TEA entsüklopeedia saavad ainult ettetellijad

 

Eesti ühe suurema teatmekirjanduse projekt, kirjastusele ligi 100 miljonit krooni maksma minev  TEA entsüklopeedia kauplustesse osade kaupa müügile ei tule, sest tegemist on väga mahuka ja tervikliku koguteosega.

Entsüklopeedia esimene osa ilmus 10. septembril, järgmist osa lubab kirjastus ettetellijatele jaanuaris. Teatmeteose ettevalmistustööd kestsid kaks aastat, entsüklopeedial on 300 autorit ja praegu 8000 tellijat. Kõik 22 köidet, mis peaksid kokku maksma minema 13 500 krooni, ilmuvad viie aasta jooksul.

TEA kirjastuse turundusjuht Andres Kraas, miks oli TEA Kirjastusel vaja hakata välja andma uut entsüklopeediat?

Viimane sõltumatu üldentsüklopeedia ilmus Eesti Vabariigis enam kui 70 aastat tagasi (1932–1937). Arvestades viimase paarikümne aasta jooksul nii maailmas kui ka Eestis toimunud tohutuid muudatusi ja ülikiireid arenguid, oli vajadus uue, tänapäevase teatmeteose järele ülisuur.

Miks nimetate TEA entsüklopeediat rahvusentsüklopeediaks?

Tavakohaselt nimetatakse rahvusentsüklopeediaks rahvuslikust maailmakäsitlusest lähtuvat ning kodumaise autorkonna loodud vaba ja sõltumatut üldentsüklopeediat. Loodav TEA entsüklopeedia ongi just selline.

Kas on tegu originaalteosega?

TEA entsüklopeedia on 100 protsenti originaalteos, mille autorite ja koostajate hulka kuulub ligi 300 Eesti teadlast ja tippspetsialisti. Koostööd tehakse ka maailma juhtivate entsüklopeediakirjastustega (Britannica, WSOY, Everest jt) ning IT-firmadega. Sel moel on võimalik kiiresti ja professionaalselt saada entsüklopeedia koostamiseks vajalikku kvaliteetset teavet, illustratsioone jm ning rakendada uusimaid tehnoloogilisi lahendusi.

Kes kuuluvad TEA entsüklopeedia akadeemilisse kolleegiumi?

Kolleegiumi juhib akadeemik Peeter Tulviste, aseesimehed on akadeemikud Ene Ergma ja Jüri Engelbrecht. Kolleegiumi liikmed on professorid Rein Veideman ja Signe Kivi.

Kas ENE ja EE on entsüklopeedia konkurendid?

Ei! Me kuulume nii sisult kui ka vormilt täiesti erinevatesse ajastutesse. ENE ja EE ilmusid Nõukogude okupatsiooni oludes ning olid tugevasti tsenseeritud, TEA entsüklopeedia ilmub Eestis Vabariigis ning on igati vaba ja sõltumatu. Sel põhjusel ei saa neid kahte teatmeteost omavahel üldse võrreldagi.

Mis vahe on e-Entsüklopeedial ja  Wikipedial?

Need on kaks täiesti erinevat asja. TEA e-Entsüklopeedia on autoriteetne ja akadeemilistes ringkondades aktsepteeritud teabevaramu, mida professionaalsete koostajate ja toimetajate pidevalt uuendavad. Wikipedia on üksnes artiklitel põhinev populaarteaduslik internetiportaal, mida igaüks võib täiendada. Seda materjali ei saa kasutada teadustöös ja sellele ei saa viidata, sest see pole lõpuni usaldusväärne ega kontrollitud.

Kas entsüklopeediat raamatuna on tänapäeval üldse enam vaja?

Ükskõik kui kaugele tehnika ka ei arene – raamat on klassika, mis alati oli, on ja jääb! Leidub küllaga inimesi, kellel arvutit ei ole või kes hindavad entsüklopeediat just raamatuna. See on puhtalt maitse küsimus, mistõttu tulebki silmas pidada paljude inimeste erinevaid huve. 

Millised on e-entsüklopeedia eelised?

Tähtsaim eelis on ajakohase teabe operatiivne edastamine ja pidev uue infoga täiendamine. Tänu hüperlinkidele on e-entsüklopeedia kasutamine oluliselt kiirem ja lihtsam. Multimeediumlahendused muudavad selle tunduvalt mahukamaks ja võimalusterohkemaks, nii saab kaasata hulga sellist lisamaterjali, mille raamatukaante vahele paigutamine oleks võimatu. TEA e-entsüklopeedia muudab info kasutajale kättesaadavaks igal pool ja igal kellaajal, praktiliselt kogu meie planeedi ulatuses. E-entsüklopeedia ilmumine Internetis on ka eestluse seisukohast globaalse tähendusega ja loob piiramatud võimalused Eesti tutvustamiseks kogu maailmas. Sellist võimalust ei ole meie rahval kunagi varem olnud!

Kui pikk on TEA e-Entsüklopeedia tasuta kasutusõigus ettetellijatele?

TEA e-entsüklopeedia tasuta kasutusõigus tellijatele kestab 10 aastat ja see hakkas kehtima 10. septembrist 2008, kohe pärast esimese köite ilmumist, ning lõpeb 2018. aasta 31. detsembril.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus