Tallinna parima suveniiri autor elab ja tegutseb Jõgeval

Tulirebase Gild, kus töötab abielupaar Alain ja Evgeniya Aun, tegutseb juba üle aasta. Selle aasta jooksul tegelesid nad peamiselt ettevõtte käivitamisega ja mitmete toodete väljatöötamisega. Evgeniya mõtleb peamiselt välja ja valmistab tooteid, firma rahaasjade ning reklaamiga tegeleb Alain. Evgeniyale meeldib teha kauneid asju nahast, Alainile on meelepärasem keraamika.

Raeraamatu idee sündis aga häda sunnil. Aunade perekond tahtis sõita kaunisse Siberi linna Barnauli, kust Evgeniya on pärit. Teadagi, külla minnes tahaks viia Venemaale eestipäraseid kingitusi. Leidmata poodides sobivaid Tallinna vaatega keskaegses stiilis suveniire, otsustasid nad neid ise teha. Evgeniyale meeldib väga sellises stiilis asju teha. Nii valmis Raeraamatu esimene toorevõitu variant: joonis raamatu nahkkaanele kraabiti naelaga ja kulunud väljanägemise saamiseks põletati seda.

Selle suveniiri idee meenus kunstnikele siis, kui Tallinna linn konkursi välja kuulutas. ?Ise arvasin, et me ei võida seda. Olin nii väsinud raamatu tegemisest, et isegi ei vaadanud teiste kunstike töid,? räägib Evgeniya. Raeraamatu vastu on nüüdseks juba tundnud huvi mitmed firmad, kes kingitustega suuri asutusi varustavad.

Jõgeva Tulirebase Gild

Tallinna suveniirikonkursi võit tegi Tulirebase Gildile ilmselgelt head reklaami. Hiljuti valmisid Evgeniya käe all Kalevipoja ja eesti luule kuldklassika ainulaadsed nahkköited, mis keraamiliste medaljonidega kaunistatud.

Enamasti on Tulirebase Gildis valminud esemed mõeldud välismaalastele. Töökoja keskaegses stiilis tooted pakuvad enam huvi ameeriklastele, inglastele ja itaallastele. Ka eestimaalane võib sealt leida endale meelepärase kingituse, kuid arvestada tuleb sellega, et hinnad on üpris soolased. Enamasti nahast valminud esemed on tõelised kunstiteosed, nende loomiseks kulub palju aega ja energiat. ?Mulle meeldib töötada kaua ja põhjalikult ? nii sünnivad tõeliselt ilusad asjad,? tunnistab Evgeniya.

Kunst ja elu Eestis ja Venemaal

Evgeniya on lõpetanud kunstikooli Barnaulis, kust ta sai kutsekeskhariduse. Kord jäeti koolis tunnid ära, sest kraadiklaas näitas 57 külmakraadi. ?Kui on juba nii palju külmakraade, siis külma tegelikult enam ei tunnegi,? tunnistab siberlanna Evgeniya. Kunstikooli lõpetamise järel astus ta Venemaa Riiklikku Kinoinstituuti Moskvas ja õppis filmikostüümikunstnikuks. Moskvas oli ta ainult aasta, siis tõi abielu eestlasega ta Eestisse. See juhtus peaaegu kolm aastat tagasi.

Nüüdseks elab Evgeniya Jõgeval, oma abikaasa Alaini kodulinnas. Talle meeldib Jõgeva rahulik miljöö ja puhas õhk. Evgeniyal on hea meel, et ta ei pea elama näiteks Tallinnas ?  mereäärset kliimat talub ta halvasti. Altai mägedes on õhk väga kuiv ja sellepärast on tugev pakane seal täiesti talutav. ?Talvel võib mägedes käia kinnaste ja mütsita,? kinnitab Evgeniya.

Saades kunstnikuhariduse Venemaal ja elades Eestis, teab Evgeniya rääkida, et nendes riikides on erinevad kunsti tunnetuse ja arengu suunad. Eestis on tähtis, et kunstnik oleks tuntud. “Siin töötab kunstnik enne ennast üles ja alles siis hakkab tema nimi tooma kliente ja raha,? seletab Evgeniya. Veel on Eestis populaarne minimalism.

“Minu tehtud asjad on kindlasti maalilisemad kui eesti nahakunstnike omad. See tuleb ilmselt sellest, et mulle meeldib väga joonistada,? räägib Evgeniya. Venemaal loeb rohkem eseme ilu. ?Asi kas meeldib või mitte,? kirjeldab Evgeniya venelaste põhimõtet kunstieseme ostmisel.

Üldiselt tahaks Evgeniya rohkem maalida. Ta on nn vene realismi ja impressionismi austaja ning armastab õppida ainult maalidest. “Mulle meeldib väga muuseumides käia, tundide kaupa maale vaadata. Siiamaani mäletan, kus mingi maal Moskva Tretjakovi galeriis ripub,? ütleb Evgeniya naerdes.

Rahvusevaheline perekond

Ühine äri ei sega Evgeniyal ja Alainil elada normaalset perekonnaelu ja kasvatada pisipoega Miikaeli, kes hakkab peagi kolmeaastaseks saama. Poiss käib eestikeelses lasteaias, kodus  emaga räägib aga vene keelt. Miikaelile ei meeldi lasteaed, sest seal on neil “imelikud? lapsikud toimetused. Hoopis rohkem meeldib talle koos emaga ?suurte inimeste töid? teha ? koristada, sööki valmistada, poes käia. 

Tulevikus plaanib Aunide perekond ilmtingimata osta maja või talu. “Kõik meie pere liikmed on väga tegusad. Korteris on meil lihtsalt igav,? räägib pere tulevikuplaanidest Evgeniya. Kunagi plaanivad nad Tulirebase Gildi ka laiendada ja töölisi palgata.  Veel tahaksid nad lisaks nahakunstile ja keraamikale tegelda ka puiduga. 

 

 

Tulirebase Gildist saab Jõgeval valmistatud omapärase kingituse

Endine Jõgeva linnapea Viktor Svjatõsev: ?See on igati hea, et Jõgeval tegutseb Tulirebase Gild. Linn on nendelt kunstnikelt juba kaks aastat tellinud kingitusi parimatele ettevõtjatele ja teenindajatele. Eelmisel aastal olid need nahkköites raamatud, sellel aastal tellisime nahkplaate. Esemete peal olid võtme kui  linna sümboli kujutis. Minu teada jätkab linn selle ettevõttega koostööd.

Olen veendunud, et sõbrale leiab tõeliselt hea kingituse Tulirebase Gildist. Sealt saab kindlasti omapärase ja just meie kodulinnas valmistatud meene.?

TIINA JURJEVA

blog comments powered by Disqus