Tantsud vihmas ja poris

Folklooriseltsi Jõgevahe Pere taidlejad osalesid hiljuti Jõgeva sõpruslinnas Jonavas toimunud folkloorifestivalil „Kolm rattakest“ ning pälvisid oma heatasemeliste ja huvitava kavaga etteastete eest kohalike kultuuriinimeste kiidusõnu.

Leedus viibis Jõgevahe Pere naisrahvatantsurühmast ja rahvamuusikakapellist Tempora Mores koosnev kahekümneliikmeline esindus kolm päeva. Selle aja sisse mahtusid mitu esinemist Jonavas ja muusikalis-tantsulise külakosti viimine Šveičarijose küla jaanipeolistele. Esineda tuli üsna märgades tingimustes, sest põud ja kuumalaine polnud siis veel ei Leetu ega ka Eestisse jõudnud. Jõgevahe Pere kunstilise juhi Airi Rütteri sõnul kujunes kõige suuremaks katsumuseks just Šveičarijose jaanitulel esinemine. Pidevale üles-alla hüplemisele üles ehitatud „Ristpulgatantsu” tantsides vajusid naised näiteks iga hüppe järel luupekseni porri ja pidid end sealt järgmisel hetkel jälle uuesti õhku rebima.

„Usun, et nüüd on nad iga kord õnnelikud, kui saavad seda tantsu põrandal või asfaldil tantsida,” ütles Airi Rütter muiates.

Jonava kesklinnas festivali peakontserdil esinedes tuli õnneks võidelda ainult paduvihma, mitte poriga. Ning publikupuuduse üle ei saanud esinejad vaatamata ilmale kurta: kohalikke inimesi ei näinud vihm üldse segavat ja kontserti jälgis asjatundjate hinnangul ligemale kümme tuhat vaatajat.

Festivali peakontserdilt said Jõgevahe Pere taidlejad ka põneva elamuse: kontsert lõppes nimelt kohalike taidlusjõudude ette kantud 45-minutilise müsteeriumiga „Meie, baltlased”, milles oli suur roll liikumisel, tulel ja valgusefektidel.

„Nõidadel purskasid luuad tuld ning omapäraste põlevate köitega moodustati igasuguseid kujundeid,” meenutas Airi Rütter ja lisas, et sai müsteeriumi vaadates lavastusideid, mida kodustel üritustel kasutada.

Leedus õpiti ka uusi tantse: ühel õhtul toimus nimelt vabaõhupidu, kus festivalil osalevad kollektiivid üksteist vastastikku harisid. Peale Jõgevahe Pere oli festivalil veel üks, Baskimaalt pärit välismaine külaliskollektiiv.

„Nii meie kui ka baskid esitasime põhiliselt folkloorseid tantse,” ütles Airi Rütter. „Korraldajad kartnud algul pisut, et äkki kujuneb meie kava publikule liialt üksluiseks, ent sellega, mida pakkusime, jäid nad väga rahule. Koos naistantsijatega oli meil aeg-ajalt laval ka meessolist Ago Niglas, kes muidu tegev kapellis Tempora Mores. Kapellis oli meil aga seekord ka üks külalismängija: Tabivere noormees Artur Aunap asendas üht Tempora Morese liiget, kes perekondlikel põhjustel Leetu tulla ei saanud. Arturist kujunes meie reisiseltskonna üleüldine lemmik.”

Väliskülaliste vähesus (tavaliselt olevat sellel festivalil viis-kuus külaliskollektiivi) oli Airi Rütteri sõnul ainus, mis Leeduski valitsevast masuajast tunnistust andis, majutust ja toitlustust korraldades olid leedulased aga niisama külalislahked kui igal muul ajal. Aasta pärast on Jõgevahe Perel võimalus ilmselt samaga vastata: Jonava folkloorikollektiiv Laduta ilmutas suurt huvi Jõgevahe Perega sõprussuhetesse astuda ja tuleval aastal Jõgevale külla tulla.

„Kutsume nad külla Jõgeval toimuva esimese üle-eestilise naiste tantsupeo ajaks,” lubas Airi Rütter. „Tõsi, peokavas on keeruline neile kohta leida, ent peo ajal toimub siin-seal kindlasti ka väiksemaid kontserte, kus leedulastele esinemisvõimalust saab pakkuda. Naiste tantsupidu on neil aga huvitav vaadata ka publiku hulgas olles.”

Jõgevahe Pere taidlejad said olla tunnistajateks ka Jõgeva ja Jonava sõpruslepingu pidulikule allkirjastamisele, ent sellest on Vooremaas juba juttu olnud. Folklooriseltsi reis Leetu sai teoks tänu Jonava ja Jõgeva linnavalitsuse toetusele.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus