Tanel Sakrits ja tema sõbrad MandoTriost koguvad raha teise plaadi üllitamiseks

Kolm andekat ja energilist noort muusikut, kes koondunud ansamblisse MandoTrio, koguvad praegu annetuskeskkonnas Hooandja raha oma teise plaadi väljaandmiseks. Ansambli Jõgevalt pärit liige Tanel Sakrits sõnas, et uue plaadi lood on juba salvestatud ning uut helikandjat on plaanis esitleda selle kuu lõpus Viljandi pärimusmuusika festivalil.


Nagu nimigi viitab, koosneb MandoTrio kolmest mandoliinimängijast. Peale Tanel Sakritsa kuuluvad sinna Kristjan Kuusmik ja Hans Mihkel Vares. Kõik kolm on õppinud või õppimas Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias.

Ansambel sai alguse ühekordsest projektist. 2016. aasta sügisel oli Viljandi pärimusmuusika aidas toimiva tantsuõhtute sarja Tantsumaja ühele õhtule vaja esinema tudengitriot ja toona keskuses töötanud Jaan Jaago arvas, et võiks proovida ainult mandoliinidest koosnevat muusikalist kooslust. Tanel, Hans Mihkel ja Kristjan tulid mõttega kaasa, ent ei läinud pärast Tantsumajas üles astumist sugugi laiali, vaid jäidki koos musitseerima. Neid on mitmel puhul kuulda saanud Jõgeva kandiski, viimati näiteks Palamuse jaaniõhtul.

Esimene plaat ilmus MandoTriol möödunud aasta kevadel ja sellegi üllitamisele panid õla alla lahked annetajad Hooandja keskkonnas. CD pealkirjaga „Ilma sünnib“ osutus sügisesel Etnokulpide ehk pärimusmuusikaauhindade jagamisel nominendiks parima debüütalbumi kategoorias. Nüüd on siis MandoTriol valmis saanud teine plaaditäis muusikapalu.

„Uuel plaadil saab olema üheksa lugu. Kolm neist olid salvestatud juba varem, singel „Ida-reiv” möödunud sügisel ning koostööprojektid „Hakkame mehed minema” ja  „Nõuan linnurahu” vastavalt tänavu veebruaris ja märtsis. Ülejäänud kuus lugu salvestasime maikuu kahel nädalavahetusel ning, nagu ikka, Tartus Clockwork stuudios, mis on Tartu laululava juures,“ ütles Tanel Sakrits.

Nagu esimeselt, võib ka teiselt plaadilt leida trio liikmete omaloomingut ja pärimuspalu. Hetkel ollakse siiski rohkem omaloomingu suunas kaldu: üheksast loost on kaks on rahvapärimuslikud, viis on Kristjani ja üks Hansu kirjutatud ning üks, „Nõuan linnurahu“, on Kristiina Ehini ja Silver Sepa ühislooming.

Põnevad koostööprojektid

MandoTrio teist plaati iseloomustab see, et mitu lugu on valminud koostöös MandoTriosse mittekuuluvate muusikutega. Eesti metsade kaitsele pühendatud ja internetis päris laialt levinud „Nõuan linnurahu“ on üks selliseid. Kristiina Ehini sõnadega lugu sündis MandoTrio algatusel.

„Silver Sepp saatis meile oma nägemuse loo seadest, kuid lõplikul kujul valmis lugu kõigi osapoolte koostöös,“ märkis Sakrits ja lisas, et metsakaitse teema on MandoTrio muusikutele ka tegelikult tähtis.

„Nõuan linnurahu“ on levinud enamasti „konserveeritud“ kujul, ühe korra on seda siiski koos Silver Sepaga elavas esituses ette kantud. Selleaastasel Viljandi pärimusmuusika festivalil esitatakse seda lugu ühel (27. juulil toimuval) kontserdil taas, ka Silver Sepp on koos trio liikmetega lavale tulemas.

Koostöös duoga Riffarrica (Kulno Malva ja Kristjan Priks) sai valmis lugu „Hakkame, mehed, minema“. Algatus tuli jälle MandoTrio poolt ja nemad saatsid Riffarrica meestele ka oma esialgse idee, mis lõpuks ühiselt „valmistooteks“ vormiti. Kolmas koostööprojekt on plaadil veel: üks MandoTrio vana lugu, „Ängri böörds“, on saanud täiesti uue kuue laiendatud rockbändi esituses. Koostööprojektide rohkus ajendas küsima, ega Tanelit, Kristjanit ja Hans Mihklit kolmekesi mandoliinidel musitseerimine veel tüüdanud pole.

„Kindlasti mitte,“ kinnitas Tanel. „Külalisartistidega koostegemine on lihtsalt teistmoodi põnev väljakutse ja meil on väga hea meel, et Riffarrica ja Silver Sepp meie mõtetega kaasa tulid.“

Nagu MandoTrio esimese plaadi puhul, tegid noored muusikud ka teise plaadi lugusid sisse mängides koostööd Portugalist pärit, ent nüüd Eestis elava helitehnoloogi Jose Diogo Nevesega.

 Kahe plaadi vahel

„Jäime tema esimesel plaadil tehtud tööga väga rahule ning otsustasime koostööd jätkata,“ ütles Tanel. „Jose kohta võib öelda, et ta on tõeline helivõlur. Lisaks suurepärasele helindamisele on ta vahel ka produtsendi rollis, sest tal tekivad jooksvalt head ideed, mida loosse lisada. Näiteks laululugudesse on ta tekitanud kooriefekti, kuigi tegelikult pole ühtegi päris koori stuudios meiega käinud, vaid neid kohti on laulnud kolm kuni viis inimest korraga. Oluline põhjus koostööks on seegi, et me klapime temaga hästi ka inimlikus mõttes.“

Esimese ja teise plaadi väljaandmise vahel on MandoTrio elus juhtunud palju põnevat. On esinetud paljudes paikades üle Eesti, nii väiksematel kui ka suurematel sündmustel. Suuremateks olid möödunud suvel kindlasti Seto, Viljandi ja Viru folk. Jaanuaris käidi esinemas põhjanaabrite juures: sealsel festivalil Folklandia, tänavu juuni lõpus osaleti aga koos Viljandi linnavalitsuse delegatsiooniga Venemaal toimunud rahvusvahelistel Hansapäevadel. Ka sel suvel ootavad triot ees ülesastumised Viljandi ja Viru folgifestivalil. Kristjan on kahe plaadi vahepeal lõpetanud edukalt õpingud kultuuriakadeemias, Tanelil on seal veel üks aasta käia. Hans Mihkel on lisaks MandoTrio tegemistele praegu Antsla muusikakoolis kitarriõpetaja.

Hooandjas kogutavat toetust kasutavad MandoTrio muusikud plaadi helitöötluse, tiražeerimise ja kujundamise eest maksmiseks. Annetusi saab teha 18. juulini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus