Tänavune jaanuar lõi üksteise järel külmarekordeid

Juba ammu oodati korralikku talve ja nüüd on see lõpuks käes – lõppenud jaanuari keskmine õhutemperatuur Jõgeval (-14,3 °C) on tavapärasest ligi kaheksa kraadi võrra madalam.

Veelgi külmem on olnud aasta esimene kuu Jõgeval viimase 88 aasta jooksul ainult kuuel korral, viimati 1987. aastal. 2003. aasta jaanuaris, kui mõõdeti selle sajandi senine külmarekord 11. jaanuaril (-36,7 °C), läks pärast seda juba ülejärgmisel päeval sulale ja kuu keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati -8,2 kraadi. 

iii

Eesti külmarekord Jõgeval

Tänavuse jaanuari kõige madalam õhutemperatuur (‑32,4 °C) registreeriti Jõgeval 24. jaanuaril ja see on ka kogu Eesti käesoleva talve senine ametlik külmarekord. Enam kui –30-kraadist pakast esines kuu jooksul kolmel korral — lisaks 24. jaanuarile veel päev varem 23. jaanuaril ja 27. jaanuaril. Peaaegu -30 °C (täpsemalt -29,5°C) pandi kirja ka 2. jaanuaril.

Lõppenud jaanuari kõige kõrgem õhutemperatuur mõõdeti kuu viimasel päeval —  -1,4 kraadi.  Seega ei esinenud kuu jooksul ühtki sulapäeva. Ilma sulata on jäänud jaanuar viimase 88 aasta kestel varem ainult viiel korral. Negatiivseid ööpäeva keskmisi õhutemperatuure kogunes kuu jooksul ‑445 °C, mis on tavalisest enam kui kaks korda rohkem. Kogu talve negatiivsete temperatuuride summaks arvutati kuu lõpu seisuga -631 °C, mis on keskmisest -231 kraadi võrra rohkem, samas aga selle sajandi seni kõige külmema 2002./2003. a talve summast ‑20 kraadi võrra vähem.  

Lumerekordeid pole veel löödud

Lisaks pakasele on käesolev talv silma paistnud ka lumerohkuse poolest. Valdavaks lume paksuseks on Jõgeva ümbruse põldudel mõõdetud tänavu aasta esimesel kuul 30-40 sentimeetrit.  Need ei ole Jõgeval tehtud vaatluste rekordnäitajad. 1982. aastal küündis jaanuari lõpus lume paksus üle 50 sentimeetri. Vaatlusaastate keskmisena on jaanuari alguses mõõdetud lume paksuseks kümme ja kuu lõpus 16 sentimeetrit.

Lumi on väga heaks kaitseks külma eest. Jaanuari kõige tugevamate pakaste ajal oli paksu lumevaiba all kolme sentimeetri sügavusel mullas külma ainult -2…-3 °C ja seega pole taimedel külmumisohtu olnud.

Kannatada võisid saada aga lumest välja ulatuvad taimeosad, seda eriti lume pinnal, kus pakane on olnud mõne kraadi võrra veelgi tugevam kui õhus (s.o kahe meetri kõrgusel). Mulla külmumissügavus on künni- ja taliviljapõllul püsinud kogu jaanuarikuu jooksul 34…38 sentimeetri piires.  

Veebruar: külm ja lumi

Milline on olnud veebruari ilm Jõgeval viimase 88 aasta andmetel? Küünlakuu keskmine õhutemperatuur on -7 °C. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks on mõõdetud kuu jooksul ‑39,0 °C  (1956. aastal) ja kõige kõrgemaks 10,0 °C (1990. aastal).

Lume paksus on tõusnud kuu jooksul vaatlusaastate keskmisena 16 sentimeetrilt 22 sentimeetrini. Maksimaalseks lume paksuseks on veebruari lõpus mõõdetud 75 sentimeetrit 1926. aastal.  

iii

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus