“Tähetunnil” loetakse Merilaasi ja Sanga luulet

 

Jõgeval algavad homme traditsioonilised Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Tänavuste luulepäevade teemaks on “Kes loojaks loodud…” ning kuni 15 minutit kestvad luulelavastused, mida etendama hakatakse, põhinevad Kersti Merilaasi ja August Sanga luulel.

“Peamine põhjus, miks me seekord Merilaasi ja Sanga loomingu vaatluse alla võtsime, on see, et mõlema sünnist möödus hiljuti sada aastat,” ütles luulepäevade “Tähetund” üks korraldajaid, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur.

“Tähetunnil” antakse kahe päeva jooksul 20 etendust, neist neliteist homme ja kuus laupäeval. Jõgeva kultuurikeskuse lavale astuvad trupid Jõgevalt, Põltsamaalt, Rakverest, Viljandist, Tarvastust, Tartust, Nõost, Paidest, Kuressaarest, Orissaarest, Kolgast ja Tallinnast.

Homme, kohe pärast kell 12 algavat avatseremooniat läheb esimesena lavale Põltsamaa kultuurikeskuse noorte näitering Viribus Unitis, mida juhendab Keiu Kess. Nende lavastus kannab pealkirja “Öös” ning selles võib kuulda nii Merilaasi kui ka Sanga tekste. Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja tuleb, nagu ikka, välja rohkem kui ühe lavastusega ning nemad on traditsiooniliselt mõlema etendustepäeva “ankrumehed”. Reede õhtul mängib Jõgevamaa gümnaasiumi õpilastest koosnev segatrupp lavastust “Õnnis see, kel õiged silmad”, laupäeva pärastlõunal esitab noormeeste trupp, milles nii Jõgevamaa gümnaasiumi kui ka Jõgeva põhikooli 4 b klassi õpilasi, lavastuse “Õhtused jutud”. Mõlemad lavalood valmisid Lianne Saage-Vahuri juhendamisel.

“Et paljudel truppidel on esinemisaja suhtes erisoove, siis oleme võõrustajatena ennast alati viimaseks pannud ning sobivamad ajad teistele jätnud,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Tema sõnul on Kersti Merilaas ja August Sang küll väga produktiivsed autorid, ent selliseid tekste, mida õpilastrupiga lavale seada, pole nende loomingus siiski palju.

“Seda on kurtnud teised juhendajad ja seda kogesin ka ise, kui lavastuste tekste kokku panema hakkasin,” ütles Lianne Saage-Vahur.

Nii Merilaasi kui ka Sanga loomingus on tema sõnul palju tugeva alltekstiga luuletusi, mis tuleks enne lavale seadmist n-ö lahti muukida. Seda, mida laval mängida, on kõnealuste luuletajate tekstides aga suhteliselt vähe.

“Samas ei maksa arvata, et sajand tagasi sündinud luuletajate loomingu hulgas puuduksid tekstid, mis tänapäeva inimest, sealhulgas noort kõnetaksid. On ka selliseid, mis kõnetavad, ja kuidas veel!” sõnas Lianne Saage-Vahur.

Tema reedeses lavastuses saab kuulda Merilaasi ja Sanga ühiskonnakriitilisemat loomingut ning näha elu läbi kõverpeegli, laupäevases, üksnes Merilaasi tekstidel põhinevas lavastuses kõneldakse elu püsiväärtustest.

Homsed luuleetenduste blokid algavad kell 12.30, 13.30, 15.30, 17.45 ja 18.45, laupäevased kell 10 ja kell 11.30. Traditsiooniline mälestushetk Betti Alveri pargis leiab aset homme kell 17, luulepäevad lõpetatakse pidulikult laupäeval kell 16.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus