Tartu pidas kümnendat „Lehesaju muusika“ festivali

Sel nädalavahetusel toimus Tartus 10. MTÜ Mellnovfest korraldatud autorilaulu festival „Lehesaju muusika“. Seekord, nagu juubelile kohane, uhkemalt kui kunagi varem.


Kunagi vene autorilaulu festivalina alanud sündmus kujunes nüüdseks nii muusika kui kunstifestivaliks. Täiend „vene“ on ka nimetusest kadunud, sest seltskond on tõeliselt rahvusvaheline. Autorilaul on omaette kultuurifenomen ja kindlasti mitte ainult vene rahvuse pärusmaa. See tähistab väga tugevalt poeesiale toetuvat muusikat, mida enamasti esitavad autorid ise, on nad siis kirjutanud muusika, teksti või mõlemad.

Maspanov Mustveest

Kunstnikud liitusid festivaliga juba üsna algul, nimelt on peapreemiaks olnud alati mõni kunstiteos. Aga nad ei piirdunud enamasti ainult peapreemia annetamisega, vaid kinkisid tavaliselt festivalile ka mõne teose. Nii on alguse saanud kollektsioon, mis täidab praegu ERM-is kaks näitusesaali. Seekord lisandusid kunstnikele ka galeristid.

Festival sai alguse reedel näituse avamisega ja kontserdiga Jakob Hurda saalis. Selle kontserdi olid festivali korraldajad pealkirjastanud „Võtame vastu õnnitlusi – me saame 10“.

Üks esimesel ja ka pühapäevase kontserdil üles astunud autoritest oli Jõgevamaa mees, ajalehe Peipsirannik toimetaja, esimese Lehesaju Muusika festivali peapreemia laureaat Fjodor Maspanov.

„Ma olen veel vähemalt nädala eufoorilises meeleolus,“ ütles Maspanov Vooremaale. „Kümne aasta jooksul on festival läinud igal aastal üha paremaks, nii esinejate kui kunstnike poolest, kes kaasa löövad. On juba nii, et publikul on väga raske leida parimat, sest selle tiitli väärilised on juba vähemalt pooled esinejad,“ arvas ta.

Küsimusele, mis see sündmus on Eestile andnud, vastas Fjodor Maspanov, et kindlasti armastust. „Ljudmila on kokku kogunud inimesed, kes armastavad muusikat ja kunsti. Nad tulevad Tartusse, hakkavad armastama Tartut ja Eestit. Toovad siia oma sõpru, kes samuti hakkavad Eestit armastama.

Tulevad ja esinevad koos Eesti artistidega, näiteks Silver Sepaga! Ja viivad kaasa teadmise, vot, kus on Eestis maa! Seega, kas seda festivali on vaja, või jätku sellele – absoluutselt kindlasti on!“

Peaauhind Chicagosse

Laupäeval Elleri muusikakooli Tubina saalis toimus festivali avakontsert. Igalt poolt üle ilma kokkutulnud, peamiselt vene keeles laulvate artistide hulgas astusid üles ka vennad Johansonid ja Tartu muusik ning näitleja Priit Strandberg. Peab küll ütlema, et lisaks vene ja eesti keelele kuulis tänavu palju laule ka prantsuse, armeenia ja muudeski keeltes.

Traditsiooni kohaselt oli publikul võimalik otsustada, kellele läheb seekordne festivali peaauhind, Moskva kunstniku Slava Lihhatšovi akrüülmaal „Kuldne aeg“. Selle omanikuks sai Chicagos elav lauljatar Tatjana Melamed.

Pühapäevasel galakontserdil pääsesid lavale enam publikuhääli saanud artistid ja kutsutud külalised, nii eelmisel aastal publikupreemia võitnud Silver Sepp kui ka publiku suureks vaimustuseks Tõnis Mägi.

Festival ise ei ole kaugeltki lõppenud, sest ERM-is on näitus ML kunstikollektsioonist vaadata 14. oktoobrini. Teine osa sellest kogust on aga Voronja galerii selle hooaja esimese korternäitusena vaadata Annelinna serval Mõisavahe tänava korrusmajas, kus elab oma perega Ljudmila Mesropjan, kes on 10 aastat „Lehesaju muusika festivali“ korraldanud. 13. oktoobril, kell 13–14 toimub ERM-is mõlema näituse lõpetamine, kus Elmet Neumann, festivali helirežissöör, toetab artiste nii oma kitarri kui häälega.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus