Talv on seni olnud küllalt soe

Käesoleva talve absoluutne miinimum (-20,3 kraadi) registreeriti BNSi teatel jälle Kirde-Eestis, seekord Narva-Jõesuus. Jõgeval oli samal ajal külma -19 kraadi lähedal. Meenutuseks, et mullu oli Jõgeval 11. jaanuaril külma 36,7 kraadi.

Tavaliselt tekib meil esimene lumikate novembri alguses ja püsivaks jääb lumevaip detsembri keskpaiku. Tänavu sügisel tuli esimene lumi Jõgeval maha 23. oktoobril. Kui meil ulatus siin lume paksus 5-6 sentimeetrini, siis Kirde-Eestis ja Peipsi ääres oli seda samal ajal enam kui 20, kohati isegi 30 sentimeetri paksuselt.

Lõppenud aasta kaks viimast kuud olid tänavu tavalisest tunduvalt soojemad — kuu keskmised temperatuurid vastavalt novembris 2 ja detsembris 3,5 kraadi harilikust kõrgemad. Novembri alguses oli veel ligi 9 kraadi sooja ja mitmel öölgi ei langenud temperatuur alla 5 kraadi.

Terve novembrikuu jooksul kogunes negatiivseid ööpäeva keskmisi temperatuure ainult 5 kraadi, mis on tavalisest 10 korda vähem. Tänavu olid november ja oktoober nagu vahetusse läinud. Detsember oli kuni jõuludeni väga soe ja vesine. Lumi tuli ja sulas jälle ära. Vesi tõusis veekogudes üle kallaste nagu kevadeti. Maksimumtemperatuur tõusid 5 kraadini.

Pööripäeval algas Jõgeval päeva teisel poolel järsk jahenemine koos tugeva tuule ja lumesajuga. Temperatuuride muutused olid nii järsud, et mõnel pool Eestis registreeriti jõulude eel äikestki. Vana aasta lõpus jõudis ilm uuesti soojaks minna ja lumi ära sulada. Uus jahenemine toimus just viimasel päeval. Jaanuari esimene pool on olnud korralike talveilmadega — maad katab lumevaip ja temperatuurid püsivad miinuspoolel.

Kui kuni jaanuari keskpaigani on talv olnud nii soe nagu tänavu või soojem, siis enamikul juhtudel jäigi talv soojaks. Samas on aga olnud ka üksikuid juhte, kus on esinenud siiski veel korralikku pakast veebruaris ja märtsis.

LAINE KEPPART

blog comments powered by Disqus