Tänavune Palamuse laat ühendab traditsioonilise uuenduslikuga

Juba 21. korda toimub eeloleval laupäeval, 15. septembril Palamusel Suur Paunvere Väljanäitus ja Laat. Palamuse ja kogu Jõgeva valla rahval on põhjust uhke olla, et see sündmus nii pikki aastaid suure ja üleriigiliselt tuntuna vastu on pidanud ning aastatega aina kosunud. Laada avasõnad lausub seekord Eesti maaeluminister Tarmo Tamm ja päeva hoiab ohjes Indrek Vaheoja.


Palamuse laada korraldustoimkonna liige Reelika Kivimurd lausus esmaspäeval, et kauplemiseks planeeritud ala on välja müüdud, ehkki mõned kohad on veel juhuks, kui kellelgi midagi erilist ja silmapaistvat peaks pakkuda olema. Laadale oodatakse 900-1000 kauplejat. Üle selle piiri enam astuda ei saa, sest rohkem laadaplatsile lihtsalt ei mahu. Nagu aasta tagasi, on ka tänavusel laadal palju toidukaupade müüjaid, saab osta sinki, vorsti, juustu, veini ja palju muud. „Väiketootmine tundub Eestis järjest populaarsemaks muutuvat,“ tõdes Reelika Kivimurd. Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu eestvõttel tuuakse laadale kohale ka lambad ja kitsed. Rahvamaja taga saab neid näha ning lamba- ja kitselihast tooteid osta. Samuti on võimalik osta tõuloomi. Huvilised saadvad näha alpakasid lisaks jäneseid, kanu-kukki ja teisi loomi ja linde. Laadale on lubanud kohale tulla ka kolm automüügiga tegelevat firmat, samuti esitletakse ja müüakse laadal põllumajandustehnikat.

Nunnuks sobib nii kõrvits kui ka lapitekk

Traditsiooniliselt valitakse välja huvitavaim laadakostüüm, auhinnaks 50 000 eurosenti. Väga oluline on traditsiooniline nunnunäitus, kuhu on oodatud käsitöödki. Kellegi jaoks võib olla nunnu ka tema tehtud käsitööese, olgu selleks näiteks lapitekk. Nunnunäituse toimkonna juht Aive Koks lausus, et üks Jõgeva linna elanik tõi juba esmaspäeval kohale suvikõrvitsad ja punapeedid. „Jõgevalase suvikõrvitsad on erilised selle poolest, et on ebaharilikult pikad ja peenikesed. Punapeedid asetatakse kaalule alles enne välja panemist, aga silma järgi hinnates tunduvad need päris kopsakad olevat,“ ütles Koks. Ka Vastseliinast oli nunnunäituse tarvis klaasist esemete saadetis posti pandud. Põhilisteks näitusele pakutavateks eksponaatideks on ikka mitmesugused aia- ja põllusaadused. Nunnunäitus toimub traditsiooniliselt Palamuse gümnaasiumihoone võimlas. „Sellele hakatakse n-ö eksponaate kohale tooma reedel ja mõni jõuab nendega kohale alles paar tundi enne laada avamist,“ sõnas Koks.

Ilusa ilmaga saab laata kõrgusest kaeda

Palamuse laadal on alati väga olulisel kohal kultuuriprogramm, tänavusteks peaesinejateks on ansamblid Fix ja PS Troika. Kultuuritoimkonna juhi Ehtel Valgu sõnul toimuvad kultuurilised etteasted pealaval ehk Palamuse laululaval ja Rehe-Möldre laval vana klaasikoja hoovis. Kultuuriprogrammi lükkab käima Torma puhkpilliorkester. Laadalistele esinevad mitmed Jõgeva valla taidluskollektiivid, kuid külas on ka Jõgeva valla Läti sõpruspiirkonna Priekuli taidlejad. Esinejate vanusevahemik ulatub päris noortest kuni eakateni, mistõttu peaks iga kultuurilisest meelelahutusest huvitatud laadaline endale sealt midagi sobivat ja meeldivat leidma. Info kultuuriprogrammi kohta on laadapileti tagumisel küljel.

Tänavu on laadalistel ilusa ilma korral taas võimalik helikopteriga sõita. Õhusõiduki tõusmise ja maandumise paik asub laada „südamest“ ehk kauplusest paarisaja meetri kaugusel, Voore poole viiva tee ääres. Ka helikopteriplats on laadapileti tagaküljel märgitud. Nagu tavaks, tegutseb ka tänavusel laadal lastehoid, aga esimest korda aga beebitelk. Seal on olemas kõik vajalik väikelapse toitmiseks ja mähkimiseks. Kui aasta eest valitses Palamuse laadal parkimise osas üsna nukker olukord, siis tänavune suvi on ju väga kuiv olnud ja parkimisega ei tohiks muret olla. Ka vihmase ilma puhuks on valmis pandud nii mehed kui masinad, kes hätta jäänud autoomanikele appi lähevad.

Peaauhinnaks kämpinguhoone

Tavaliselt on Palamuse laadal müüdud 15 000-18 000 piletit. Aasta tagasi oli väga vihmase ilma tõttu väike tagasilöök ja pileteid müüdi natuke alla 15 000. Piletitest rääkides ei tohi unustada, et kuni 12aastased lapsed pääsevad laadale tasuta.

Tänavu osaleb laadal näitusebuss, kus huvilised saavad ülevaate Eesti metsamajandamisest, samuti tulevad kohale geenivaramu esindajad, kelle juures inimesed saavad soovi korral geenidoonoriks registreeruda. „Laadapileti ostnute vahel loositakse välja peaauhind, milleks sel aastal on OÜ Puukujurid välja pandud puidust kämpinguhoone,“ sõnas Reelika Kivimurd. Tema kinnitusel on tegemist väga erilise auhinnaga, sest tavapäraselt turustatakse neid majakesi välismaale, sealhulgas suusakuurortidesse.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus