Tänuõhtul selgusid spordiaasta parimad

Üleeile Jõgevamaa kultuuri-, spordi- ja terviseedendajate tänuõhtul kuulutati välja lõppeva aasta parimad Jõgevamaa spordis. Parima sportlase tiitel läks kiiruisutajale Saskia Alusalule, parimaks noorsportlaseks tunnistati mitut maadlusala harrastav Mattias Säärits, parimaks võistkonnaks Põltsamaa spordikooli U20 vanuseklassi võrkpallimeeskond, parimaks treeneriks raskejõustikuklubi Ramm treener Aimur Säärits ning sportlikumaks pereks perekond Kaasik Põltsamaalt.


Vooremaa eelmises numbris sai ära toodud rõõmustav uudis, et Adaverest pärit kiiruisutajad Saskia Alusalu ja Marten Liiv on tänu edukatele startidele maailmakarikavõistluste Calgary ja Salt Lake City etappidel taganud endale pääsu vähem kui kahe kuu pärast algavatele Pyeongchangi taliolümpiamängudele. Kui Marten Liiv tunnistati maakonna parimaks sportlaseks möödunud aastal, siis tänavu pälvis sama tiitli Saskia Alusalu.

Tiitli tõid talle Calgary MK-etapil saadud neljas koht (ühisstardiga sõidus), aasta jooksul püstitatud viis Eesti rekordit, samuti kätte võidetud olümpiakoht ja asjaolu, et kõik naiste kiiruisutamise rekordid on praegu tema nimel.

Et 23 aastane uisuneiu saabus Suure Lombi tagant Euroopasse alles mõned päevad tagasi, ei olnud tal võimalik Jõgevale maakonna parima sportlase auhinda vastu võtma tulla. Selle võttis Jõgevamaa spordiliidu Kalju presidendilt Tarmo Raudsepalt ja Jõgeva maavanemalt Viktor Svjatõševilt vastu Saskia ema Sirje Alusalu.

“Saskia on oma põhilises treeningpaigas, Saksamaal Inzellis,” ütles Sirje Alusalu. “Helistasin talle täna ja ta ütles: “Tervita kõiki. Nautige pidu. Mina lähen trenni.””

Ema sõnul pääseb Saskia jõulude ajal koju vaid paariks päevaks, pärast seda lendab aga tagasi Inzelli.

“Olümpiakoha saamine võttis küll ühelt poolt pinged maha, ent teisalt tuli neid ka juurde: selleks, et olümpial hästi esineda, tuleb ju veel kõvemini tööd teha,” ütles Sirje Alusalu.

Talle tegi nalja, et Saskiat on sarnasele kultuuri- ja spordirahva tänuõhtule kutsutud õige mitmel aastal, aga tulla on ta saanud ainult ühel korral.

“Ja just tol aastal ei antud talle mingit tiitlit. Need on tulnud ikka siis, kui ta kohale tulla pole saanud,” sõnas Sirje Alusalu muiates.

Seekord oli tal tänuõhtul saali ette asja mitte ainult tütre esindaja, vaid ka iseendana: perearst Sirje Alusalu pälvis pikaajalise tegutsemise eest maakondlikus tervisenõukogus maavanema aukirja.

Ühte perre

Maakonna parima noorsportlase ja parima treeneri tiitel läksid seekord ühte perre: parimaks treeneriks tunnistati Jõgeva raskejõustikuklubi Ramm maadlus- ja sumotreener Aimur Säärits ning parimaks noorsportlaseks tema poeg Mattias Säärits. Aimur Sääritsa õpilased on toonud tänavu Euroopa noorte meistrivõistlustelt kolm kuld- ja kolm hõbemedalit ning ühe pronksmedali. Eesti meistrivõistlustelt on eri vanuseklassides tulnud kaheksa kulda, 17 hõbedat ja 19 pronksi. Eesti Sumoliit tunnistas Aimuri tänavu ka Eesti parimaks sumotreeneriks.

Kuueteistaastase Mattias Sääritsa kontosse võib tänavu kanda Euroopa meistrivõistlustel sumos U16 vanuseklassis saadud esikoha ja U18 vanuseklassis saadud kolmanda koha. Ta kuulus ka U16 vanuseklassis teise koha saanud meeskonda. Eesti meistrivõistlustel vabamaadluses sai Mattias kolmanda koha, Eesti meistrivõistlustel sumos aga esikoha (U16) ja kolmanda koha (U18). Esikoht tuli ka rannamaadluse Eesti meistrivõistlustelt. Sumoliit tunnistas Mattiase Eesti tänavuseks parimaks juunioride klassi sumomaadlejaks.

Mattias Säärits ütles enda kohta naljatamisi, et hakkas sporti tegema juba enne sündimist. Tema ema Ave kinnitas, et põhimõtteliselt see nii oligi:

“Olime terve perega spordivõistlustel ka siis, kui Mattias alles sündimas oli. Mõni ime siis, et ta spordipisiku külge sai.”

Küsimusele, kumb ala talle rohkem meeldib, kas maadlus või sumo, vastas Mattias, et sumos on tulemused paremad ja seepärast see ala ka südamelähedasem. Olukorral, kus isa on üksiti treener, on Mattiase silmis nii plusse kui ka miinuseid.

“Isa oskab hästi tagant sundida, motiveerida,” ütles Mattias. “Aga kui tahaksid vahepeal trennist viilida, siis see ei õnnestu kuidagi.”

Parim noorsportlane ütles, et loomulikult oleks tore ka ise kunagi omümpiamängudele pääseda, nagu Saskia Alusalu ja Marten Liiv, aga praegu ta endale spordis väga kõrgeid eesmärke pole seadnud. Aega ja jõudu kulub ju ka õpingutele Luua metsanduskoolis maastikuehituse erialal.

Aimur Sääritsa juhendada on raskejõustikuklubis Ramm umbes kuuskümmend noort. Ka Aimuril treenerina on paremaid tulemusi ette näidata just sumo alal. Maadluses on need tagasihoidlikumad. Heameelt teeb Aimurile see, et tal Tartu ülikoolis kehakultuuri õppivast tütrest Kätri-Avelinist juba päris palju abi on.

“Selleks, et mina täna tänuõhtule saaksin tulla, oli Kätri-Avelin nõus minu eest treeningtunde läbi viima,” ütles Aimur Säärits.

Põltsamaa spordikooli U20 vanuseklassi võrkpallimeeskond sai Jõgevamaa parima võistkonna tiitli teist aastat järjest. Tänavu said nad Eesti meistrivõistlustel kolmanda ja Eesti karikavõistlustel viienda koha. Eesti Võrkpalli Liidu karikavõistlustelt tuli kuues koht. Tuldi ka Jõgevamaa meistriks ja karikavõitjaks meeste arvestuses.

“Kui selle meeskonna liikmed kevadel gümnaasiumi lõpetavad, siis tuleb pikk paus,” sõnas parima võistkonna treener Toivo Uusna. “Sellist seltskonda niipea peale kasvamas pole.”

Uusna polnud siiski liiga pessimistlik, sest noore treeneri Grete-Mai Rohtmetsa õhutusel võttis ta mõni aeg tagasi temaga kahasse treenida 2004.-2005. aastal sündinud poiste võistkonna.

“Ma ise arvasin, et mulle aitab otsast alustamistest, aga koos noore treeneriga olin siiski valmis uued õpilased võtma,” ütles Toivo Uusna. “Mina nendega tänaste U20 poiste tasemeni ilmselt välja ei jõua, aga noorel treeneril see võimalus on.”

Jõgevamaa sportlikuma perekonna väljakuulutamisel tekitas lõbusat elevust asjaolu, et nominentide hulgas oli kaks perekond Kaasikut – üks Palamuselt ja teine Põltsamaalt. Seekord tunnustati sportlikema pere tiitliga Põltsamaa Kaasikuid, kelle tuntuim esindaja on hetkel tubli noorsuusataja Hanna-Brita Kaasik. Pere nimel käis auhinda vastu võtmas pereisa Magnus Kaasik.

2017. aasta parimad Jõgevamaa spordis

* Parim sportlane – Saskia Alusalu

* Parim noorsportlane – Mattias Säärits

* Parim võistkond – Põltsamaa spordikooli U20 vanuseklassi võrkpallimeeskond

* Parim treener – Aimur Säärits

* Sportlikem pere – perekond Kaasik Põltsamaalt

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus