Tapiku kodukandipäevale tuldi paljudest paikadest üle Eesti

Möödunud laupäeval Pajusi vallas peetud Tapiku kodukandipäevale kogunenutest olid paljud kunagise selle kandi kooli vilistlased. Meenutati möödunud aegu ning tunti heameelt kohaliku elu edenemisest.

Sündmuse peakorraldaja, Tapiku Külaseltsingu eestvedaja Virve Etulaid ütles, et külapäevi on Tapikul korraldatud kolmel korral, kuid tänavu otsustati läbi viia kodukandipäev, et kokku tuleks rohkem ümberkaudsete paikade tänaseid ja endisi elanikke.

Infot jagati mitmete kanalite kaudu

“Jagasime infot nii otse suheldes kui ka Facebooki vahendusel ja selle tulemusena kogunes Tapiku külaplatsile  laupäeva veetma üsna palju rahvast,” lausus kodukandipäeva üks organiseerijaid Virve Peterson.

Muusikalist meelelahutust pakkus Jõgeva naisansambel   “Kuukressid” koos saateansambliga. Ansambli liige Virve Peterson luges omaloomingulisi vahetekste, mis lauludega sisulise terviku moodustasid. Virve luges ette ka oma luuletuse vanast armsast Tapiku koolimajajast, kus ta lõpetas 1965. aastal  kaheksanda klassi.

“Tapikul tunnen end alati koduselt,” kinnitas ta. “Esimest korda laulsin siin esimese klassi tüdrukuna, ilmselt siit saigi alguse  mu muusikahuvi. Toona oli Tapiku kooli muusikaõpetajaks Ave Kumpas, neiupõlvenimega Maior,” meenutas Jõgeva kaubandusettevõtja ja aktiivne isetegevuslane.

Romantilist kooli meenutades

“Meil oli väga tore kool, kus vähe õpilasi, kuid palju romantikat. Mõistagi ei tohi unustada avara silmaringiga ja sõbralikke õpetajaid. Tore, et kunagine koolidirektor Aino Ilves ka ise kodukandipäeval osales,” ütles Tapiku kooli vilistlane Malle Puusepp, kes töötab Palamusel farmijuhatajana.  

Endisi tapikulasi saabus kodukandipäevale paljudest Eestimaa paikadest, muu hulgas ka Saaremaalt. Soomest oli kunagisse kodupaika tulnud Erna Tserp. Ta kohtas parajasti lavalt maha astunud Virve Petersoni ja kooliõed kallistasid soojalt. “Hea, et on sündmusi, kus “laia ilma” elama asunud inimesed taas kokku saavad,” märkis Erna.

Jutuajamiseks ja muljete vahetamiseks kulus enamik kodukandipäeval veedetud ajast ka Tapiku vanimal elanikul, kaheksakümne nelja aastasel Helju Krummil. Tema lapselaps, sügisel Eesti Maaülikooli magistriõppes loodusturismi õppima asuv Mariell Krumm lisas, et turistidele võiks huvi pakkuda ka Tapiku ning selle ümbrus. “Siin oleks huvitav vaadata näiteks kunagist koolimaja, metsavahikordonit ja matku võiks korraldada ka rabas.”

Marielli ema Tiiu Aegnast rääkis, et on Tapikul töötanud postkontori juhatajana ja pidanud ka väikest talu. “Kasvatasin siin üles kaks last. Praegu elan aga Aidus. Nagu paljudes Eestimaa paikades, on ka Tapikul elanikke vähemaks jäänud ja majapidamisi tühjenenud. Puuduvad ka kool ja kauplus. Tänu Virve Etulaidile ja tema abilistele võib aga külaelus uut sädet märgata,” kinnitas ta.

Kodukandipäeva kultuuriprogrammi sisustasid ka segaansambel ja kõhutantsijad Aidust. Raamatukogus oli üles pandud fotonäitus Tapiku külast eri aegadel, kusjuures isäranis  suurt huvi pakkusid pildid omaaegsest koolielust.

Jõgevamaa detektoristide klubi oli välja pannud näituse teise maailmasõja aegsest sõjatehnikast, mis leitud Tapikult ja selle lähikonnast.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus