Talguliste püüdlusi toetas ilus ilm

Jõgevamaal tehti möödunud laupäeval hoolega talgutöid ja talguliste püüdlusi toetas ka ilus ilm.


Kuremaal peeti talguid kohaliku külaseltsi eestvedamisel ning talgujuhi Raul Orava sõnul oli inimesi väljas üheksakümne ringis. Osa neist toimetas näiteks veski juures.

“Koristame veskit seestpoolt ja riisume puhtaks ka selle ümbruse,” ütles Priidu Raudkats. “1. juunist on veski külastajatele taas avatud. Siis on tore, kui kõik korras.”

Kuremaalane Raul Soodla süstis talgupäeval mitu korda järveääre ja veski vahet: ta vedas ATV haagises kohale ühe järveäärse maatüki omanikult saadud jämedast puutüvest saetud pakud. Kui süvend sisse tehtud, pannakse neisse kasvama lilled.

Talgupäeval sai kenamaks ka Kuremaa loss: selle välistrepi kunstipärased metallkonstruktsioonid said värske musta värviga kaetud.

“Olen igal aastal talgutel käinud ja otse loomulikult tulin tänagi: oma koduküla hea väljanägemise eest tuleb ju seista,” ütles üks trepil pintslitööd teinutest, Riina Reimand.

Ujula tagustel liivaväljakutel (üks neist on mõeldud rannavõrkpalli, teine rannajalgpalli mängimiseks) tegutsesid põhiliselt ujula töötajad ja nende pereliikmed. Andres Lippur tõmbas liiva kultivaatoriga läbi ja naised korjasid nähtavale tulnud kivid kokku.

“Omal ajal veeti platsidele karjäärist sõelumata liiv. Nüüd tuleb igal kevadel väljakutel kivikoristustalgud teha, et pallimängijad varbaid ei lõhuks,” ütles Andres Lippur.

Puu üle järve

Palamusel tehti talgutööd MTÜ Palamuse Pritsumehed eestvedamisel. Koristati vabatahtliku päästekomando hoone ümbrust, ent veeti minema ka juba möödunud suvel veskijärve apteegi poolse kalda ääres maha murdunud ja järvele avanevat vaadet risustanud suur puu. Puu oli koristamata sellepärast, et sellele polnud võimalik tehnikaga ligi pääseda. Pritsumehed olid aga kavalad, tõmbasid puu trossi abil jupikaupa üle järve teisele kaldale, kuhu traktoriga ligi pääses.

Maarja põhikooli juures toimetas laupäeval 44 õpetajat, õpilast ja lapsevanemat.

“Tegime tavalisi heakorratöid: riisusime lehti ja prahti ning korrastasime lillepeenraid ja staadioni,” ütles Maarja kooli direktor Ariana Rooba.

Pärast tööd said talgulised süüa kooli kokkade keedetud maitsvat hernesuppi ning Pirjo ja Silver Urbase kohapeal suurel elektripannil küpsetatud pannkooke. Pirjo ja Silver, kes peavad Tartus Karlova linnajaos Anna Edasi kohvikut, elavad Patastel ja nende poeg Birger asub sügisel õppima Maarja kooli esimesse klassi.

Noored tulid appi

Põltsamaal Uue-Põltsamaa mõisa juures töötas tänavu umbes 40 talgulist, kelle hulgas oli ka lapsi. Korrastati mõisaparki ja botaanikaaeda, lammutati mõisakeldri eterniitkatus (tulevikus saab kelder algsele sarnase mullakatte), puhastati samblast mõisahoone katust ja pingutati mõisa peeglisaali kohal olevaid laetalasid. Talgutööd koordineerinud Egle Oja sõnul võttis enam-vähem sama talguseltskond ette “rehade rongkäigu” lossihoovi, kus koguti kokku müüridelt pudenenud kive ning eemaldati kunagiste pangaruumide akende eest trellid.

Talgutöid tehti ka Põltsamaa vallas Kamari paisjärve ääres. Kamari Haridusseltsi juhatuse liige Liia Lust lausus, et neile tuli appi umbes kümneliikmeline noorteseltskond eesotsas maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialisti Kristin Barbo ja Jõgevamaa noortekogu liikme Jessica Järveltiga.

“Jõgevamaa Noortekogusse kuulub ka Põltsamaa kandi noori, kes pakkusid välja idee, et nad võiksid sel aastal Kamari ranna-ala puhastama minna. Põltsamaa piirkonna noored on ka ise sagedased ranna-ala kasutajad,” ütles Jessica Järvelt. “Talgutöö on võimalus ühiskonna heaks panustada, aga ka uusi sõpru leida.”

RIINA MÄGI

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus