Külastusmängu projektis osalevad teatavasti mõisad, kus asuvad koolid. Kokku kuuel päeval järjest on ühel ajal avatud mõisad üle Eesti. Igal mängus osaleda soovival külastajal on olnud võimalus saada esimesest mõisast külastajaraamat, et sellesse siis mõisatest templeid koguma hakata. Kes on jõudnud koguda kümme templit, saab osaleda loosimisel ja kui on loosiõnne, võib pääseda mõnele huvitavale üritusele või teatrietendusele.
Tänavune esimene külastuspäev oli 27. mail ning järgmine 10. juunil. Tänasele, kolmandale külastuspäevale järgnevad 8., 9. ja 29. juuli. Mõisad on nendel päevadel külastajatele avatud kella 10 – 18. Igal täistunnil on võimalus kaasa teha umbes neljakümne minuti pikkune giidiga ekskursioon ning lähemalt teada saada mõisa ajaloost ja tänasest päevast, uudistada mõisate pea- ja kõrvalhoonetes, ümbruses ja parkides. Lisaks sellele on kohapeal organiseeritud huvitavat tegevust, välja pandud näitusi jne.
Selleaastaste esimeste külastuspäevade põhjal võib öelda, et mõlema Jõgevamaa mõisa vastu on huvi möödunud aastaga võrreldes suurem ning rohkem kui möödunud aastal käib välismaalasi. Nii Adaveres kui ka Puurmanis on üritatud tänavu ka mõndagi uut ja põnevat välja mõelda. Adaveres pakuti esimestel külastuspäevadel vastavaid roogasid, soovijad võisid käsitöötoas kätt proovida, teiseks külastuspäevaks kutsuti tuntud muusikud kontserti andma jne.
Puurmani mõisas tegutsevad giididena teist aastat oma kooli VIII – XI klassi lapsed, kes ekskursioonide juhtimisega ka suurepäraselt hakkama on saanud. Kooli huvijuht Raina Rumvolt on selle tarvis välja koolitanud 5 – 6 õpilast. Täna on Puurmani mõisa külalistele avatud viltimistuba, eelmisel külastuspäeval oli aga soovijatel võimalus kätt proovida klaasimaaliga. Sellel aastal saavad külastajad käia ka lossi tornis. Eelmise suvega võrreldes on huvijuhil olnud võimalus toetavat infot nii arhiividest kui ka mujalt rohkesti juurde hankida. Nii on Raina Rumvolti sõnul asi muutunud iseenda jaokski järjest huvitavamaks ning uurimismaterjali jätkub.
VAIKE KÄOSAAR