Tänavune Jõgevatreff tõi Kuremaale kaks ja pool tuhat mootorratturit

Neljapäevast pühapäevani peeti Kuremaal ja Palamusel XXVIII Jõgevatreffi. Kokku oli tulnud ligi 2500 motohuvilist 1400 mootorrattaga. Kokkutulekupäevad sisustati kontsertide, mängude ja lõbusate võistlustega. Reedel sõideti mootorratastega ekskursioonile Rakvere linnusesse ja Tartu lähedal asuvasse Lange Motokeskusesse. Laupäeval sõitis mootorratturite paraad ümber Jõgeva Palamusele rahvapeole.


„Traditsiooni kohaselt oli kõik super,“ arvas Ülle, kes ise ka korraldajate sekka kuulus. „Rahvast oli palju, kõik olid õnnelikud ja rõõmsad, ilm oli jälle hea.“

Mõtteavaldusele järgnes korraldajate seltskonna lõõp, et sinna kõik nende säästud lähevadki. „Muidu ostaks iga mees endale igal aastal uue ratta, aga nüüd oli meil hoopis hea ilm,“ tunnistas korraldava ühingu Jõgeva MC juhatuse esimees Olev Kroon.

Suure sõpruskonna korraldatud pidu

Nii ulatusliku ettevõtmise ladusaks kulgemiseks on vaja päris suurt seltskonda. Tsiklimees hüüdnimega Venna, kelle vastutada on, et laagris saaksid kõik asjad püsti, alates aiast ja lõpetades striptiisilavaga, ning pühapäeval uuesti maha võetud, teeb tööd nii enne kui pärast kokkutulekut. „Tegelikult me mõtlesime, et sel aastal ei tee üritust, aga siis tulid mingid tüübid kolmapäeval ja panid telgid parki püsti. Tõmbasime neile aia ümber, mis meil muud üle jäi,“ lõõpis ta.

Kokkutuleku korraldamise juures on abiks suur hulk inimesi. „Korraldajate meekonnale tuleb enne laagrit 100 portsjonit toitu tellida,“ ütles Olev Kroon. „Kui meeskonda ei ole, siis ei saa midagi teha, üksi-kaksi niisugust üritust ei korralda,“ nõustus Ülle, kelle osaks oli vastutada kokkutulekuliste lippude ja riigisiltide eest. Kuigi põhimõte on, et igaüks teeb oma „väikese jupikese“, on korraldamine meelelahutuse kõrval pigem sport. Venna keskmine sammutulemus aedade ülespaneku ajal on 22–27 000 sammu päevas.

„Eestist tuli kohale 15 klubi, kes ühest klubist mõnekaupa olid, need ei läinud klubina kirja. Soomest saabus jälle kümmekond, teistest riikidest ikka ka,“ rääkis Olev Kroon. Külalisi oli sel korral 15 riigist. Nagu ikka, olid esindatud kõik Põhjamaad ja teisedki naabrid. Kaugemad külalised olid Uus-Meremaalt.

„Kõik on ausad bensiinipõletajad. Elektrimopeedidega sõidetakse platsil ringi küll, suurt elektriratast siin vist ikka ei ole. Rahvas meil siin eriti bensiinikulunumbrit ei vaata. Kui hobiga tegeldes hakkad sente või liitreid kokku lugema, siis ei tule midagi head välja,“ arvas Olev.

Kultuurne mootorrattur veedab platsil aega mängude ja võistlustega. „Meil olid kanderaamid, nendega korjati kokku viskipudeleid või laagrist naisi, niipalju kui kätte saadi, igaüks sai punsli eli. Täideti veega õhupalli, millega pidi kaaslast viskama ja pihta saama nii, et pall katki läheb. Naised tegid oma mehele näomaalingu. Polnud kahtlust, et see oli õhtu nael.

Kinnisilmi oli vaja luuaga ämbrit tabada: kinniste silmadega  pidi ämbrist viis sammu eemale minema, tegema viis täispööret, minema tagasi ja seejärel tabama luuaga ämbrit,“ selgitas mängumeister Raimo.

Suurim pere oli treffil kuuekesi

Korraldustiim andis välja auhindu tähelepanuväärsetes kategooriates. Noorim osaleja oli 16 päeva vana, vanim 79-aastane. Pikim matk võis jääda 5000 km kanti (Venemaa-Nordkapp-Kuremaa) ja Prantsusmaalt tuldi 3000 km külgkorviga rattaga. Eesti suurima osavõtjate arvuga klubi oli Road Beast MC, kust oli kohal üle 20 inimese. Soome Koria MC-st oli kokkutulekule tulnud üle 30 inimese. Samuti sai eriauhinna üks Soome paar, kes leidis teineteist ühel varasemal treffil ja tegi pulmareisiks üle 7000 km pikkuse retke mootorrattaga läbi Euroopa. Jõgevatreff oli nüüdki reisikavas. Teine eriauhind läks suurimale perele Jõgevatreffil. Perekond Kask oli kohale jõudnud nelja lapsega viiest.

Kokkutulekule saabusid nad nii mootorratta kui autoga. Ema Kadri käis autoga, läks õhtul koju ja tuli hommikul tagasi. „Laps tahab vahepeal ikka kodus olla,“ osutas ta Ken Kasparile, kes tähistas laupäeval oma esimest sünnipäeva.

„Kõige vanem ja kõige noorem on poisid,“ rääkis isa Andres oma lastest. „Kõik on ratta seljas käinud, issi sõidutab. Aga mu ratas on liiga raske, et last sõitma õpetada. Ostsin poisile väiksema, aga seda peab natuke kõpitsema,“ lisas ta. Vastne rattaomanik Karl Henri oli seekord välja väänatud jala pärast kodus.

„Mina ei sõida, jagan abikaasa huvi kõrvalt,“ rääkis Kadri. Vanim tüdrukutest, Anete Grete, kavatseb endale küll tulevikus loa teha. „Nii on lihtsam liikuda,“ arvas ta.

Kokkutulekupäevad lõpetasid bändipeod. Neljapäeva õhtul esines Sons of Stan, reedel astusid üles Goresoerd ja J.M.K.E. Laupäeval olid laval Sorus Eestist ja Finntroll Soomest. Ei saa jätta märkimata, et Finntroll on seni kõige tuntum bänd, kes Jõgevatreffil on üles astunud.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus