Tänavune november oli viimase 93 aasta üks soojemaid

Tänavune november oli viimase 93 aasta üks soojemaid. Kuu keskmine õhutemperatuur (3,5 °C) ületas Jõgeval vaatlusaastate (1922-2014) keskmist ja samuti normi (1981-2010) enam kui kolme kraadi võrra.


Tänavusest soojem on olnud november siin kandis1922. aastast algava vaatlusrea andmetel kolmel korral (1982., 2011. ja  2013. aastal) ja sama soe kahel korral (1938. ja 2000. aastal). Keskmine õhutemperatuur püsis tavapärasest kõrgemana peaaegu kogu kuu vältel ja ainult kahel päeval (6. ja 26. novembril) jäi normist madalamaks.

Kuu algus oli väga soe

Hingedekuu maksimaalne õhutemperatuur (12,3 °C) mõõdeti 3. novembril. Veelgi kõrgemat õhutemperatuuri on registreeritud siin kandis sellel kuul ainult 1957. ja 1967. aastal. Mõlemal aastal pandi kirja 12,7 °C.

Novembri minimaalseks õhutemperatuuriks jäi -3,9 °C (26. novembril). Sellest vähem on külma mõõdetud hingedekuul kuuel aastal, viimati 2003. aastal. Kui meelde tuletada ja võrrelda, siis tänavu sügisel langes oktoobris minimaalne õhutemperatuur -7,8 kraadini ja -4 kraadist tugevamat külma esines oktoobris kümnel ööl, novembris mitte kordagi.

Talv tuli kadripäeva paiku

Vaatamata väga kõrgele temperatuurirežiimile, muutus ilm kadripäeva paiku talviseks. Nelja päeva jooksul (23.-26. novembrini) jäi ööpäeva keskmine õhutemperatuur miinuspoolele. Lund hakkas sadama 23. novembri õhtul ja järgmiseks hommikuks oli maa lumekirmest valge. See oli selle sügise esimene lumikate, mis tähistab eeltalve algust.

Järgmiseks hommikuks tuli lund juurde ja lumi püsis maas veel ka järgmisel hommikul. Neljandat korda oli hommikul maa valge 28. novembril. Muld külmus põldudel 2-4 sentimeetri sügavuseni. Viimastel päevadel oli maa uuesti sula. Novembri viimase nädala ilmamuutustega kaasnes tugev tuul.

Vihma sadas hingedekuul Jõgeval tänavu 53 mm, mis on lähedane summa vaatlusaastate keskmisele ja normile. 4. kuni 21. novembrini tuli vihma iga päev, kuid enamasti ei olnud sajuhulgad suured. Sageli esines udu ja tibutas vihma. Kõige rohkem tuli vihma 8. novembril, kui ööpäevaseks sajuhulgaks mõõdeti 11  mm.

Päikest oli väga harva näha

Päikest oli hingedekuul harva näha. Päikesepaiste kestuseks kogunes 14 tundi, mis on keskmisest kaks korda vähem.

Kuu alguse soojade ilmadega jätkus taliviljadel nõrk vegetatsioon ja nähti lendamas veel liblikaidki. Osadel puudel (sirelitel, õunapuudel, tammedel) püsisid novembri esimesel kolmandikul lehed küljes. Siin-seal püüdsid pilku teistkordsed õitsejad, nende hulgas võililled, forsüütiad, kitsekakrad. Kuu keskpaigaks heinamaad luitusid, rohelist värvi jäi korrast vähemaks. Saabusid siidisabad, kes toitusid puudel-põõsastel olevatest marjadest ja rändasid edasi. Novembri viimaste päevade tugevad tuuled tõid vahtratelt viljad pargiteedele kihina maha.

Jõulukuu peaks tooma lume ja külma

Milline on olnud detsembri ilm Jõgeval 1922.-2014. a andmetel? Jõulukuu esimesel poolel lumi sageli veel püsivalt maha ei jää.  On olnud aastaid, kus juba kuu alguses on maas paks lumi, mis püsib kevadeni (viimati 2012. aastal) või lund pole peaaegu üldse maas terve detsembrikuu jooksul (1972. aastal).

Maksimaalne õhutemperatuur on kerkinud jõulukuu esimesel dekaadil 11 kraadini (2006. aastal), viimasel dekaadil ligi üheksa kraadini (2011. aastal).

Detsembri minimaalseks õhutemperatuuriks on registreeritud -40,2 kraadi (1978. aasta 31. detsembril). Jõulukuu esimesel dekaadil on mõõdetud kõige madalamaks õhutemperatuuriks -26,8 °C (1973. aastal). Detsember on keskmisena aasta kõige päikesevaesem kuu ja päike paistab kogu kuu jooksul keskmiselt ainult 17 tundi. Kuu sademete summa on kõikunud viimase 93 aasta jooksul ühest millimeetrist (1946. aastal) kuni 118 millimeetrini (2011. aastal).

LAINE KEPPART, Eesti Taimekasvatuse Instituudi agrometeoroloog

blog comments powered by Disqus