Talv algas põldudele soodsalt

Praegused pakaselised ilmad põllumeeste kinnitusel taliviljaoraseid ei ohusta, sest temperatuuri langusele järgnes kohe lumesadu. Küll aga võib taimedele kahjulik olla uus sula, mis toob põllule liigvee.

Aktsiaseltsi Perevara taimekasvatusosakonna juhataja Kalle Kivirüüt üles, et põllumeestel pole paanikaks põhjust.

“Hea, et külma tulekule järgnes lumesadu ja põlde katab  vähemalt kümne sentimeetri paksune lumekiht. Pisut paneb muretsema üsna kaua kestnud soe. Kui temperatuur on nulli lähedal, siis taimed juure kaudu mullast toitu ei saa ning kasutavad oma sisemist energiat,” rääkis ta.

Mõõdukas külm viljale parem kui sula

“Rääkisin just praeguste ilmade mõjust talinisule ja talirapsile  agronoom Jaanus Lindsaluga. Tema hinnangul praegu ohtusid pole, sest külmakraadide tulekule järgnes lumesadu. Mõõdukas külm mõjub taliviljadele märksa paremini kui sula,” ütles Torma valla põllumajandusfirma Vaiatu Agri juhataja Andrus Paloots.

Põltsamaa vallas tegutseva OÜ Vitsjärve põldur juhataja Tanel Tõrvandi  sõnul kulgesid talvised ilmastikuprotsessid  põllumehe vaatevinklist õiges järjekorras. “Mitmel aastal on lumi maha tulnud juba sula ajal ja alles siis külm järgnenud.  Kahju võib aga tekitada uus sula, kui põldudele koguneb liigvesi  ja taimed jäävad hapnikupuudusse.  Mõned aastad tagasi hakkas sellistes oludes kasvama lumiseen, mis hävitas peaaegu kogu nisusaagi,” lausus ta.

Kannatavad maasikad ja viljapuudki

Vaiatus asuva Oja talu peremees Mati Kepp märkis, et mitu aastat järjest algas talv põldudele ebasoodsalt, kuid tänavused talveilmad pole seni orasele kahju teinud. “Küll aga võivad teatud ohud olla maasikatele ja kõige hellemad on mõistagi viljapuud,” nentis teenekas põllumees.

“Palume kõigevägevamat, et ta edaspidigi parasjagu lund annaks ja talveilma  põllumeeste sõbraliku hoiaks,” ütles AS Pajusi ABF juhataja Lembit Paal.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus