Pühapäeval, 24. juulil saab taas teoks avatud talude päev. Sel päeval ootab külalisi enam kui 230 talu ja põllumajandusettevõtet üle Eesti. Jõgevamaa talusid on nende hulgas üheksa. Palamuse vallas Vaidavere külas tegutsevas Tarto talus pakutakse väga mitmekesist programmi.
Tarto peremees Margus Kull võib öelda, et on sama suguvõsa viies peremees selles talus: tema esiisa ostis talu mõisnikult välja 1872. aastal. Vähesel määral peeti loomi Tarto talus kolhoosiajalgi. 1997. aastal võttis aga Marguse isa Peedu Kull abikaasa Merikese kaasaaitamisel talupidamise taas tõsisemalt käsile. Kui Peedul tekkis mõned aastad tagasi soov talujuhi kohalt taanduda, oli Eesti Maaülikooli lõpetanud Margus valmis ameti üle võtma. Tänu sellele, et talu eluhoone kaks korda suuremaks ehitati, mahuvad sinna lahedasti ära kolm põlvkonda Kulle: Merike ja Peedu, keda tuleks nüüd vanaperenaiseks ja vanaperemeheks nimetada, aga kes pole sugugi veel vanad, ning Tiina ja Margus koos oma laste Karl Eduardi (10), Kertu (8), Piibe Mari (3) ja Uku Villega (1).
Tarto talus tegeldakse nii teraviljakasvatuse kui ka piimatootmisega. Kui Peedu ja Merike Kull alustasid talupidamist omal ajal kolme lehma ja pulliga, siis nüüdseks on Tarto kari kasvanud 130 pealiseks. Lüpsilehmi on nende hulgas 60 ringis. Suurenenud karja mahutamiseks ehitati 2003. aastal uus laut, kus lüpsmine toimub kalasaba-tüüpi lüpsiplatsil. Piimaauto käib talus üle päeva ja viib korraga ära üle kahe ja poole tonni piima. Piim läheb Jõhvi, ASi Farmi Piimatööstus.
Ka maavaldused on kõvasti kasvanud: algse 42,6 hektari asemel toimetatakse nüüd 220 hektaril. Sedamööda, kuidas maad juurde on ostetud, on juurde soetatud ka tehnikat.
Silo ja teravili, mida Tarto talu loomad söövad, on kohapeal toodetud, rapsikook ostetud Scanola Balticu õlitehasest. Kõigest sellest segab söödamikser kokku korraliku ninaesise.
“Sööda arvelt me kokku pole hoidnud, olgu siis piima hind, milline tahes,” ütles Margus Kull.
Rohkem elulaad
Tarto talu haritavast pinnast on pool teravilja, pool rohumaa all. Kasvatatakse nisu, otra ja hernest. Siloteo ja kevadkülvi ajal tuleb Margusel ajutist abijõudu otsida, muidu tehakse kogu töö oma pere ja kahe samast külast palgatud lüpsja abiga ära. Isegi lehmade seemendamisega saab Margus ise hakkama. Asjatundlikku veterinaarteenust ostetakse aga sisse Eesti Maaülikoolilt.
“Meie jaoks polegi talupidamine niivõrd äri, kuivõrd elulaad,” ütles Margus.
Mida siis Tarto talus avatud talude päeval teha saab? Päevakava algab sellega, et peremees Margus võtab huvilised sappa ning viib oma valdusi vaatama. Näha saab nii talu lehmakarja kui ka masinaid. Hiljem toimub veel kaks sellist ringkäiku ja kui Marguse jõust väheks jääb, tuleb selgitusi jagama ka Peedu.
Talu naispere viib aga läbi kolm töötuba. Merike Kulli juhitavas töötoas saab näha, kuidas valmib eriti hea pärmitainas. Kui see kerkinud on, demonstreerib Merike ka seda, kuidas taignast kaneelikukleid vormida.
“Merikesel on selleks oma kavalad nipid,” ütles Tarto perenaine Tiina Kull.
Õhtupoolikul kutsub Merike, kes enne pensionile jäämist lasteaia muusikaõpetaja ametit pidas, lapsi vanaema muusikatundi, mida peetakse vabas õhus. Muusikatundi tulevad laulma ja mängima ka Tarto talu enda lapsed.
Tiina Kull on tegelikult ajalooõpetaja, aga ka koolitatud rahvarõivaste valmistaja. Tema juhendamisel saab avatud talude päeval rahvarõivaste juurde sobiva helmekee meisterdada. Ta räägib ka sellest, milliseid ehteid rahvarõivastega üldse kanti ning millises piirkonnas milliseid helmeid armastati. Töötoas osalejatel tuleb maksta materjalitasu 10 eurot.
Aidaromantika
Tarto talus saab avatud talude päeval osa ka kahest toredast kontserdist. Esimese annab taluperemehe Marguse vend, Vanemuise teatri ooperisolist Rasmus Kull. Tema kava kannab pealkirja “Aidaromantika vol 1” ja esitamisele tuleb eesti heliloojate looming. Rasmust saadab klaveril Mari Visnapuu.
Päevale paneb uhke punkti Eesti Maaülikooli rahvatantsuansambli Tarbatu vilistlasrühma esinemine. Tarto talu peremees Margus ja perenaine Tiina tantsivad ka ise selles rühmas, ent külaliste võõrustamise kõrvalt ei jää neil seekord ilmselt rohkem aega kaasa tantsida, kui ühes tantsus.
“Osa Tarbatu tantsijaid tuleb meile appi ka tervet päevaprogrammi läbi viima. Nii et tantsukaaslastega on meil kõvasti vedanud,” ütles Tiina Kull.
Tema sõnul pannakse Tarto talu garaaži 24. juuliks üles rahvarõivanäitus “Ühe pere rahvarõivad”. Osta saab ka Tiina Kulli koostatud raamatut “Rahvarõivaid Vooremaa veerelt”. Tarto talu õuel tegutseb avatud talude päeval kohvik, mida oleks tegelikult õigem küll piimakuks nimetada.
“Otsustasime, et me ei paku külalistele kohvi, vaid oma talu rammusat piima. Selle kõrvale saab nii soolaseid kui ka magusaid suupisteid ning laste rõõmuks kodus valmistatud jäätist,” ütles Tiina Kull. “Kohvikuletist saab üht-teist kaasagi osta, näiteks piima, suitsuvorsti ning naabrinaise kasvatatud kurke-tomateid.”
Lastele tehakse õue mängimisnurk, kus saab vasikat silitada, mõne masina otsas turnida ning niisama mängida-möllata. Ilusa ilmaga viiakse külastajaid ka lahtises traktorikastis Vaidavere külaga tutvuma.
Tarto talu kava avatud talude päeval:
11.45 peremehe ringkäik talus;
12.00 pärmitaigna valmistamise näidistund koduköögis;
13.00 perepoeg Rasmuse kontsert “Aidaromantika vol 1”;
13.45 peremehe ringkäik talus;
13.45 kaneelikuklite valmistamise näidistund koduköögis;
14.30 rahvusliku helmekee töötuba noore perenaisega (materjalitasu 10 eurot);
15.00 peremehe ringkäik talus;
15.00 vanaema muusikatund õunapuude all (lastele);
16.00 rahvatantsuansambli Tarbatu kontsert.
Avatud piimakohvik ja rahvarõivanäitus. Ilusa ilmaga saab sõita traktorikärus. Kaasa saab osta suitsuvorsti ning kurke ja tomateid.
Lähemat infot avatud talude päeva kohta saab kodulehelt www.avatudtalud.ee
RIINA MÄGI