Talgulised askeldavad nii linnas kui maal

Meie maakonnas peetakse talguid nii linnas kui maal, tööd jätkub kõikidele soovijatele ning paljudes kohtades pakutakse töötegijatele ka talgusuppi.


Täna askeldavad Jõgeva talgulised Virtuse terviserajal, Piiri pargis, staadioni ning raudteejaama parkides ning lasteaia “Karikakar”  lähedal võsas. Talgulisi jagub ka kortermajade hoovidesse.

Jõgeva linnavalitsuse keskkonna ja maakorralduse peaspetsialist Jaan Vahtla rääkis, et sel aastal jätkatakse sarnaselt mullusele Jõgeva linna staadioni äärse pargi korrastamist. “Talvel võeti seal palju puid maha, jätkame eelmise aasta tööd ja teeme naiste tantsupeoks endisest võpsikust korraliku pargi,” lubas Vahtla.

Talgud uue kiriku krundil

Üheks vanaks objektiks on ka “Karikakra” lasteaia ja katlamaja vaheline puudesalu. Suured talgutööd toimusid seal üle-eelmisel aastal, kuid korrastamist jagub tänavugi.

Jõgeva abilinnapea Ants Prii on sel aastal talgujuhina oma südameasjaks võtnud ringtee tiigi puhastamise Piiri pargis. Prii sõnul on ta talgutele kaasanud ka seltskonna põhikooli õpilasi. “Noored näevad, kuidas linn nende abiga kenamaks muutub,” lausus abilinnapea. Talgulistel on plaanis tiik ja selle kaldad rämpsust puhastada.  

Jõgeva abilinnapea Raivo Meituse eestvedamisel askeldavad talgulised Virtuse terviserajal, kus korrastatakse jooksurada ning selle ümbrus. Plaanis on istutada ka uusi puid.

Täna koristatakse ka tulevase kiriku krunti. Alustatakse kell 10 ja kell 11 antakse üle uue kiriku eskiisprojekt. Kõigile talgulistele pakutakse kell 13 Virtuses talgusuppi. Noortekeskuse ümbruses ja Pedja jõe kallastel on talgud planeeritud 9. maiks.

Sõpruse pargis avatakse tammik

Põltsamaa linnas peetakse täna talguid Uue-Põltsamaa mõisa juures ning Sõpruse pargis. Uue-Põltsamaa mõisa juures on plaanis hakata juba tänavu kultuuriüritusi korraldama, seetõttu plaanitakse sinna välilava ehitada.

Sõpruse pargis avatakse aga pidulikult  20. augusti klubi tammik. Keskpäeval avatakse pargis vastav nimetahvel, millelt langetab katte president Arnold Rüütel. Seejärel  toimub kahekümne uue tähismärgi avamine. Uue tähismärgi saavad ka manalateele läinud Ülo Nugise, Ants Paju, Hillar Hallaste, Tiit Käbini ja Uno Antoni puud.

Juba kolmapäeva õhtul tegutsesid Põltsamaa raamatukogu juures asuva Lillemetsa pargi mänguväljakul Põltsamaa Noorte Naiste Kristliku Ühingu ja Noorte Meeste Kristliku Ühingu liikmed. Talgujuht Karin Tõntsi sõnul on selle ühingu liikmed Lillemetsa pargi mänguväljaku korrastamisega tegelenud juba mitu aastat. Riisuti lehti ja koristati kuivanud oksi. Atraktsioonideplatsile  veeti värsket liiva. Kuigi tööd oli palju, peeti lõpetuseks ka piknik.

Märksõnaks veeohutus

Tänavuse üleriigilise talgupäeva märksõna on teatavasti veeohutus. Sellest lähtus ka MTÜ Palamuse Pritsumehed oma tänaste tööde planeerimisel. Vabatahtlikud päästjad ja nende sõbrad püstitavad nii Udu puhketalu supelranda kui ka Palamusele Amme jõe äärde rajatud puhkealale (see asub lasteaia taga) päästevahendite stendi. Selle valmistasid vabatahtlikud ise, päästeameti poolt on infotahvlid, mis teavitavad veekoguga seotud ohtudest, ning päästevahendite komplektid, kuhu kuuluvad päästerõngas ja viskeliin.

“Meie veeohutustalgule peaks tulema kümme-viisteist inimest,” ütles talgujuht, Palamuse vabatahtliku päästekomando pealik Margus Kaasik. “Talgupäeva lõpupoole korrastame ka komandohoone ümbrust ja peame seal piknikku.”

Palamuse valla teised suuremad talgud toimuvad Luua mõisa pargis, kus koristatakse mahakukkunud oksi ja riisutakse pargiteid.

“Talgulised võivad soovi korral kaasa võtta oma reha, aga kellel tööriista kaasas pole, saab selle kohapealt: Luua metsanduskoolil on rehasid päris palju,” ütles talgujuht, Luua metsanduskooli pargispetsialist Ivari Kandima.

Tema sõnul on mõisapargi omanik Madis Jürima pärast tööd  lahkesti nõus ka parki tutvustama. Kui kellelgi huvi on, saab tutvuda ka mõisahoonega.

Kääpal on täna päris huvitavad talgud: seal hakatakse taastama sõjaeelse Eesti Vabariigi aegset võidutule altarit ja võiduväravat. Need seisid Saare rahvamaja juures mäe peal metsas. Viimased aastakümned on seda kohta tähistanud vaid väike kivihunnik.

“Oleme sellest kivihunnikust kogu aeg mööda käinud, nüüdseks on aga Kalevipoja muuseumi esimene juhataja Viivi Lani ühelt kohalikult proualt võidutulealtari kohta päris palju infot saanud ja temalt kuuldule me altari taastamisel tuginemegi,” ütles talgujuht, Kalevipoja Koja huvi- ja projektijuht Egle Plato.

Talgulistel on plaanis võsa maha võtta, oksi korjata ja põletada, kive teisaldada ja väravat ehitada. Kohalikul rahval on plaanis muuta võidutulealtariga seotud tseremoonia kohalike kultuurisündmuste üheks osaks, nagu see oli 1930. aastatel.

Tabiveres palju tehtud ja palju plaanis

Tabivere vallas on mitmel pool talgud juba peetud, sest prahi ja lehtede koristamisega, lillede ja viljapuude eest hoolitsemisega ja muude varakevadiste töödega ei andnud viivitada. Juba jürikuus said korda Tabivere põhikooli park ning Juula külaplats ja teeääred, peeti heakorratalgud Tabivere lasteaias, Maarja-Magdaleena õunaaias ja Kassema küla Metsa talus.

Täna viibutatakse aga rehasid, lastakse saagidel vinguda ja kirvestel paukuda Maarja-Magdaleena puhkealal, kus on vaja riisuda prahti ja koristada ära talve jooksul murdunud puud.

Talgujuht on siin, nagu alati, Tiia Pärtelpoeg.

Maarja-Magdaleena kiriku parki korrastab täna talgumeeskond Juta Lutsu juhtimisel. Seal on tarvis kuuri korrastada ja oksi kokku vedada.

Tööpuudust pole ka Tabivere BMX rajal, kus on talgujuht Tarmo Rausepa sõnul  tarvis rada siluda ja tasandada, võsa raiuda, oksi koristada ja põletada ning kuivenduskraave puhastada. Talgujuht lubas, et ilusa ilma puhul saavad soovijad boonusena ka BMX-rattaga sõitmist proovida.

Kärksi külaplatsil juhib tegutsemist Tarmo Mikko. Plaanis on korrastada keldritrepp, siluda spordiväljakut, paigaldada  teadetetahvel ja koristada ka talvist prahti. Lisaks kõikjal traditsiooniks saanud talgusupile lubas talgujuht, et värske õhk on täitsa vabalt võtta ning õhtul on plaanis vabakava alusel väike pidu teha.

Kassema külas on juba aastaid hoolitsetud Julius Mägiste mälestuspargi eest. Kui plats lehtedest ja okstest puhas ning võsagi vähemaks võetud, istutatakse keeleteadlase mälestuskivi ette meelsasti lilli, kui mõni lahke inimene neid kaasa toob. Talgut juhib Andrus Selgis.

Elistvere loomapargiski riisutakse-koristatakse talvist prahti, töid veab seal eest Kristi Loit.

RIINA MÄGI

KAIE NÕLVAK

MARGE TASUR

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus