Tänavune veebruar oli erakordselt soe

Küünlakuu oli keskmise õhutemperatuuri järgi Jõgeval tavapärasest peaaegu kolme kraadi võrra soojem. Sulapäevi esines kuu jooksul 13, mis on keskmisest nelja võrra rohkem.

Kõige soojem oli ilm 27. ja 28. veebruaril, kui maksimaalne õhutemperatuur tõusis 3-5 kraadini. Kuu lõpu tugevale sulale eelnes külm periood 20.‑27. veebruarini. Kolmel ööl langes siis termomeetri näit alla -20 kraadi. Hommikuti olid puud härmas ja Pedja jõgi kattus uuesti jääga. Päike suutis vaatamata öisele külmale päeval õhutemperatuuri tõsta -2 kuni -6 kraadini. Lumi muutus pärastlõunaks päikesepaistelistes kohtades pinnalt sulaks ja hakkas kokku, kuuseokstele moodustusid jääpurikad. 

Vahtral hakkas mahl liikuma

Ereda päikese käes paistsid järjest enam silma pajuurvad. Iseseisvuspäeval hakkas vahtral päikese mõjul mahl liikuma. Külmaperioodi ajal ilmus aga Jõgeva alevikku Pedja jõele lahtise veega kohtadesse toituma talikülaline vesipapp — väike musta sulestikuga ja valge maniskiga lind.

Lund sadas veebruaris rohkesti. Kuu alguses oli sulade tõttu lund põldudele vähevõitu — avamaastikul valdavalt 10-20 cm. Kõrgemad künninukid paistsid lumest välja ja laiguti võis näha ka taliviljaoraste lehetippe. Juba esimese nädalaga lisandus aga ligi 10-sentimeetrine värske lumekord. 

Põldudel kuni 40-sentimeetrine lumevaip

Teise dekaadi lõpuks (külmade ajaks) kasvas lume paksus põldudel enamasti juba 30-40 sentimeetrini, kuu lõpu soojaga vajus see aga ligikaudu viie sentimeetri võrra madalamaks, kuid ületas endiselt pikaajalist keskmist. 91 aasta keskmisena on veebruari lõpus olnud lund 23 sentimeetrit. Tänavune on juba neljas järjestikune keskmisest lumerohkem talv.

Paksu lumekorra all püsis temperatuur kolme sentimeetri sügavusel mullas kogu veebruarikuu vältel nulli lähedal. Mulla külmumissügavus olenes lume paksusest. Kohtades, kus lume paksus küündis 40 sentimeetrini, oli muld külmunud ainult kuni 15 cm sügavuseni, vähese lumega kohtades aga külmus muld enam kui 30 cm sügavuseni. 

Märts toob heitlikud ilmad

Milline on olnud märtsikuu ilm Jõgeva 1922.-2012. a andmetel? Paastukuu algus on tavaliselt veel talvine, keskmise õhutemperatuuriga -5 kraadi. Kuu lõpuks tõuseb ööpäeva keskmine õhutemperatuur juba üle nulli. Äärmustemperatuurideks on mõõdetud märtsis 16,9 °C (2007. aastal) ja -34,0 (1942. aastal).

Tavapäraselt on märtsi alguses paks lumi maas ja püsiv lumikate laguneb kuu lõpuks. Neljal aastal on aga märtsi viimasel päeval mõõdetud lume paksuseks üle 50 cm, viimati 2011. aasta kevadel. Kõige soojematel kevadetel pole paastukuul lund õieti maas olnudki, lumekirme on mõneks korraks maha sadanud ja kohe sulanud. Märtsi esimese kümmepäevaku lõpuks on väga varastel kevadetel juba marjapõõsastel pungad paisunud ja lumikellukesed päikesepaistelistes kasvukohtades õitsemist alustanud.

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus