Täna on lipu sünnipäev

Täna 135 aastat tagasi pühitseti üliõpilasorganisatsioonide poolt Otepää kirikus sini-must-valge lipp. Trikoloor, mis 21. juunil 1922. aastal sai Riigikogus riigilipu staatuse. Meie, jõgevamaalaste jaoks, on sini-must-valgel eriline seos. Praeguse maakonna piirides on see lipp valmistatud ja siin on seda võõra võimu kurja pilgu eest peidetud pea pool sajandit.


Põltsamaal kunagi valmis õmmeldud lipp leidis Eesti vabariigi päevil endale väärika koha Eesti Rahvamuuseumis, kuid 1940. aastal aset leidnud Eesti okupeerimine ja järgnenud sündmused muutsid keeruliseks ka originaallipu saatuse. Eesti Üliõpilasseltsi viimane sõjaeelne esimees Karl Aun tõi selle ärevatel aegadel oma kodutallu Läänemardile, mis asub Jõgeva lähedal Kõola külas.  

1944 sügisel lahkus Aun sünnimaalt ja lipu saatus oli peale tema teada veel vaid paarile inimesele. Nii et 4. juunil 1949, Eesti lipu 65. sünnipäeval, kirjutas Rootsis ilmunud Eesti Teataja: „Kus eesti trikoloori originaal praegu asub, see küsimus ei kuulu arusaadavail põhjusil avalikkusele. Kuid niipalju võime märkida, et lipp kaotsi ei ole läinud, vaid asub meie teadmist mööda teatud kohas, kus see aja saabudes esile võidakse tuua.”

Ja see aeg tuli pärast omariikluse taastamist, 1991. aasta jõulude aegu. Peaaegu pool sajandit maapõues peidus olnud originaallipp võeti siis Läänemardi talu korstnajala alt välja. Nii on sel väikesel kohal meie maakonna südames olnud kanda suur roll ühe Eesti omariikluse suurima reliikvia hoidmisel. Hoidkem seda siis edasi nii tänasel sünnipäeval kui ka järgnevatel aastatel. 

 

blog comments powered by Disqus