Tantsukeel on kõigile mõistetav

“Kõik kehaosad on meil sinikaid täis, sest me oleme kogu aeg ennast mööda põrandat veeretanud,” kurtsid Jõgeva kultuurikeskuse tantsustuudio rühma Flex liikmed, kui üleeile Luua klubi saali Raido Mägi tantsutundi kaema läksime. “Aga tegelikult on Raido tunnid väga mõnusad.”

Ega nuriseda Flexi piigad millegi üle saanudki: Jõgeva sõpruslinna Karlstadi ja Leedu Skuodase tantsijad olid nad ju ise endale külla kutsunud ning Raido Mägi ja Einar Lintsi kogu seda seltskonda õpetama palunud. Raido sellepärast, et Flexi juhendaja Merleen Läänemäe meelest on Raido moderntantsu alal üks tugevamaid tegijaid Eestis ning Flexi tüdrukud on juba sellist õpetajat väärt. Kuna üksi poleks ta nii suurest seltskonnast üle käinud, kutsus Raido kaasa oma õpilase Einari.

“Nädalaga jõuab tantsijatele tegelikult täitsa palju anda,” ütles Raido Mägi. “Ja seda isegi siis, kui tantsijad on erineva tasemega ja erinevaid tantsustiile harrastanud. Tuleb leida ainult teema, mis kõigile uus ja huvitav oleks.”

Raido valis selleks nn põrandatehnika. Kui meie Luuale jõudsime, õpiti näiteks end hetkeks kogu kehaga põrandast lahti rebides kõhuliasendist seliliasendisse pöörama. Trikk nõudis üsna suurt keskendumist ning “tootis” sinikaid ilmselt üha juurde.

“Põrandatehnika avardab tantsijate eneseväljendusvahendite arsenali,” ütles Raido Mägi. “Tantsija liikumiskeel on hoopis teistsugune, kui ta põrandat ja kukkumist ei karda.”

Kultuur ja keskkond

Raido ja Einar polnud laagris ainsad tantsuõpetajad: rootslaste juhendaja andis laagris steptantsutunni, leedulaste juhendaja õpetas oma maa rahvatantsusamme ning Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter eesti folkloorset tantsu. Aga peale tantsimise tehti laagripäevade jooksul veel paljusid muid asju: külastati Luua Metsanduskooli ja arboreetumit, käidi Kuremaa lossis ja järve ääres, Endla looduskaitsealal, Taevaskojas ning Tartus Eesti Rahva Muuseumis ja hansapäevadel, peeti eesti, rootsi ja leedu kultuuriõhtut ning arutleti rahvusliku kultuuripärandi osa üle eri maade kooliprogrammides, vanade mõisahoonete kasutamise üle tänapäeva Euroopas, looduskaitsealade osatähtsuse üle loodushariduse jagamisel ning looduskaitse ja loodusressursside kasutamise üle Eestis, Leedus ja Rootsis.

“Laagri programm ongi pühendatud kultuuri- ja keskkonnateemale,” ütles laagri projektijuht, Jõgeva Gümnaasiumi õpilane ja Flexi tantsija Mari Lääne. “Siiani on külalised kõigega rahule jäänud, eriti Raido tantsutundidega.”

Tõsi, natuke ärevile läksid Rootsi noored siis, kui nad Endla looduskaitsealale viidi: kuna nad kodumaal metsikus looduses ringi hulkuma harjunud pole, siis kardavad nad igasuguseid putukaid.

“Retke öisesse metsa jätsimegi igaks juhuks ära, et Rootsi külalisi mitte liialt hirmutada,” ütles Merleen Läänemägi. “Aga orienteerumismängu Luua pargis tegid nad täitsa vapralt kaasa.”

Luua on Merleeni sõnul vaat et ideaalne laagripaik: siin on kõik ? nii majutus-, toitlustus- kui ka trennipaik ? kompaktselt koos ning tänu Prossa järvele on olemas ujumisvõimaluski. Flexi tüdrukud said aga juhendaja sõnul laagrit korraldades tohutu kogemuse: peale Mari Lääne kui projektijuhi olid kindlad kohustused ju ka kõigil teistel tantsijatel.

Pole võimalik!

Mõistagi õppisid eri rahvustest noored laagripäevade jooksul üksteist ja üksteise kultuuri tundma. Eestlased näitasid näiteks oma kultuuriõhtul möödunudaastase üldlaulu- ja tantsupeo videot. Mispeale rootslased ütlesid, et neil poleks selline asi, et staadionitäis rahvast üht ja sama moodi ühtsama tantsu tantsima pannakse, absoluutselt võimalik. Leedulaste jaoks on suured laulu- ja tantsupeod seevastu niisama omased kui meilegi.

“Tänagi tantsib üks minu juhendatav rühm Vilniuses Leedu koolinoorte tantsupeol,” ütles Skuodase Kunstide Kooli tantsuõpetaja Rita ?emeriene. “Ja kui Tartus sattusime me hansapäevadele, siis meil toimub sama mastaabiga üritus Klaipedas: iga-aastaste merepäevade ajaks sõidab sinna kokku, piltlikult öeldes, kogu Leedu.”

Rita sõnul meeldis Skuodase noortele Luual ja kogu Eestis väga. Pole võimatu, et Flexi korraldatud laagrist innustust saanuna korraldatatakse kunagi ka ise mõni noorsoovahetus.

Eile õhtul näitasid Flexi tantsijad koos oma Leedu ja Rootsi külalistega Jõgeva kultuurikeskuse ees, mida nad Raido Mägi ja Einar Lintsi käe all Luual õppinud olid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus