Teatrinoored said kõne- ja liikumiskoolitust

Kahe Põltsamaa kultuurikeskuses veedetud päeva jooksul said 18 teatrinoort kõnetehnika alast koolitust Toomas Lõhmustelt ja liikumisalast koolitust Eve Noormetsalt. Mõlemad on oma ala tunnustatud spetsialistid. Lõhmuste töötas varem Tallinna Ülikooli re?ii õppetooli juhataja ja kõneõpetuse dotsendina, 1. novembrist aga Eesti Raadio raadioteatri juhatajana. Eve Noormets juhib omanimelist tantsustuudiot.

 Teisipäeval näitekunstihuvilistega tegelnud Lõhmuste õpetas neid õigesti hingama, tunnetama oma diafragmat ning leidma üles n-ö oma häält. Kui osata tabada enda jaoks loomulik helikõrgus ja vabastada kõri, ei teki kõnelemisel liigseid pingeid.

“Lõhmuste juhendamisel tehtud harjutustest oli kõige huvitavam nn energiasammas,” ütles Viribus Unitise ja Puurmani näiteringi juhendaja Keiu Kess. “Kõigepealt pidi igaüks hakkama ümisema mingit talle omasena tunduvat viisijuppi, seejärel aga kuulama teisi ja kohandama oma viisi nii, et see teiste omadega paremini kokku kõlaks. Peatselt kujuneski eri üminatest kokku nagu mingi rahvalaul. Ning kui me eri nurkadest lõpuks ümisedes saali keskele kokku tulime, oli mulje ikka väga võimas.”

Põrand täis

Keiu tegigi ise koos noortega kõik harjutused kaasa ? nii kõnetehnika- kui ka liikumisalased. Viimaseid tehti Eve Noormetsa juhendamisel kolmapäeval. Kui meie kultuurikeskuse saali uksest sisse astusime, kõndisid noored muusika saatel mööda saali ja pidid Eve Noormetsa juhise järgi jälgima, et kogu põrandapind ühtlaselt täidetud oleks. Kui teatud liikumisrütm käes, tuli niisama kõndimiselt keerulisematele sammukombinatsioonidele üle minna. Aga ikka nii, et põrandapind ühtlaselt kaetud oleks ning et samas ka teistega kokku ei põrkaks. Just sedasama tuleb tavaliselt jälgida ka laval.

Veel pani Eve Noormets noored koordinatsiooniharjutusi tegema: need aitavad oma keha paremini tunnetama ja kasutama õppida.

“Spetsiaalseid liikumisharjutusi ma näiteringi omadega ju teinud polegi,” ütles Keiu Kess. “Aga vaja on neid vägagi. Noorte põhiküsimus on ju tavaliselt: “Aga mida ma nende kätega teen?” Pärast liikumiskoolitust nad ehk seda enam nii tihti ei küsi.”

Keiu Kessi sõnul suhtutaksegi oma juhendaja jutusse mõnikord natuke leigelt, kui aga kusagilt kaugemalt tulnud tunnustatud spetsialist midagi räägib, võetakse see reservatsioonideta vastu. Ja mõistagi on värskeid impulsse vaja ka juhendajal endal.

Talvel uuesti

Põltsamaa ja Puurmani noorte kahepäevast teatrikoolitust rahastas kultuuriministeerium oma programmi “Sportlik-kultuuriline koolivaheaeg” raames. Rahataotlejaks oli Põltsamaa kultuurikeskus.

“Mõtlesime ammu, et peaks teatrinoortele ühe sellise koolituse tegema,” ütles kultuurikeskuse kunstiline juht Vilve Piht.

 “Talvisel koolivaheajal tahame teha uue koolituse, mille käigus valmiksid ka lastele mõeldud lühilavastused, mida saaks mängida kultuurikeskuse üritustele tulevatele lastele,” lisas Keiu Kess.

Praegu valmistab ta Viribus Unitisega ette luulelavastust, millega trupp kavatseb osaleda kolme nädala pärast Jõgeval toimuvatel Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tähetund”. Kahe trupi koostöös valmib aga temaatiline lavastus, millega astutakse üles 1. detsembril toimuval narkoennetuskonverentsil. Küllap peegeldub koolivaheajal õpitu juba nendeski töödes.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus