Täna algab sea-aasta

Täna kell 18.15 algab metssea-aasta. Vaevalt, et sel puhul just eriti õnne valamiseks ja rakettide laskmiseks läheb, aga mingi põhjus uue algava aasta vastuvõtuks on ikkagi. Igatahes on tagasihoidlik, aus ja tõsine siga nüüd kogu aasta jooksul rohkem au sees ja annab põhjust mitmesugusteks aruteludeks. Sea-aasta algus on sattunud sõbrapäeva ja vastlapäeva vahele. Nii et  peaks olema kätte jõudnud igapidi tore aeg. 
 
Vana hea siga, on enamasti kombeks öelda. Aga kui kellegi peale pahaseks saades talle “siga” ütled, siis pole see eriti kuri vandumine. Seal peaks olema üldiselt meeldiv iseloom, peenutsemist ja keerutamist temaga ei tahaks justkui seostada. Sea-tüüpi inimesigi peetakse enamasti rõõmsameelseteks, otsekohesteks ja soojasüdamelisteks. 
 
Eks siga, see ammusest ajast tuntud koduloom, on inimese kaaslane, hea maakodu sümbol. Ainult et tänapäeval, kui riik eelistab vaid suur- ja masstoodangut, on sigade pidamisel ka omad piirid. Pigem soositakse hiigelfarmides sealiha tootmist ja täiuslikkuseni lihvitud tehnikat. Nii on mõnusat röhkimist väikestes kodulautades aina vähem. Pealegi on notsu lihakstegemisel omamoodi tõkked ja eeskirjad. 
 
Kokkuhoidlikud esivanemad ei kujutanud sellist elu ettegi, et   perel liha omast käest võtta polnud. Ja ega seast ju midagi peale kisa kaotsi minna ei lastudki. Rasv läks sulatamiseks, magu, sooled, maks, kopsud ? kõik sai ära kasutatud ja tünnist jätkus soolaliha võtta ikka niikaua, kuni jälle uut värsket liha sai. Lihtne ja loomulik. Põhjamaine rahvas pole ju päris ilma sealihata kunagi saanud. Liigsöömisest on hakatud rääkima uuemal ajal. Justkui ei oskakski me enam mõistlikult süüa, vaid õgime arutult. 
 
Kõiges eespool öeldus pole rahulikul seal küll mingit süüd. Ikka inimene on see, kes määrab iseenda ja teiste elu ning otsustab ka notsu saatuse üle. Vastupidiselt levinud arvamusele pole siga ka ei loll ega must loom. Kuigi armastab pori, keerab küljeli ikka puhta koha peale. Poriga aga oma liigikaaslast pilduma ei hakka ilmaski. Seega on ta looduse kroonist kohe kindlasti tunduvalt arukam. Tasub poliitikutelgi eeskuju võtta.

blog comments powered by Disqus