Täpseimad külmaennustajad selgunud

<p>

Talve hakul kutsusid MTÜ Miinus 43,5 ja Jõgeva ilmahuvikeskus rahvast üles ennustama, milliseks kujuneb kõige külmema talvepäeva temperatuur külmalinnas Jõgeval.  Nüüdseks on kolm täpsemat ennustajat Voldemar Ilves, Ain Tross ja Raimo Merman auhinnad kätte saanud.

Jõgevlane Ain Tross, tallinlane Raimo Merman ja Toomal elav Voldemar Ilves pakkusid kõik talve madalaimaks temperatuuriks Jõgeval –22,5 kraadi. Tegelikult mõõdeti aga talve külmimal, 1. veebruari hommikul päikesetõusu aegu külmalinnas õhutemperatuuriks –22,7 kraadi. Seega eksisid kolm täpsemat ennustajat vaid 0,2 kraadi võrra.

Kui Ain Trossile viis MTÜ Miinus 43,5 juhatuse esimees Raul Taul ennustusvõistluse auhinna — külmalinna logoga kaunistatud digitaalse õue- ja toatermomeetri — eile koju kätte, siis omakandimehed Ain Tross ja Voldemar Ilves käisid auhinda vastu võtmas üleeile Jõgeva ilmahuvikeskuses. Kumbki mees ennast teab kui professionaalseks ilmaennustajaks ei pea.

“Aga ilmatundlik inimene olen ma küll,” ütles Voldemar Ilves. “Tänavune stabiilse ilma ja paraja külmaga talv mulle meeldis. Suusatada sai kohe nii palju, et tulevaks aastaks peab vist uued suusad muretsema. Mu Tooma soojaamas töötav abikaasa käib nimelt suuskadega rabas vaatlusi tegemas ja eks ma siis tatsan temaga kaasa.”

Voldemar Ilves ise töötab Tooma hobusekasvanduses ning veel enam kui talle olevat tänavune mõnus talv meeldinud tema neljajalgsetele hoolealustele, keda on hetkel 67.

Telekommunikatsioonifirmas Elion töötav Ain Tross ütles, et tänapäeval ilm sidesüsteeme suurt ei mõjuta, sest kaablid kulgevad üldjuhul maa all või peetakse sidet üldse õhku mööda.

“Talv oli muidu kena, aga päikest tahtnuks rohkem näha,” tunnistas Tross. “Valguse poolest oli küll kuus kuud sügavat sügist.”

“Küll meile nüüd hakkab ilmaennustustellimusi tulema,” naeris Voldemar Ilves.

Mine tea, võib-olla aitab ka kingitud termomeeter edaspidi täpsemalt ilma ennustada.

Keskmisest soojem

iii

Külmaennustusvõistlusel, mida peeti teist aastat järjest, osales üldse 173 inimest, peale Jõgevamaa veel Hiiumaalt, Tartust, Raplamaalt ja Tallinnast. Kõige kõrgem temperatuur, mida pakuti, oli –11, kõige madalam –38,9 kraadi.

“Tore, et ennustajaid seekord nii palju oli,” ütles Jõgeva abilinnapea ja MTÜ Miinus 43,5 liige Kalmer Lain. “Eks me olime ise novembri lõpus Jõgeval toimunud puupäeval aktiivsed ka ja kutsusime rahvast kohapeal ennustusi kirja panema: isiklik pöördumine ikka toimib. Ka kõik kolm auhinnasaajat panid oma ennustuse kirja just puupäeval. Ma ise pakkusin talve madalaimaks temperatuuriks Jõgeval –23,5 kraadi, nii et pean veel kätt harjutama.”

Külmaennustajate autasustamisel tegid Jõgeva ilmahuvikeskuse perenaine, geograaf-klimatoloog Helle-Mare Raudsepp ja Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert Laine Keppart ka väikese tagasivaate lõppenud talvele.

“Kui tavainimesele jättis tänavune talv korraliku külma talve mulje, siis temperatuurigraafikut vaadates saab selgeks, et tegemist oli siiski keskmisest soojema talvega,” ütles Laine Keppart. “2007.-2008. aasta talvega võrreldes oli see mõistagi külmem: tookord ei andnud graafikutest õieti välja lugedagi, et see üldse talv oli. Peale külma on talve teine oluline tunnus lumi ja seda oli tänavusel talvel muidugi rohkesti ning praegugi on seda mitmel pool veel kahekümne sentimeetri jagu, samal ajal kui pooltel aastatel on lumi märtsi lõpuks sootuks sulanud.”

Rekord läks käest

Helle-Mare Raudsepa sõnul oli lumikate tänu Irmela-nimelisele tsüklonile kõige paksem novembri lõpus, ent see lumi ei jäänud püsima, vaid sulas peatselt.

“On olnud ka hooaegu, mil tõsine talv on olnud üldse novembris-septembris ära ning jaanuaris-veebruaris pole külma ja lund suurt olnudki,” ütles Raudsepp.

Selle talve esimene tõsisem külm oli 8. jaanuaril. Siis Jõgeval registreeritud –22,3 kraadi oli ka Eesti selle talve külmarekord. 1. veebruaril, selle talve külmimal päeval jäi külmalinn aga rekordihoidja staatusest ilma, sest kui meil näitas kraadiklaas, nagu eelpool öeldud, -22,7 kraadi, siis Väike-Maarjas mõõdeti õhutemperatuuriks –23,1 kraadi. Mis oli mõnes mõttes üllatav, sest tavaliselt pole Pandivere kõrgustikul asuv Väike-Maarja Pedja jõe orus asuvale Jõgevale külma alal kuigi tõsiselt võetavaks konkurendiks. Pigem tuleb võistelda ikka Võru, Valga või Kuusikuga.

“Seekord juhtus paraku nii, et päikesetõusu ajaks, kui temperatuur ööpäeva lõikes kõige madalamale langeb, olid lõuna ja edela poolt tulnud pilved juba Jõgeva kohale jõudnud, Väike-Maarjas oli taevas aga endiselt selge ning nii see rekord käest läkski,” ütles Laine Keppart.

Raul Taul aga meenutas:

“Tundsin 1. veebruari hommikul kohe, et just täna on see päev, mil talve madalaim temperatuur ära tuleb, ja panin Uku keskuse ette külmasamba juurde päikesetõusu ajal põleva tõrviku.”

“No siis on teada, kes ilma soojemaks küttis ja rekordi väikemaarjalaste kätte mängis,” naersid ilmahuvikeskuse naised.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus