Tasuta kraami suvetuur jõuab Jõgevale

Kaks Tallinna kunstnikku, Killu Sukmit ja Minna Hint, sõidavad 24. juulist kuni 6. augustini veoautoga mööda Eestimaad. Tegemist on heategevusliku suvetuuriga, mis kannab nime Lahkuse sein ning selle raames jagavad naised soovijatele tasuta riideid.


Lisaks saab riideid ja mänguasju mobiilsesse kogumispunkti ka ise ära anda. Sealt lähevad asjad taas ringlusesse ning jõuavad inimesteni, kes neid vajavad.

Kõik on oodatud

Jõgeva kultuurikeskuse ette jõuab tuur 3. augustil ning Lahkuse sein on uudistajatele avatud kella kolmest seitsmeni. Kõik, kes soovivad endale või tuttavatele ja sugulastele kasutatud riideid võtta, on oodatud. Kraami äraandjatest on eriti oodatud need, kel üle mänguasju, meeste riideid või jalanõusid.

Kuigi võib jääda mulje, et algatus on mõeldud vaid vaesemale või väheste võimalustega elanikkonnale, see tegelikult nii pole.

“Me ei taha kuidagi anda hinnangut inimestele, kes võtavad või kes annavad. Oluline on, et nii anda soovijatel kui riiete vastuvõtjatel oleks see võimalus. Et oleks selline koht mõlematele,” selgitas Killu Sukmit.

Aktsioon Lahkuse sein sai alguse Iraanist ning selle algatas üks sealne anonüümne elanik. Linnaruumi jäeti riideid inimestele, kellel võis neid vaja minna. Hint ja Sukmit tõid idee Eestisse, kirjutasid rahastuseks vajalikud projektitaotlused ning lükkasid vankri julgesti veerema.

Sotsiaalse närviga idee

Algatust elluviivate naisaktivistide jaoks on tegelikkuses tegu sotsiaalse kunstiprojektiga ja asja idee on jõuda publikuni, kes tavaliselt kunstinäitustel ei käi. Suvetuur on osa Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammist “Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti”.

Hint ja Sukmit organiseerivad lisaks tuurile projektide raames ka kohanemisraskustega pagulastele töötubasid ja üritusi. Nad on kohal käinud nii Vägeva kui Vao keskustes, aidanud pagulastel käsitööoskusi lihvida ning korraldanud Tallinnas üritust Piirideta kohvik. Lahkuse sein toimib seal kogukondliku kokkusaamise kohana.

Kunstnikena kasutavad nad sotsiaalset loomingulist aktivismi selleks, et põgenikekriisi probleemidega edasi tegeleda. Killu Sukmit ja Minna Hint on kunstnikud, keda ühiskondlikud teemad külmaks ei jäta ning nad on otsustanud protsessidesse ise aktiivselt sekkuda.

Tasuta asjade poe suvetuur

*3. augustil Jõgeva kultuurikeskuse ees kella 15–19

*4. augustil Esna mõisa hoovis kella 15.30–17.30

*5. augustil Väike-Maarjsa Grossi poe ees kella 16–18

*6. augustil Vao majutuskeskuse ees kella 12–14

Üleliigsetest asjadest vabanemiseks vaata kuhuviia.ee

JANNO ZÕBIN

blog comments powered by Disqus