Taimeuurijad ja tudengid osalesid töötoas

Sel nädalal peeti kolmel päeval Jõgeval Taimekasvatuse Instituudis ja kahel päeval Tartus töötuba mikroskoobi kasutusest põllumajanduses. Töötoa viis läbi Elison Blanaflor USAst Noble uurimisinstituudist Oklahomast. See oli suunatud ennekõike teaduritele, tudengitele ja teistele huvitatuile, keda kogunes kokku 18 osaleja jagu.


„Taimekasvatuses on mikroskoop vahendiks, mis aitab sortide puhul tunnuseid leida ja välja tuua ning hiljem selekteerida,” sõnas ETIS-e uurija Priit Pechter, kes oli töötoa eestipoolne koordinaator ja tõlk. Ta on ka loengupidajaga koos töötanud ning hindab seetõttu teadlast kõrgelt. „Loomulikult saab taimi uurida ka traditsioonilisi võtteid kasutades. Mikroskoobiga saab hakata tähele panema väiksemaid tunnuseid,” selgitas Pechter.

Elias Blanfor vahendabki töötoa käigus oma kogemust mikroskoobiga töötamisel. Mikroskoop lihtsustab igapäevatööd palju, kuid peamine on Blanfori sõnul, et see on peamine vahend, mille kaudu õppida bioloogilisi protsesse. „Tänapäeval mängivad olulist rolli rakus toimuv, eriti mis puudutab taime kasvu ja tugevust välismõjudele vastupidamiseks, kuidas taim saab hakkama stressitingimustes jne. Asjad, mida mikroskoobi all näha võib – rakustruktuurid, mikroorganismid – bakterid ja viirused, aitavad ka haigustega paremini hakkama saada, et teeks taimed vähem haavatavaks. Mikroskoop on põllumajanduses asendamatu,” rõhutas ettekandja, kellele ennekõike imponeeris osalejate entusiasm. 

VOOREMAA

blog comments powered by Disqus