Tänavustel Eesti künnivõistlustel võidutsesid Torma valla mehed Mait Pajo ja Raido Kunila

Vabaklassis toimunud künni meistrivõistlustel, kus I ja III koha omanikke lahutas ainult 5 punkti, võitis 155 punktiga samuti Torma valla mees Jaanus Lindsalu. Tema sai auhinnaks Elmar Veski poolt välja pandud rändkarika.

Vabaklassis võistlejatele anti künnivõistluste esimesel päeval ka künniõpetust. Loengule järgnes proovikünd. Samas klassis oli teine ASi Taure esindaja Koit Teder ja kolmas Estonia OÜst Kristjan Lai.

Viiest karikast toodi neli Torma valda

Noorkündjatest oli parim Reimo Ilves Türi Tehnika- ja Majanduskoolist. Noorte seas oli väga tubli samuti Tormast pärit 12-aastane Margo Pajo, kes kündis Kverneland adra ja New Holland traktoriga kõrrepõldu.

Üldse olid tänavustel Väätsal toimunud Eesti künni meistrivõistlustel Tormast pärit mehed väga tublid. Nad võitsid viiest välja pandud karikast neli. Nende esindatus oli ka väga tugev, sest 18 künnivõistlustel osalenud mehest oli viis pärit Tormast. Peale Mait Pajo, Raido Kunila ja Margo Pajo esindasid valda veel Jaanus Lindsalu ja Rainer Liis.

Tänavu Väätsal toimunud kolmekümnendate künnivõistlustega tähistati 130 aasta möödumist esimesest künnivõistlustest Eestis. Võistlejad käisid ka Kurgjal C.R. Jakobsoni haual ja asetasid sinna tammepärja.

Sellel aastal olid Eesti künnivõistluste korraldajateks Eesti Künniselts, OÜ Väätsa Agro ning Türi Tehnika- ja Majanduskool.

Kohal olid samuti paljud Eestis põllumajandustehnikat müüvad firmad. Nii et huvilised, keda künnivõistluste korraldaja, ühe eestvedaja ja hinge A.Tammel ASi nõukogu esimehe Arvi Tammeli sõnul kahjuks eriti arvukalt ei olnud, said hea ülevaate maailmas müüdavast tippklassi põllumajandustehnikast.

Tänu maailmatehnikat Eesti põllumeestele pakkuvatele firmadele ongi need Eesti künnivõistlused eelmisest aastast alates alles õige hoo sisse saanud.

Künnivõistlused avas põllumajandusminister Ester Tuiksoo, kes teatas, et võistluste järjepidevus Eestis peab säilima. Ta lubas ka nende korraldamiseks senisest suuremat toetust.

Järgmisel aastal maailma esikündjate hulka

Tänavused Eesti meistrid Raido Kunila ja Mait Pajo esindavad Eestit ka järgmisel aastal T?ehhi Vabariigis toimuvatel 52. künni maailmameistrivõitlustel.

“Et Torma valla mehed esindavad tuleval aastal Eestit maailma künnivõistlustel, siis loodame ka Jõgeva maakonna firmade ja omavalitsuste poolt tõsist õla allapanekut, sest järgmine aasta on Eesti kündjatel läbimurde aastaks. Nad on valmis maailmas esinemiseks, saavutamaks midagi enamat kui seni,” rääkis Arvi Tammel.

“See aga nõuab korralikku rahasüsti. Me peame jõudma nii kaugele, et saame need kaks künnimeest, Mait Pajo ja Raido Kunila, panna harjutama ning kündma vähemalt kuu aega enne maailma künnivõistluste algust. Künnivõistlustele tuleb kaasa võtta ka oma traktorid ning adrad. Siis võiks loota kohti pjedestaali läheduses või isegi pjedestaalil,” lisas Arvi Tammel.

Vajaminev rahasumma ei olegi nii karjuvalt suur. Tema sõnul piisaks 700 000 – 800 000 kroonist, et künnimehed korralikult maailma meistrivõistlusteks ette valmistada. Näiteks võitis tänavused 51. künni maailmameistrivõistlused, mis toimusid septembri algul Põhja-Iirimal, noor Austria poiss, kel eelnevad MMi kogemused puudusid.

“See võidukas noormees harjutas viis kuud enne võistlusi võidu nimel. Meie võistukündjatel on lood kahjuks sellised, et harjutama suudetakse hakata alles nädal enne võistlusi. Küntakse mõni plats ära ja ongi kõik. Enamaks puuduvad võimalused,” tõdes Tammel.

Tänavustel maalimameistrivõistlustel Põhja-Iirimaal esindas Eestit Torma valla mees Mait Pajo.

“Ta esines tublilt, kui arvestada seda, et meil ei olnud kaasas oma traktorit ega ka oma atra. Mait Pajo tuli 24 pöördadraga kündja hulgas 11. kohale, mis on sellistes tingimustes igati hea tulemus. Mul on kahju, et teine Torma mees Raido Kunila viimasel momendil kodustel põhjustel loobus. Teda asendas Raplamaa kündja Kaspar Järvala, kes aga nii kiirelt ei suutnud oma jõudu ja vaimu võistlusteks valmis seada. Seetõttu jäigi tema esinemine tagasihoidlikuks,” märkis Arvi Tammel.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus