Tänavune september oli keskmisest soojem

September oli Jõgeval tavapärasest 1,6 kraadi võrra soojem. Kuu maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti 21 kraadi (12. septembril) ja minimaalseks 2,0 kraadi (10. septembril).

Ööpäevased temperatuurikõikumised ei olnud suured. Kuna ilm oli pilves, siis püsisid  ööd septembrikuu kohta soojadena.

Tavaliselt algavad öökülmad Jõgeval maapinnal mihklikuu alguses ja viimasel dekaadil esinevad külmakraadid juba ka õhus. Tänavu olid esimesed sügisesed öökülmad maapinna lähedal juba augustis, aga septembris esines külma Jõgeval maapinna lähedal rohul ainult ühel ööl — 10. septembril 2 sentimeetri kõrgusel rohu kohal -2 kraadi. Õhus tänavu septembris temperatuur alla null kraadi ei langenud. Efektiivset (üle 5 °C) kogunes tänavu septembris Jõgeval 214 kraadi, mis on keskmisest ligi 40 kraadi võrra rohkem.

Muru kasvas ja kurgid ootasid korjamist

Aktiivne taimekasvuperiood (keskmine õhutemperatuur üle 10 °C) jätkus septembri lõpuni. Viimasel nädalal tõusis ööpäeva keskmine õhutemperatuur osadel päevadel isegi üle 13 kraadi nagu suvel. Tavaliselt lõpeb aktiivne taimekasvuperiood Jõgeval juba septembri kolmanda dekaadi alguses.

Tänu soojadele öödele, oli võimalik korjata aedades avamaalt katteloori alt kurke kuu lõpuni. Rohi kasvas hoogsalt ja murud vajasid niitmist. Samuti jätkasid õitsemist külmaõrnad daaliad ja teised suvelilled.

Päikest paistis aga kuu jooksul ainult 76 protsenti normist. Eriti vähe oli päikest näha kuu viimasel kolmandikul — päikesepaiste kestus moodustas pool pikaajalisest keskmisest kestusest.  

Vihma sadas rohkem maakonna lääneosas

Vihma tuli septembris meie maakonnas normile lähedaselt või sellest vähem — esialgsetel andmetel 44-72 mm. Rohkem sadas maakonna lääneosas. Kuna päev oli juba lühemaks muutunud ja sageli oli ilm pilves, siis kuivas muld ja taimestik sadude järel aeglaselt. Samuti oli muld veega täitunud augustikuu rohketest sadudest ja juurde sadanud vihmavesi imendus aeglaselt mulda.

Raskusi oli teraviljakoristuse ja kartulivõtuga, taliteraviljade külviga, samuti hoogsat kasvu jätkanud muru niitmisega.

Puulehtede värvumine algas septembri keskpaiku. Kuna ööpäevane temperatuurikõikumine oli väike ja päikest oli suhteliselt vähe, siis toimus see suhteliselt aeglaselt. Kuu lõpuks olid paljud puud veel rohelised. Värvikirevama lehestikuga paistsid silma vahtrad, saared, künnapuud ja osa pärnasid.

Oktoober võib tuua lörtsi ja lund

Milline on olnud oktoobrikuu ilm Jõgeval 1922-2011. aastate andmetel? Oktoobris langeb ööpäeva keskmine õhutemperatuur tavaliselt kuu teisel poolel alla viie kraadi ja taimede kasv lõpeb. Öökülmad sagenevad. Vihma sekka hakkab tulema lumelörtsi ja võib tekkida ajutine lumikate.

Jõgeval tehtud vaatluste järgi on ühel aastal (1941) juba oktoobrist alates lumi püsivalt kogu talveks maha  jäänud. Minimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud oktoobris -18,5 °C (1926. aastal).

Viimati oli oktoobris enam kui -10 kraadi külma 2002.  ja 2003. aastal, vastavalt -15,7 °C ja (-14,2 °C.  Samas on esinenud sügiseid, kui oktoobris ei ole kordagi lumikatet moodustunud.

Pikaajalise keskmisena moodustubki esimene lumikate Jõgeval alles novembri alguses. Oktoobri maksimaalseks õhutemperatuuriks on mõõdetud 20,8 °C (1981. aastal). Kuu sademete summa on kõikunud kaheksast millimeetrist (1951. aastal) kuni 155 millimeetrini (1938. aastal), vaatlusaastate keskmine on 66 millimeetrit

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus