Tänu „Kremli ööbikutele” avastati Narvat

Kolmapäeva õhtul toimus viimane üle Eesti kuulsaks saanud etendus „Kremli ööbikud”, tänu millele said külalised tutvuda Narvaga ja linna kultuurieluga. Nende seas oli  ka palju jõgevamaalasi.


Narva linn avas uksed rohkem kui 20 000 külalisele, kes tulid siia ühe etenduse pärast Eestimaa erinevatest paikadest. Need inimesed tegid varakult plaane ning valmistusid sõiduks Narva, uurisid eelnevalt infot linna vaatamisväärsuste kohta ning lugesid mitmesuguseid arvamusi. Mõnel oli oma ettekujutus linnast, omad ootused ja võimalik, et ka hirmud. Nad jalutasid Narva kaunil promenaadil ja vanalinnas, külastasid kohvikuid ja restorane, muuseumi ja näitusi, ööbisid Narva ja Narva-Jõesuu hotellides. Tänu meie linna külastajatele, muutus ja elavnes Narva nendel suvistel päevadel.

Aitäh, Tartu Uus Teater, et julgesid. Aitäh, et otsustasid sellist suurejoonelist kultuurisündmust korraldada sellises sümboolses kohas nagu Kreenholmi manufaktuuri ala, sümboolsel tänaval nimega Joala. Aitäh, et see toimus just Narvas ja avas meie linna paljudele inimestele üle terve Eesti.

Miski ei ühenda inimesi paremini kui kultuur ja sport. Ja tegelikult Narval on, mille üle uhkust tunda. Siin on toimunud mitmeid üritusi ja sündmusi, mis on tuntud üle Eesti ja kaugemalgi: Narva Energiajooks, Vägilase jooks ning sel aastal esmakordselt toimunud  Narva triatlon, lisaks Narva Jazziklubi, muusikafestival „Baltic Sun” ja nüüd ka teatrietendus „Kremli ööbikud”. Ja see pole veel kaugeltki kõik.

Eesti õpib Narvat tundma, hakkab temast aru saama, tundma tema üle uhkust ja linna armastama. Tulevikus teeme selle nimel veel rohkem, sest Narva kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks 2024. Suudame tõestada, et oleme selleks võimelised ning oleme tiitlit väärt. Oleme ära teeninud, et Narvast saaks teada kogu Euroopa. Narvast kui ilusast Eesti linnast kõigi tema eripäradega, kultuurilise, keelelise, sportliku ja rahvusliku mitmekesisusega.

Aga tuleme tagasi etenduse juurde. Keegi ei oodanud sellist edu. Paljude jaoks oli etendus viimase hetkeni kui must hobune, kuid alates esimesest etendusest räägib sellest terve linn ja Eesti. Meedias ja sotsiaalvõrgustikes levivad pildid, kriitikute ja teatrihuviliste hinnangud, külastajate arvamused ning tagasiside ja üldine vaimustus. Isegi need, kel alguses suuri ootusi ei olnud, elasid hoogsalt kaasa ja nautisid etendust.

Arvan, et Narva linn ei saa kõrvale jääda ning mitte tunnustada Tartu Uut Teatrit ning etendust „Kremli ööbikud” kui Narva aasta kultuurisündmust 2018. 12 etendust, rohkem kui 20 000 müüdud piletit, mida jäi isegi väheks. Kas see pole edu? Kindlasti on.

ANTON PRATKUNAS, Narva linnavolikogu liige

blog comments powered by Disqus