Tapikul taasavatakse Vabadussõja võidualtar

Täna avatakse Pajusi vallas Tapikul Vabadussõja võidualtar, mis taastati Tapiku mõisa omaniku Olev Kulli ja kogukonna liikmete algatusel ning jõupingutustega.

Olev Kulli palus Tapiku Vabadussõja võidualtari taastamisega tegelema hakata tema ema põltsamaalane Helle Kull (1927-1994), kes oli teenekas kodu-uurija ja Eesti Rahva Muuseumi korrespondent. “Altar oli Tapiku mõisa territooriumil. Nii otsustasin eelmiselt omanikult Tapiku mõisa ära osta. Oma osa on siin nostalgial. Olen Tapiku kandis ka lapsepõlves elanud ja ka kaheksaklassilises koolis käinud.

Mälestusmärgi taastamise ideega tulid nii mõtetes kui tegudes kaasa kogukonna liikmed, paljud sõbrad ja tuttavad. Graniit sai toodud Hiinast ja sellel maal on tehtud ka vormimistööd,” ütles Kull. “Võidualtari pidulikule avamisele 12. augustil on oodatud kõik, kes sündmust oluliseks peavad. Tseremooniale järgneb pidu Tapiku külaplatsil,” lisas ta.

Ligi kahe meetri kõrgune Tapiku võidualtar avati esimest korda 1936. aastal ning lasti õhku 1941.

Tapiku Vabadussõja võidualtari avatseremoonia algab täna kell 13. Sündmusel osalevad Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, teiste asutuste ja organisatsioonide esindajad.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus