Tarbijakaitsjad teavitavad muundtoidu ohtudest

“Geneetiliselt muundatud (GM) põllukultuurid on meil võrdlemisi uus teema. Eestis pole ametlikult lubatud kasvatada ühtegi GM-sorti, kuid GM-kultuurid on levinud peamiselt USAs, Kanadas, Hiinas ja Argentiinas. Geneetiliselt muundatud maisist ja sojaubadest saadud toit, näiteks sojajahu, maisitärklis, sojaõli sisaldav majonees, kastmed, müslid on jõudnud ka Eesti turule. GM-põllukultuurid on uudse tehnoloogia viljad, mille ohutust ja muundtoidu mõju inimese tervisele on veel küllaltki vähe uuritud, seepärast tahame juhtida tarbijate tähelepanu, millist toitu me sööme,” teavitas Eesti Tarbijakaitse Liidu (ETL) ja Jõgevamaa Tarbijakaitse Ühingu juhatuse liige Heino Ilves. Täna levitavad tarbijakaitsjad trükiseid GMOde kohta ja jagavad Jõgeval Kaubahallis, Säästumarketis ja Kesk-Eesti Ärikeskuses teavet, milliste toodetega on tegemist.

Tänavuse tarbijate õiguse päeva juhtlause on: Meie toit – kelle valikul? Kuni 2001. aastani või Eestisse importida geneetiliselt muundatud sojaubadest ja maisist valmistatud toitu ilma sellest teavitamata. Tarbijal on aga õigus valida ja teha teadlikke otsuseid toidu kohta, mida ta ostab. Nüüd on Vabariigi Valitsuse määrusega kehtestatud geneetiliselt muundatud sojaubadest või maisist saadud toidu märgistamise ja muul viisil teabe edastamise erinõuded. Ostja võiks pöörata märgistusele “Sisaldab geneetiliselt muundatud sojast (või maisist) valmistatud…” senisest rohkem tähelepanu.

Riiklik tarbijakaitseinspektor koondati

Ülemaailmset tarbija õiguste päeva hakati tähistama 1985. aastal, üheksa aastat hiljem algas tarbijakaitseliikumine Eestis. Moodustati Tarbijakaitseamet, maakondades asusid tööle riiklikud tarbijakaitseispektorid. Jõgeva maakonnainspektoriks sai Aino Kivi. “1. märtsist see ametikoht kaotati. Mulle öeldi, et Jõgevamaa on liiga väike, et siin palgalist inspektorit pidada. Vajadusel tulevad siia kaubandust kontrollima inspektorid Tallinnast, Viljandist või Tartust. Kohapealne inimeste nõustamine jääb aga Jõgevamaa Tarbijakaitse Ühingu seitsmeliikmelise juhatuse ja liikmete ühiskondlikuks ülesandeks,” selgitas ETLi ja kohaliku ühingu juhatuse liige Heino Ilves. Tema, Elmar Sepa ja Otto Anslani juhitud tarbijakaitseühingus on juba üle poolesaja liikme.

Hüva nõu saab tasuta

Heino Ilvese sõnul ei möödu päevagi, kui ei tule lahendada mõnda kaubanduses või teeninduses tekkinud probleemi. Õige sageli ollakse hädas jalanõude kvaliteediga. Soovitame nõuda ja hoida alles ostutsekk ning pöörduda kaebusega müüja poole. Praaktoote müüja on kohustatud laskma selle kas remontida, vahetama toote samaväärse, kuid kvaliteetse vastu või tagastama raha.

“Kui müüja ja ostja ei jõua kokkuleppele, püüame neil aidata seda leida. Vajadusel anname nõu, kus ja kuidas teha tootele ekspertiisi. Tihtipeale oleme nagu vahekohtunikud, ühiskondlikud lepitajad,” nentis vastava koolituse saanud tarbijakaitsja Rein Toom.

Tarbijakaitse alastes küsimustes antakse nõu esmaspäeviti ja neljapäeviti kell 11-15 ja reedeti kell 11-13 Jõgeval, Aia tn 2 ( telefon 772 2593).

ARDI KIVIMETS

blog comments powered by Disqus