, et väikelaste uudishimu ei lõpetaks suviseid õuepidusid kiirabisõiduga EMO-sse. Meie kauaoodatud suvi on lõpuks alanud ja koos sellega loomulikult ka aiapidude, piknikute ning rõõmsate koosviibimiste hooaeg. Aga kui peoliste hulka kuuluvad ka väikelapsed, tuleks enne süte hõõguma löömist, klaaside kokku kõlistamist ja seltskonna sumisema hakkamist mõelda: kas kõik mis murul või laual, on ikka lapse jaoks ohutu?
Väikelapsed avastavad maailma suure entusiasmiga ja tihti just suu kaudu. Just see süütu uudishimu võib aga lõppeda kiirabis, kui tähelepanu hajub ja ohtlikud ained satuvad väikestesse kätesse. Lapsed ei pruugi kergesti kätte jääva joogiklaasi, tubakatoote, aiakeemia ja isegi mõne mürgise taime puhul vahet teha, kas tegemist on limonaadi või alkoholiga, kommi või nikotiinipadjaga, vitamiini või ravimipilliga.
Terviseameti ennetuskampaania toob sel suvel taas tähelepanu väikelaste mürgistusohtudele suvistel koosviibimistel. Statistika järgi ei pea enamik mürgistuskahtlusi lõppema EMO-s, kui tegutseda õigel ajal ja õigesti.
Mürgistuse või selle kahtluse korral helista julgesti ööpäevaringsele numbrile 16662, kust saad anonüümselt, ilma hinnanguteta kolmes keeles (eesti, vene, inglise) toetavat, nõustavat ja parima lahenduseni viivat abi.
Mürgistuskahtlusel ära jää ootama sümptomite ilmnemist, vaid helista kohe infoliinile ja järgi antud juhiseid. Kindlasti ei tohi kannatanul kutsuda esile oksendamist – see võib teha rohkem kahju kui kasu. Soovitusi mürgistuste ennetamiseks leiab veel ka veebilehelt 16662.ee
EVELIN PAJUSTE
27.06.2025
blog comments powered by Disqus