Tallinn on olnud alati võti Toompeale ja nii mõjutab pealinna võimu ümber toimuv üpris otseselt kogu Eestit. Sellest lähtuvalt on erakondadele all-linnas võimu saamine ja selle hoidmine sama tähtis kui sajandi eest. Tundub, et selle püha eesmärgi saavutamiseks pole endiselt ükski vahend keelatud.
Kahetsusväärselt on saadikute ülemeelitamine ja ähvardamine, valetamine ja reetmine, süüdistused altkäemaksu ning kõrgete riigiametite pakkumises saanud linnavolikogus vaata et igapäevasteks nähtusteks.
Armutu võitlus võimu nimel
Reformierakonna ja teiste linnavolikogus uut koalitsiooni moodustavate parteide jutt sellest, et kõige tähtsam on linnaelanike huve arvestav eelarve, on sulaselge valetamine. Tegelikult käib võitlus selle nimel, kes saab valimiste aastal linnalehtedes oma näopilte avaldada, uusehitiste linte läbi lõigata ja muul viisil maksumaksja raha oma erakonna huvides kasutada.
Käib armutu võitlus võimu nimel ning seda tuleks Pentustel, Faktulinitel ja Reedetel ka ausalt tunnistada.
Sotsiaaldemokraadid vaatavad praegu linnavolikogus toimuvat murega.
Võimuvõitlus Tallinna volikogus näitab paljuski tänast demokraatia taset Eestis. Tallinn, kes peaks pealinnana olema eeskujuks kogu Eestile, on laskunud kõige räpasemate poliitmängude tasemele. Tundub, et pealinna poliitikud on kaotanud igasuguse vastutustunde. Tulemuseks rahva veelgi suurem pettumus poliitikutes ja erakondades.
Raha võim kindlustub
Asja teine pool on see, et uus võimalik linnavalitsus kindlustab pealinnas veelgi rohkem raha võimu. Kui ilmavalgust näinud koalitsioon suudab oma nappi enamust volikogus hoida ja aasta pärast toimuvate järgmiste kohalike valimisteni võimul püsida, kannatavad selgelt just vähemkindlustatud linnakodanikud, sest on ju sündiv võimuliit Toompeal istuva ultraliberaalse koalitsiooni kloon. Eks ole Tallinna võimupöörde üks eesmärke ka valijate usalduse kaotanud valitsuse reitingu tõstmine.
Uus, parempoolne linnavalitsus võib sõnades rääkida rohelisest mõtteviisist, laste mänguväljakutest ja koolimajade remondist. Tegelikkus kujuneb aga suure tõenäosusega hoopis teistsuguseks. Võib olla kindel, et esimeste sammudena visatakse prügikasti mitmed senise linnavõimu algatatud sotsiaalprojektid ja linna otsuseid hakkab senisest enam mõjutama kohalik ärieliit. Rahva võim asendub täielikult raha võimuga.
Nii Tallinnas kui ka mujal Eestis ei huvita kohalikke elanikke eriti see, kes hetkel võimul on. Neid huvitab pigem see, et linna-valla juhtimine oleks stabiilne ja rahva poolt valitud teeksid oma tööd. Ja lahendamist vajavaid probleeme on täna üle Eesti ikka veel oi kui palju. Kallid huvialaringid ja kooliõpikud-töövihikud, kõrged lasteaiatasud, tööpuudus, ikka veel remontimata koolimajad ja kaootiline planeerimistegevus on vaid mõned valukohad, mis juba aastaid nii mõneski omavalitsuses lahendusi ootavad. Kui kaua veel?
JAAK JUSKE,
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Tallinna piirkonna esimees