Tasub teada

Vooremaa maastikurajooni üldpindala on 1050 km² ehk 2,32 protsenti Eesti territooriumist. Vooremaa meenutab kagusse suunatud teravikuga  kolmnurka, mille ulatus loodest kagusse on 55 km ja kirdest edelasse põhjaosas kuni  27 kilomeetrit, lõunaosas 15 kilomeetrit.

Vooremaa on üks esinduslikumaid voorestikke mitte ainult Eestis ja Baltimail, vaid kogu Euroopas.   Tal  on  rikas ja mitmekülgne   kultuurilugu.
40 aastat tagasi  moodustati Vooremaa maastikukaitseala, mis hõlmab tüüpilisema osa Vooremaast.  Looduskaitse all   on  9,6 protsenti (9932 ha) Vooremaa  maastikurajoonist.  

Siin on vooremaastik kõige selgekujulisem. Voortest tingitud viirulisust aitavad  rõhutada ja kaunistada voortevahelistes vagumustest paiknevad piklikud järved ning  ridakülad.

Kava võtta looduskaitse alla kogu siinne vooremaastik on jäänud erinevatel põhjustel realiseerimata.

Vooremaa Maastikukaitseala administratsiooni poolt korraldatud ettekandekoosolekul «Vooremaa ? jääaja vabaõhumuuseum» jäi kõlama küsimus: kas   rikas või vaene Vooremaa. 
Kahe vooremaalase artiklid kutsuvad sellel teemal diskuteerima ja läbi selle leidma   ideid-lahendusi jätkusuutlikuks tegevuseks Vooremaal ? ainulaadses maastikurajoonis.
 

blog comments powered by Disqus