Tänavu pole maasikate hinnalangust loota

Sel aastal algas maasikahooaeg nädala võrra hiljem kui mullu ning kilohind on samuti võrreldes eelmise aastaga tõusnud. Maasikakasvatajate hinnangul maasikakilo eriti palju odavamaks ei lähe.

Inimeste tekkis huvi värskete maasikate vastu juba jaanipäeva ajal, kuid siis polnud Eesti maasikad veel turule jõudnud ning marketiteski olid müügil vaid välismaalt toodud marjad.

Eelmise nädala jooksul hakkasid turule ja poodidesse jõudma ka kodumaised maasikad, kuid nende hind võttis nii mõnelgi hinge kinni. Esimesena turule tulnud maasikad maksid isegi kuni 180 krooni kilo. Praeguseks on siiski saak oluliselt suurenenud ja kilohind langenud umbes 50 kroonini.

Oonurmes maasikaistandust pidava Raul Soopalu sõnul on nende istanduses nii-öelda vaheaasta, kus vanad taimed eriti enam ei kanna ja noortelt saab korralikke vilju alles järgmisel aastal.

Marjade nõudlus on turul niivõrd suur, et maasikad on igale poole juba ette tellitud. Soopalu lubas, et kui keegi ikka kohale tuleb ja marju osta soovib, siis tühjade kätega kedagi minema ei saadeta, kuid üldiselt nad sel aastal jaemüügiga ei tegele.

 Tööjõudu jätkub

Tänavu ei palgatud Oonurme enam nii massiliselt tööjõudu. “Enamik korjajaid on tuttavad, kes juba enne hooaja algust tööletulekuks soovi avaldasid,” selgitas Soopalu.

Pikkjärve istandusse värvati töölisi lehekuulutusega ja tehakse koostööd ka suvise õpilasmalevaga. 

Pikkjärvel maasikakorjamisega raha teenivad Jõgeva neiud Katrin Kull ja Helena Kivi ütlesid, et töö on talutav, kuigi aeg- ajalt kipuvad selg ja jalad ära väsima. Katrinil oli nelja tööpäevaga ka päike seljale kõvasti liiga teinud.

Vaatamata sellele lubasid tüdrukud, et korjavad seni, kuni tööd jätkub. Kilo korjatud marjade eest saavad nad 8-11 krooni. Tööpäev algab põllul kell kaheksa ja korjatakse kella nelja või viieni. Helena sõnul on korraliku pika päeva teenistus veidi üle kolmesaja krooni. “Kui on hea päev, siis isegi kuni 500 krooni,” lisas neiu.

 

Marju müüakse hulgi

Pikkjärve istanduse peremees Taavi Masso rääkis, et tänavune pehme talv tuli  taimedele kasuks: marjasaak on sel aastal üsna korralik.

Veel ütles Masso, et ka nemad ei tegele marjade jaemüügiga, sest see ei tasu ära. Praktiliselt kõik nende marjad lähevad otse hulgimüüki. Ainukesed kohad, kus Pikkjärve marjad letimüüki jõuavad, on Maasikafestival, mille esimene osa peeti möödunud nädalavahetusel Riias ja teine tuleb sel nädalavahetusel Tallinnas Ülemiste Keskuse ees parklas.

Pikkjärve maasikatalus müüakse hooaja jooksul üle kümne tonni marju. Masso sõnul pole sel aastal lootagi, et marja kilo alla kolmekümne krooni maksma hakkaks. “Korraliku suure lauamarja hind on viiekümne krooni ringis, kolmekümne ja neljakümne krooni vahele jääb moosimarja kilo,” lisas Taavi Masso. Samas on hulgimüügis kilohind umbkaudu kümme krooni madalam kui jaemüügis.

Põltsamaa lähistel maasikaid kasvatava Tõnu Rehemaa sõnul ei ole tema maasikasaak väga kiita, sest kevadel oli mõnel korral öökülm, mis taimedele liiga tegi. Ka praegune põllumeeste poolt kaua oodatud vihm ei ole ainult positiivne nähtus, kuna liigne sadu rikub marju ja taimi.

Töölisi Rehemaa pole võtnud, sest nad on kogu aeg oma jõududega hakkama saanud. Sarnaselt teistele maasikakasvatajatele müüb ka Rehemaa oma marjasaaki peamiselt hulgi.

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus