Täna pühitseb peapiiskop Urmas Viilma Mustvee kiriku uue oreli

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma pühitseb täna õhtupoolikul Mustvee kiriku uue oreli, millel kõlab esiettekandes maestro Toomas Trassi “Te Deum”. Kontserdil astub üles ka Hortus Musicus.


EELK Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer ütles, et temale teadaolevalt on tegemist Ida-Eesti kõige võimsama oreliga. Haamer lisas, et sisuliselt on orelimeister Olev Kents Soomes Joutjärvi kirikust maha monteeritud pilli Mustvee kiriku jaoks ümber ehitanud, kasutades selle materjali. “Ka mina ei suuda tegelikult mõista, kui suur töö see on, et kõik passima hakkaks,” tunnistas Haamer. 

Orel tuli ümber ehitada

Tema sõnul oli oreli väliskuju hoopis teistsugune, kui Mustvees vaja olnuks. Orel tuli ümber kujundada, et selle saaks paigutada Mustvee kiriku rõdule. “Joutjärvi kiriku arhitektuur on täiesti erinev Mustvee kiriku omast. Tuli ehitada ka uus oreli prospekt ja asendile vastavad ühendused ehk traktuur ja mängupult.”

Olev Kents tegi korralikust puust uued tuulepõhjad ja ehitas juurde mitu registrit, mis annavad oreli kõlale vajalikku tüsedust.

Eenok Haamer tunnistas, et on ise ka väga põnevil. “Ma olen peaaegu 52 aastat unistanud,  et Mustvee kirikusse tuleks orel. Nüüd on minu ja mu abikaasa unistused teoks saamas,” kinnitas mees.

Mustvee kiriku orel põles koos kirikuga 1939. aasta 11. mail. Kirik taastati sama aasta jõuludeks ja uus orel oli tellitud Soomest. Selle plaani nurjas aga Nõukogude okupatsioon  ja sõda, tellitud pilli polnud enam võimalik Soomest kätte saada. 1940. aasta alguses osteti kirikusse üks pruugitud harmoonium, ent nõrga häälega pill ei suutnud oreli aset täita. Kogudus on püüdnud probleemi lahendada elektriliste muusikariistadega, aga need pole ikka päris.

“Mustvee kirikus on haruldaselt hea ja tundlik akustika. Selles kirikus oleks tore teha orelikontserte,” rääkis Haamer. Ta käis kirikus, kui orelimeister oli ühele registrile hääled sisse saanud, ning vaimustus pilli kõlast. “Põrand lausa vibreeris,” märkis Mustvee koguduse õpetaja. 

Meister teadis unistusest

Soomes Lahti lähedal tegutsev Joutjärvi kogudus sai mullu uue oreli ning nad pakkusid oma endist muusikariista  Mustvee kirikule. Eenok Haamerit informeeris Soomes vabanevast orelist 2013. aasta detsembris orelimeister Olev Kents, kes töötab väga palju ka Soomes. Kents teadis, et Haamer on ammu unistanud korralikust orelist Mustvee kirikus.

“Alguses küsis Soome kogudus oreli eest tuhat eurot. Mõni aeg hiljem vähendasid nad summat kolmesaja euroni,  lõpuks teatas kogudus, et nad kingivad selle oreli Mustvee kirikule,” rääkis Haamer. Tema sõnul oleks vana oreli saatus olnud prügimägi, see oleks koguduselt nõudnud kulutusi. Nüüd viisid eestlased pilli minema.

Talle teadaolevalt maksis Joutjärvi kiriku uus orel ligikaudu 400 000 eurot. Haameri sõnul on Eestisse toodud Joutjärvi orel 53 aastat vana, mis ei ole pilli puhul siiski liiga pikk iga. Eestis on oreleid, mis on üle saja aasta vanad.

Et Mustvee uus orel on väga hea, selles Haamer ei kahtlegi. Mis puudutab aga kirikusse kütte saamist, et Mustvee saaks väärika kontserdikoha ka talvel, siis selle kohta ei osanud ta midagi öelda. Samuti soovib kogudus kirikusse tualettruumi, kuid kas muinsuskaitse selleks ka loa annab ning kogudus ehitada jõuab, ei osanud ta samuti öelda.

Oreli kordategemine läheb hinnanguliselt maksma 36 000 eurot. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetab EELK Mustvee koguduse projekti Peipsiveere programmist 28 900 euroga, ülejäänu oli omaosalus, millest osa andis Mustvee linn ja osa tuli annetustega. 

Joutjärvi orel ehitati Saksamaal

*Pill ehitati 1962. aastal Dresdeni orelifirmas Gebrüder Jemlich

*Vastavalt ajastu maitsele, oli instrument tugevalt neobarokse kõlaga

*Sisearhitekti määratud välisvormi tõttu oli mehaaniline traktuur küllaltki keerukas

*Oreli mehhanism ehitati ümber 1980. (V. Virtanen) ja viled intoneeriti mahedamaks ja täidlasemaks 1999. aastal (M. Porthan)

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus