Tantsupeo eelproovide karussell algas Jõgevalt

Rahvarõivaste kirevust ja tantsulusti, aga tükati ka hirmuhigi ja pabinat olid laupäeval täis nii Jõgeva Gümnaasiumi aula ja võimla kui ka Jõgeva kultuurikeskuse saal. Kui Vooremaa sündmuspaigale jõudis, näitasid gümnaasiumi aulas õpitut ette D-segarühmad ehk tantsuveteranide rühmad ? Jõgeva Kaaratsim, Lustivere Lustilised ja Pajusi Kaljaan. Kuna kõik rühmad olid tantsuteksti päris korrektselt omandanud, polnud D-rühmade üldjuhil Erika Põlendikul väga põhjalikku “vigade parandust” teha vaja, piirduda võis väiksemate täpsustustega ja palvega tantsijaile:

“Teises eelproovis tahaksime näha lahkemaid nägusid, avatumaid silmi ja tihedamat omavahelist suhtlemist!”

“Enamik tantse on uued, just selleks peoks loodud. Esimestes proovides tundus, et neid polegi võimalik selgeks õppida, aga nüüd on nad enam-vähem selged, kusjuures nii meil kui ka teistel,” ütles Kaaratsimi tantsija-juhendaja Maris Prii.

Veerpalu innustusel
B-segarühmade repertuaar on veelgi nõudlikum kui D-rühmade oma, sestap pole ime, et pabistamist oli nende leeris veelgi enam. Seda enam, et Palamuse “Tootsid-Teeled” pidi olude sunnil välja tulema vähendatud koosseisus ja Tabivere rühm polnud juhendaja haiguse tõttu vahepeal pikalt harjutada saanud.

“Ärge pabistage, mina pabistan teie eest! Ja üldse on see siin rohkem õppimise, mitte pabistamise koht,” julgustas tantsijaid B-rühmade üldjuht Kadri Tiis. Tema jõgevlasest assistent Andi Einaste lisas: “Tantsige rõõmuga, Veerpalu juhib kümne kilomeetri peal pikalt!”

Suisa suusasammu tantsupõrandal seepeale siiski lasta ei lubatud, vaid nõuti tantsukirjeldusest kinni pidamist.

“Ma saan aru küll, et sellisest asendist õhku hüppamine on füüsikaseaduste vastane, aga ärge laske ennast sellest segada! Ja ärge tehke uut tantsu ? autor võib selle peale solvuda!” kõlas vahepeal Kadri Tiisi heatahtlik, aga nõudlik hääl.

Tantsijate leerist kostis hiljem siiski kurtmist, et tantse oleks palju lihtsam selgeks saada, kui tantsukirjeldused oleksid enne proovide algust lõplikult paigas. Paraku tulevat proovide käigus Tallinnast ühe või teise tantsu kohta n-ö seaduse muutmise muutmise seadusi, mis tantsijate peas paraja segaduse tekitavad…

Muljed head
Jõgeva maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialisti Maie Puusepa sõnul on meie maakonnast tantsupeole pääsu nõutamas 27 tantsurühma. Kõige arvukamalt on nende hulgas naisrühmi ? tervelt seitse. Ja just neil tuleb peolepääsu eest võideldes kõige rohkem pingutada, sest naisrühmi kandideerib üle Eesti peole umbes kolm korda rohkem kui väljakule mahub. Palju on peole pääsuks harjutamas ka lasterühmi: kuus II-III klasside ja viis VI-VIII klasside rühma. C-kategooria ehk noorte segarühmi on peoks valmistumas kaks, B-segarühmi neli (kaks neist, Kaarepere Luukar ja Pala/Alatskivi rühm lähevad end näitama Tartumaa eelproovile) ja D-segarühmi kolm. Ent lisaks tantsijatele kandideerivad peole ka mitu võimlemisrühma.

“Võimlejad piirduvad ühe, kevadel toimuva eelprooviga, tantsijatel tuleb aga aprillis veel teinegi eelproov, mille järel siis otsustatakse, kes peole pääseb, kes mitte,” ütles Maie Puusepp.

Kokkuvõttes lahkus üldtantsupeo toimkond Jõgevalt päris heade muljetega. Meie rühmade taset mõne teise maakonna tantsijate omaga võrrelda polnud neil veel võimalik, sest eelproovide “karussell” sai tänavu alguse just Jõgevalt. Sama laupäevase päeva õhtupoolik kulus üldjuhtidel ja nende assistentidel Järvamaa tantsurahva “utsitamiseks”, pühapäev aga Ida- ja Lääne-Virumaa tantsujõudude ülevaatamiseks. Neli niisama pingelist nädalavahetust seisab neil aga veel ees, alles siis saab tervele Eestile tiir peale.

Koos rühmaliikide üldjuhtidega viibisid Jõgeval ka tantsupeo pealavastaja Kalev Järvela ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse nõunik Ilmar Moss.

“Tantsijatele langeb, ausalt öeldes, mõnevõrra suurem koormus kui lauljatele. Kui laulja võib veel mõnelt peoproovilt puududa või peokontserdi ajal natuke naabri seljas “liugu lasta”, siis tantsurühmas peavad kõik tantsijad alati kohal olema, sest niipea kui keegi puudu on, on tantsujoonises kohe auk sees. Ja kui üks paar eksib, on kogu üldpilt rikutud. Nii et müts maha tantsijate ja nende juhendajate ees, kes peo eel nii suure töö ära teevad,” ütles Ilmar Moss.

Ent ega lauljadki päris pingutamata peole pääse. Nende eelproovid algavad tuleva nädala laupäeval segakooride kokkusaamisega Jõgeva kultuurikeskuses.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus