Teater kutsub maailma otsa

Rakvere teater on üks enam reisivaid Eesti teatreid. Hommegi mängitakse Mustvee kultuurikeskuses Eldar Rjazanovi ja Emil Braginski komöödiat “Armastus tööpostil”. Suvel oodatakse aga kogu Eesti teatrisõpru Rakverre: 16. juunil esietendub Pikk tn 26 hoovis Rakvere Teatri suvelavastus “Maailma otsas”.


Rakvere Pikk tänav on justkui vabaõhumuuseum: seal on palju väärtuslikke ajaloolisi hooneid. Pikk tn 26 on küll täiesti tavaline nõukaaegne kahekorruseline kivimaja, aga selle tagant leiab põneva atmosfääriga hoovi. Sinna ehitataksegi praegu üles Rakvere teatri tänavuse suvelavastuse mänguplatsi.

Tõsi, õigem oleks vist öelda mänguplatse, sest Andrus Kivirähki romaan “Maailma otsas”, millel lavastus põhineb, on kollaažilik, rohke tegelaskonna ja paljude tegevuspaikadega proosateos. Dramatiseeringut, mille Urmas Lennuk selle põhjal tegi, hakatakse Rakvere teatri turundusjuhi Laila Taluniku sõnul mängima nii, et tegevus käib paralleelselt mitmes kohas ja vaataja tähelepanu keskmesse tõuseb kord üks, kord teine tegutsev seltskond.

Andrus Kivirähk on kolm aastat tagasi ilmunud romaani “Maailma otsas” kohta ise öelnud, et seal ei toimu mitte midagi. Ja tõepoolest: tavalised inimesed elavad seal oma igapäevast elu: ajavad juttu, vaatavad telekat, võtavad viina, käivad saunas jne. Ent Kivirähk on osanud kogu selle argisuse ühtaegu veidraks ja võluvaks kirjutada, nii et suurte intriigide puudumine ei olegi mingi puudus. Ning lõpuks hakkab tegelikult ka “Maailma otsas” üht-teist juhtuma, sealhulgas natuke müstilisi asju.

Suvelavastuse peategelased on Anu, Rein ja nende tütar Sandra. Ent niisama tähtsad on nende lähemad ja kaugemad naabrid, nagu Immanuel, kes voldib paberkujukesi, sõbrad Gunnar ja Oidermaa, kes pidevalt mingitesse seiklustesse satuvad jne.

Direktorgi laval

Endist näitlejat Gunnarit mängib Rakvere teatri direktor Velvo Väli. Küsimusele, miks teatridirektor suvel puhkamise asemel laval “möllab”, vastas Väli:

“Meie trupis on praegu 17 näitlejat, aga suvelavastuses on 37 rolli. See tähendab, et kaasa teevad mitte ainult trupi põhinäitlejad, vaid ka mõned teised teatri töötajad, samuti külalisnäitlejad, nagu Ines Aru, Maria Klenskaja, Arvi Mägi ja Volli Käro, harrastustrupp KaRakTer ja konkursiga truppi valitud lapsed. Samas ei saa ma öelda, et suvelavastuses osalemine oleks minu jaoks sunnitud käik. Mulle ikka meeldib vahel lavale pääseda: direktoriks saamisele eelnes mul ju päris pikk näitlejakarjäär.”

Oma tegelase Gunnari iseloomustamiseks ütles Velvo Väli, et ta on inimene meie keskelt oma igapäevaste probleemide, mineviku ja unistustega. Aga sellised on kõik selle lavastuse tegelased. Ses mõttes on “Maailma otsas” Velvo Väli sõnul nagu Lutsu jutustuse “Tagahoovis” tänapäevane variant. Kõigi selle loo tegelaste ühiseks jooneks on aga see, et nad ei rahuldu sellega, mis neil on, vaid tahaksid kuhugi, kus on parem. Tahaksid näiteks argiaskeldused nurka visata ja maailma otsa sõita. Aga lõpuks selgub, et kodus on ikka kõige parem.

“Prooviperiood on meil praegu poole peal. Näitlejad purevad rollide kallal ja lahenduse leidmine võtab enamikul veel veidi aega. Aga Raivo Trass tundub vähemasti minu napi kogemuse põhjal — teen kaasa alles teises tema lavastuses — olevat lavastaja, keda näitleja usaldada võib ning kellelt abi saab,” sõnas Velvo Väli.

Lavastuses on ka mõned lapstegelased. Nende rollide täitjad valiti Rakvere teatri töötajate laste hulgast.

“Siis ei teki probleemi, et mõni vanem tahab lapse proovide või etenduste ajal maale või välisreisile viia, sest teatri töötajad peavad ju kogu aeg kohal olema,” ütles teatri turundusjuht Laila Talunik.

Ka tema kümneaastane tütar Ronja saab suvelavastuses Sandra rolli mängides oma esimesed näitlejakogemused ja esimese palga. Kui ema tütre lavateksti uuris, siis tuli talle väike hirm naha vahele.

“Aga usun siiski, et tütar saab huvitava kogemuse ning oskab siis tulevikus paremini otsustada, kas tahab ka edaspidises elus teatriga seotud olla või pigem mitte,” ütles Laila Talunik.

Opossumisse sööma

Kui senini on lavastaja Raivo Trass lastega eraldi proove teinud, siis peatselt hakatakse esimesi stseene ühiselt läbi mängima. Proovisaalist välja vabasse õhku minnakse mai keskel, mil teatri sisehooaeg lõpeb. Selleks ajaks peaks ka Pika tänava hoovi mängupaik enam-vähem valmis ehitatud olema.

“Mängupaika aitavad meil valmis ehitada Rakvere ametikooli puidueriala õpetaja Raiko Kaasik ja tema õpilased, kes on saanud kuulsaks ka Rakvere linna peakunstniku Teet Suure “hullude” jõulukuuseideede teostajaina,” ütles Laila Talunik.

Pika tänava õue ehitatakse pealtvaatajate jaoks umbes viiesaja istekohaga tribüün, Pikk tn 26 hoone esimesel korrusel, ruumides, kust kauplus hiljuti välja kolis, hakkab aga publikut toitlustama Opossumi-nimeline kohvik. Sama nime kandev söögikoht, kus pakutakse iga päev ainult üht lihtsat toitu, eksisteerib ka romaanis ja lavastuses.

Laila Taluniku sõnul on plaanis Pikk tänav selle algusest kuni “Maailma otsas” mängupaigani kujundada suveetenduste ajaks lavastuse meeleolule vastavaks. Tänava äärde jäävate kaupluste vaateaknaile kujundatakse sobivaid vaikelusid ning harrastusnäitlejad aitavad luua teatrisse tulijates mõnusa arusaamatuse, kas see, mis nende ümber toimub, on päriselt või tehakse juba teatrit.

Lavastusega “Maailma otsas” antakse kümme etendust ja viimane neist on 3. juulil.

Praegu on etendustele müüdud juba üle kolme tuhande pileti.

Rakvere teatri direktor Velvo Väli teeb kaasa ka homme Mustvees mängitavas lavastuses “Armastus tööpostil”. Novoseltsev, keda ta seal kehastab, on talle vägagi südamelähedane roll, mis tõi talle ka kolme aasta tagusel Eesti teatriauhindade jagamisel parima meesnäitleja preemia.

“Minu arvestuste kohaselt oleme jõudnud selle tükiga umbes üheksakümnenda mängukorrani ja meid on sellega Eesti eri paikades väga soojalt vastu võetud,” ütles Velvo Väli. “Osalt on sellele muidugi kaasa aidanud see, et Rjazanovi ja Braginski näidendi põhjal on tehtud ka samanimeline film. Ehkki näidend on kirjutatud nõukogude ajal, kõneleb see igal ajal kehtivast: sellest, et inimene tahab olla märgatud, tunnustatud ja armastatud.”

“Maailma otsas”

* Rakvere teatri tänavune suvelavastus, mille aluseks on Andrus Kivirähki samanimeline romaan

* Dramatiseeringu autor on Urmas Lennuk, lavastaja Raivo Trass ja kunstnik Jaak Vaus

* Kaasa teeb kogu Rakvere teatri trupp, mitu külalis- ja lapsnäitlejat ning harrastustrupp KaRakTer

* Lavastust mängitakse Rakveres Pikk tn 26 õues 16. juunist 3. juulini kümnel korral

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus