Teisipäeval istutati Voore parki 100 noort tamme

Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva tähistamiseks istutatakse tammepuid mitmel pool. Ka Mustvee vallas asuv Voore kool on üks neist, kes selle juubeliürituste sarjaga omal ajal liitus.


Alates avamisest Voore põhikooli juhtinud direktor Raivo Reimets võttis omal ajal vastu riigikantselei ettepaneku kasvatada Eesti riigi juubeliks tõrudest tammeistikuid.

„See oli jah riigikantselei initsiatiiv,“ meenutas Reimets. Teda ajendas ettevõtmisega liituma nii see, et Voorel on ruumi ja suur park veel suhteliselt hõre, kui asjaolu, et lähedal on koht, kust tammetõrusid korjata.

2013. aasta sügisel korjasidki Voore kooli lapsed tõrusid. „Tammetõrud on pärit siitsamast tammealleelt,“ rääkis samuti ettevõtmise alguse juures olnud praegune Mustvee vallavanem Jüri Morozov.

Roela mõisa tammed

„Need on Roela mõisa ajal istutatud tammed, väga väärikad puud. Koos neljanda klassiga korjasime tõrud, Vello Kana juhendas, kuidas neid üle talve hoida ja kasvama panna, “ meenutas vallavanem.

Praeguseks 7. klassi jõudnud Liisa, Melissa ja Kaila meenutasid viie aasta tagust aega: „Mina mäletan küll seda tõrude korjamist. Aga mina mäletan, et mul oli kilekott käes ja korjasin sinna.  Meie olime nii väikesed, et vist ei saanudki aru, et kunagi neist suured tammed kasvavad ja et mingi nii tähtis üritus sellest tuleb. Me lihtsalt korjasime, sest öeldi, et tuleb korjata. Minu meelest oli see tundide ajast. Meie isegi ei istutanud neid. Ja pilti tehti! Minu meelest oli see hästi soe ja mõnus päev, ilus ilm oli!“ rääkisid tüdrukud läbisegi.

„Neist tammedest on tänaseks suurepärased puukesed kasvanud. Meil on neid kooli aias rohkemgi kasvamas. Täna istutame neist siia parki 100. See on veel üks väärikas algus, sest meie poole on juba pöördunud inimesed ja asutused, kes tahavad samamoodi tähtpäeva puhul tammesid istutada. Ja ma usun, et meie tammed lähevad kõik käiku. Jagame neid rõõmsasti,“ rääkis Mustvee vallavanem Morozov.

„Eile alustasime taimede välja kaevamisega, täna hommikul sorteerisime ja istutamas on kõik Voore põhikooli õpilased ja Voore lasteaiarühm, Mustvee vallavalitsuse esindajad, vallavolikogu liikmed ja kohalikud elanikud,” rääkis seda ettevõtmist juhtinud Voore põhikooli direktor Ilona Tars.

Vello Kana kaevas näidisaugu

„Plaan on niisugune, et teeme kõigepealt ühispildi ära ja siis teeb Vello Kana näidisaugu, et kõik teaks, missugune peab olema õige auk saja tamme pargi ühe puu jaoks,“ võttis Jüri Morozov korraldamise üle.

Nii ka läks. Näidisaugu kaevamise käigus selgus, et mitte kõik paigad tulevases tammepargis ei sobi ühtviisi hästi lastele kaevamiseks. Tuleb otsida pehmema pinnasega kohti ja mängu tuua ka väike ekskavaator.

Puukeste tulevased kohad olid ette ära märgitud. Nii jäi lastele istutamine pargi madalamas osas, kõrgemal, küngastel tegutsesid täiskasvanud.

Istutajate arv jäi loodetud sajale siiski pisut alla, aga see-eest leidsid kõik pargi tarvis välja valitud puud endale õige koha.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus