Tartusse saabuvad 26 riigi motomatkajad

Kui näituste väljakule püstitatavasse motolaagrisse on oodatud vaid kokkutulekust osavõtjad ja kutsutud külalised, siis 21. ja 23. juulil toimuvatel avalikel üritustel saab värvika väljanägemisega motorahvast ja nende põnevaid sõiduriistu näha ka laiem publik. 21. juulil kella 10-15 on võimalik jälgida seda, kuidas eri riikide esindused  üksteise järel Tartu lauluväljakule kinnisele parkimisalale ehk nn Parc Ferme‘sse saabuvad ning kuidas neid vastava riigi hümniga tervitatakse. Peale tsiklite uudistamise saab lauluväljakul süüa-juua ja end muidu mõnusalt tunda.

23. juulil saab aga publik jälgida FIM-Ralli traditsioonilist tipphetke, Rahvaste Paraadi. Paraadist osavõtjad kogunevad Ravila tänava pikendusele, kust asutakse kell 13 teele kesklinna suunas. Kell 14 tehakse peatus Vabaduse puiesteel, kus motomatkajaid tervitab Tartu linnapea Laine Jänes ning kus Tartu linnale antakse üle 1936. aasta Berliini tähesõidul ehk esimesel FIM-Rallil võidukat Eesti võistkonda juhtinud Harry Pärkma poolt välja pandud ajalooline karikas.

Tullakse ka Jõgevamaale

Kuna paljud motomatkajad saabuvad kohale juba päev-paar enne FIM-Ralli ametlikku algust, korraldatakse motorahvale täna ja homme valikekskursioonid ümberkaudsete vaatamisväärsustega tutvumiseks. Kõik kolm valikmarsruuti on seotud Jõgevamaaga: esimene viib Palamusele ja Laiusele, teine Endla Looduskaitsealale ning kolmas Mustveesse ja Raja külla vanausuliste pühakodasid vaatama. 22. juulil viiakse aga kõik FIM-Rallil osalejad ühisele bussiekskursioonile Rakvere linnusesse.

FIM-Rallil peetakse riikidevahelist punktiarvestust: iga osavõtja toob oma riigile ühe punkti iga tema poolt kokkutuleku toimumiskohta sõites läbitud kilomeetri eest, kusjuures kilomeetreid arvestatakse lühima marsruudi järgi ning merel laevaga läbitud kilomeetreid arvesse ei võeta. Suurima punktisumma kogunud riigi esindus loetakse ralli üldvõitjaks ja teda autasustatakse 1936. aastal FIMi eelkäija FICMi poolt asutatud hõbekarika koopiaga. Peale üldarvestuses parima selgitatakse välja mitmete eriauhindade saajad. Karikad antakse pidulikult üle 23. juuli õhtul ralli pidulikul lõpetamisel.

Taas kaardil

FIM-Ralli 2005 korraldustoimkond koosneb motoklubi Jõgeva MC, Eesti Motomatkajate Klubi ja naismotomatkajate klubi WIMA Estonia liikmetest.

“FIM-Ralli korraldusõigust taotlema innustas meid asjaolu, et esimese FIM-Ralli ehk 1936. aasta Berliini tähesõidu võitis just Eesti meeskond,” ütles Jõgeva MC president Igor Ellisson. “Nüüd, mil see õigus auga kätte võidetud, võime öelda, et Eesti on taas n-ö FIM-Ralli kaardil.”

Uhkustunnet süvendab seegi, et Eestile anti korraldada just ümmarguse numbriga, täpsemalt 60. FIM-Ralli. Nii väike on järjekorranumber seepärast, et aastatel 1940-1949 FIM-Rallisid ei toimunud.

Eile, kolm päeva enne ametlikku avamist oli Igor Ellissonil küll igasugu asjaajamiste tõttu üsna kiire, ent närvis ta eriti polnud.

 “Oleme korraldustoimkonnaga, millesse koos abijõududega kuulub paarsada inimest, selleks liiga palju higi valanud, et midagi veel tõsiselt untsu minna saaks,” arvas Ellisson.

Esimeseks FIM-Rallile saabujaks oli üks itaalia motomatkaja. Kuna itaallasi on kokkutulekule registreerunud tervelt 160 ning maa, mis neil siiatulekuks läbida tuleb, on samuti üsna pikk, oli Igor Ellisson üsna kindel, et tänavuse ralli üldvõit lähebki Itaaliale.

Eestit esindavad motolaagris kolme korraldajaklubi motomatkajad. Teistel motohuvilistel on soovi korral võimalus osaleda Rahvaste Paraadil. Selleks tuleb minna oma tsikliga 23. juulil enne kella 13 Ravila tänava pikendusele ja võtta sisse koht Eesti lipu järel. Eestlaste kui korraldajate koht on, muuseas, rahvusvahelise motokolonni lõpus.

Mis puutub Jõgevamaa esindatusse FIM-Rallil, siis lisaks Jõgeva MC liikmetele osalevad seal ka mõned meie taidluskollektiivid: nad astuvad üles kokkutuleku avapäeva showprogrammis.

Vaatamata sellele, et Jõgeva MCl FIM-Ralliga seoses käed-jalad tööd täis on, ei jää toimumata ka tänavune Jõgevatreff. See saab teoks 28.-31. juulini Kuremaal. Jõgevatrefi 30. juulil toimuvale avalikule üritusele, motojaskarile Kassinurme mägedes eelneb motoparaad läbi Jõgeva linna.FIM-Rallil välja antavad karikad

 

Riikide arvestuses

FIM-karikas ? peaauhind suurima punktisumma kogunud esindusele

Marcel Haecker ? suurima liikmete arvuga esindusele

Monaco ? esindusele, milles enim rollereid

France ? esindusele, milles enim 50-125 cm3 mopeede-mootorrattaid (ilma rollereid arvestamata)

Gagarin ? esindusele, milles enim tsikleid

Italia ? esindusele, milles enim alla 21-aastaseid juhte

Hungaria ? esindusele, milles enim kaassõitjatega tsikleid

Romania ? esindusele, milles enim 500 cm3 või suurema kubatuuriga tsikleid

Meritum ? esindusele, milles enim Meritum– ja Co-Meritum-aumärgi (antakse vähemalt viiel FIM-Rallil osalenud  mootorratturitele ja kaassõitjaile) kavalere

Nederland  ? esindusele, milles enim külgkorviga mootorrattaid

Belgium ? esindusele, milles enim eri klubide liikmeid

Luxemburg ? esindusele, milles enim kuni 50 cm3 mopeede

Bohemia ? esindusele, milles enim 125-250 cm3 mootorrattaid

 

Klubide arvestuses

Austria ? suurimale klubiesindusele

San Marino Foemina ? klubile, milles enim naisi

Norway ? klubile, kellel pikim tee asukohariigist rallipaigani

Inter-Clubs ? iga riigi enim punkte saanud klubile

 

Individuaalarvestuses

FIVA ? vanima tsikliga kohale sõitnud motomatkajale

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus