Tartus sõlmiti koolirahuleping

Koolirahu kuulutati tänavu välja juba kaheksandat korda, alguse sai traditsioon aastal 1999 Tallinnas. Nelja aasta eest sõlmiti leping Põltsamaal.

Koolirahu on iga-aastaseks meeldetuletuseks, et soodsa ja turvalise koolikeskkonna loomisega peab tegelema aasta ringi. Koolirahutseremoonia ühendab nii õpilased, õpetajad, kooli juhtkonna kui lapsevanemad tegutsema ühise eesmärgi ? parema koolikeskkonna ? nimel. Tänavu kirjutasid koolirahulepingule alla haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning Eesti Õpilasesinduste Liidu esindajana Martti Martinson. Kõigi ühine soov on, et ka eile alanud 2006./2007. õppeaastal valitseks Eesti koolides töine ning sõbralik meeleolu ning õpilaste ja õpetajate koostöö tugineks üksteisemõistmisele ja usaldusele.

Tänavuse õppeaasta kümme juhtivamat mõtet on järgmised. Suhtume kõikidesse koolipere liikmetesse nii, nagu meie tahame, et suhtutaks meisse. Anname ühiselt ja üksteiselt õppides oma parima. Anname nii õpilasele kui õpetajale võimaluse tuua esile seda, mis temas on head ja ilusat. Märkame ja tunnustame üksteise edusamme. Naeratame sagedamini ? see nõuab vähe, aga annab rohkem, kui me arvata oskame. Teeme koostööd ja sõlmime kokkuleppeid käskude-keeldude asemel; arvestame iga koolipere liikme heaolu ja vajadustega. Tunnistame oma vigu, sest eksimine on inimlik, veel inimlikum on seda tunnistada. Hoidume igasugusest vägivallast ja sekkume alati, kui märkame vägivallatsemist; teeme kõik selle nimel, et kool oleks turvaline ja mõnus paik, kus keegi ei tunne ennast tõrjutuna.

Eilne üritus Tartus algas rongkäiguga Vanemuise parklast Raekoja platsile. Ühises rivis liikusid noorteorganisatsioonid, koolide esindajad, linnade, valdade ning maakondade delegatsioonid lippude ja õhupallidega.

Raekoja platsil ootas rongkäigulisi ees muusikaline tervitus, millele järgnesid haridus- ja teadusministri Mailis Repsi, Tartu linnapea Laine Jänese ja Tartu linnavalitsuse haridusosakonna esindaja sõnavõtt.

Tänavu toimus ka koolirahu-teemaliste plakatite võistlus, mille parimad kuulutati välja ja autasustati just eile. Võistlustöödest oli üles pandud näitus ning parimaks tunnistatud töö hakkab kaunistama kõikide Eesti koolide seinu. Plakatite teemaks oli “Koolis on lahe!” ning konkursile laekus rohkem kui 400 tööd üle Eesti. Parimaks tunnistati Surju Põhikooli õpilane Kärt Koosapoeg. Kärdi plakatil on viis elust rõõmu tundvat noort trepil.

“Kahjuks ei ole ma näinud teisi töid, mistõttu ei oska võrrelda, aga isiklikult meeldis võidutöö väga. Värvilahendus on väga hea ja õpilasi on kujutatud huvitavalt,” sõnas Eesti Õpilasesinduste Liidu esimees Martti Martinson. Teise koha pälvis Märjamaa muusika- ja kunstikooli õpilane Kertu Jaik ja kolmanda Tallinna 53. keskkooli õpilane Inna Kulikova.

Koolirahuüritus lõppes programmiga “Noortelt noortele”, mille raames esinesid tsirkusestuudio Fox, Lastekaitse Liidu Sotsiaalteatri noored, tantsustuudio Hetero ja Error, laulustuudio Fa-diees, Laura Põldvere ja Slide Fifty. Tartu Tähe noortekeskus pakkus vaatamiseks tantsuetendust “Meie Maailm”, mille sisuks noorte probleemid. Oma töid näitasid ka koolinoorte moevõistluse Moeke parimad.

Lastelinnakus leidsid samal ajal tegevust nooremad koolijütsid, hüpates batuudil, mängides mänguväljakul ja osaledes erinevates töötubades. Infotelgis oli võimalik leida informatsiooni koolikeskkonda toetavate tegevuste kohta.

Koolirahu programmi algatas 1999. aastal Eesti Noorsootöö Keskus koostöös MTÜ T.O.R.E (Tugiõpilaste Oma Ring Eestis), Eesti 4H ja Eesti Õpilasomavalitsuste Liiduga. Kaheksa aasta jooksul on programmiga erinevate tegevuste näol liitunud Eesti Politsei, Eesti Lastekaitseliit, UNICEF, MTÜ Naabrivalve: Koolivalve ja mitmed teised organisatsioonid.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus