“Tähetunnil” etendatakse monolooge

Jõgeval algasid eile Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”, kus astub üles 19 kooliteatritruppi kogu Eestist. Paremad luulelavastused kuulutatakse välja täna kell 16 kultuurikeskuses.

Kahekümne esimest korda peetavatel luulepäevadel esitavad gümnaasiumiastme näitetrupid seekord monoloogidel põhinevaid lavastusi.

“Teemat “Monoloog eesti ja maailma luulekeeles” ajendas meid valima asjaolu, et viimasel ajal on kooliteatritrupid hakanud pisut liiga suurt tähelepanu pöörama lavastuste visuaalsele küljele, liikumisele,” ütles üks “Tähetunni” korraldajatest, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahur. “See on kaasa toonud luuletekstide väikesteks osadeks hakkimise kombe: luuletuse kui terviku kontekstist korjatakse välja neid tekstilõike, mis kavandatud liikumisega sobivad. Nii jääb luule lugemine kui niisugune tagaplaanile. Monoloogi esitamine eeldab aga pikema tervikteksti ettekandmist. See ei tähenda, et kogu lavastus peab põhinema ühel monoloogil. Võib ka mitu monoloogi kokku panna. Päris huvitav on vaadata, missuguseid tulemusi seesugune teemavalik annab.”

Lianne Saage-Vahuri enda fantaasiale andis monoloogi teema päris palju toitu. Lisaks kolmele konkursilavastusele, millest kaks kanti ette eile ja üht saab näha täna, valmis tal luulepäevade vahva avapala, milles kaheksa pidulikult riietatud kolmanda klassi poissi dramaatilise lavakujunduse taustal Hamleti monoloogi loevad. Kontrast esitajate noore ea ja traagilise teksti vahel ajas publiku lõpuks ohjeldamatult naerma ja aplodeerima.

Intrigeeriv teema

“See oli tõesti suurepärane leid,” tõdes esimest korda “Tähetunni” žüriis ehk Akadeemias kaasa tegev näitlejanna Garmen Tabor, kes on üksiti Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna teatri õppekava programmijuht.

“Olen teistelt teatriinimestelt siinsete luulepäevade kohta väga palju head ja ilusat kuulnud, seepärast tulin siia suurte ootustega,” sõnas Garmen Tabor. “Ka teema on intrigeeriv. Teatriõppejõuna olen seisukohal, et monoloog on komplitseeritud žanr: üksainus näitleja suhtleb publikuga ning ta peab selleks vahendeid valides olema väga täpne. Ses mõttes on monoloogi esitamine sarnane musitseerimisega. Ka luule kui niisuguse esitamine on komplitseeritud tegevus, sest luule on kontsentreeritud sõna. Nii et ootan suure huviga, kuidas noored nende kahe ülesandega hakkama saavad.”

Eriti suurt heameelt teeb Garmen Taborile see, et tema lapsepõlve kodulinn Rakvere on “Tähetunnil” mitme trupiga esindatud.

“Ka siis, kui kultuuriakadeemia teatrierialadele tudengeid vastu võtame, on Rakverest tulnud kandidaate rõõmustavalt palju. See viitab sellele, et seal on palju meeldivalt “teatrihulle” juhendajaid. Ka siinsete luulepäevade üks korraldajaid, MTÜ Tähetund juhatuse esimees Karl Sakrits on praegu meie tudeng: ta õpib kultuuriakadeemias lavastaja õppesuunal.”

Karl Sakritsal oli “Tähetunni” avamisel meeldiv võimalus õnnitleda oma nooremat venda Tanelit, kes on üks MTÜ Tähetund tänavuse aastapreemia laureaat. Teise aastapreemia andis nimetatud MTÜ endisele Jõgeva linnapeale Mihkel Kübarale, kes oli “Tähetunni”, “Tuulelaste”, Alo Mattiiseni muusikapäevade ja paljude teiste kultuurialaste ettevõtmiste tuline toetaja. Preemia määrataksegi igal aastal ühele kultuurivaldkonnas tegutsevale inimesele ja ühele humanitaaralal õppivale tudengile.

Esimest koda lavastajana

Tanel Sakrits õpib praegu Tartu Ülikoolis inglise keelt.

“”Tähetund” oli minu jaoks oluline sündmus koolipõlves ja on seda ka nüüd,” kinnitas Tanel. “Olen luulepäevade ajal olnud igasugustes ametites. Alustasin lavataguse abilisena ja lõpetasin kaheteistkümnendas klassis päevajuhi rollis. Ning tegin muidugi kaasa ka mitmes lavastuses. Nüüdki käisin “Tähetunni” eelsel ajal kooliteatri Liblikapüüdja proove jälgimas ning olen ka konkursipäevade ajal kohal. See on minu jaoks üks aasta olulisemaid sündmusi ja üks paremaid asju, mis Jõgeval üldse toimub. Loodan, et see festival jääb veel aastateks kestma ning et see toob ikka soojust siinsesse sombusesse või hoopis lume ja pakasega hilissügisesse.”

Praegu Palamuse rahvamaja juhataja ametit pidav Liblikapüüdja vilistlane Ivar Vinkmann on “Tähetunniga” seotud olnud selle algusest peale. Kui varasematel aastatel on ta täitnud mitmesuguseid korralduslikke ülesandeid, siis sel aastal tuli ta luulepäevadele esimest korda lavastaja rollis.

“Seltskond Palamuse gümnaasiumi õpilasi hakkas mind “kiusama” ja tagant torkima, et ma nendega luulelavastuse välja tooksin, sest neil oli suur soov Betti Alveri luulepäevadel osaleda,” ütles Ivar Vinkmann. “Üldse käis proovidelt läbi kümmekond noort, lõpuks jäi lavastusse viis osalist. Ent pärast luulepäevi võtame ilmselt käsile mingi teist laadi tüki ja siis on meie näiteseltskond jälle kõigile tulijatele avatud.”

Palamuse vastsündinud näitetrupi “Tähetunnil” osalevas luulelavastuses “Tool” on kasutatud eesti autorite, sealhulgas mõnede sama trupi liikmete luuletekste.

“Valdav osa lavastuse tekste on noorte endi valitud,” ütles Ivar Vinkmann. “Nii et kui asi untsu läheb, siis on mul hea öelda, et see oli rühmatöö. Ning žüriiliikmed saavad selle peale vastata, et nojah, oli mis oli, aga tore ju, et noored koos käivad.”

Juhendajate sel moel enese väljavabandamist ja žürii viisakat “läbi lillede” mitte midagi ütlemist on Ivar kahekümne aasta jooksul pealt näinud ja kuulnud rohkem kui küll. Nii et ütleb žürii talle kui algajale lavastajale, mida ta ütleb, vaevalt et see teda jalust rabab.

“Rabaks vist ainult see, kui kiitma hakataks,” ütles Ivar muiates.

Akadeemiasse ehk žüriisse kuuluvad tänavu peale eelpool nimetatud Garmen Tabori Eesti Harrastusteatrite Liidu juht Kristiina Oomer, näitlejad Elina Reinold, Andres Raag, Meelis Põdersoo ja Martin Kõiv (kaks viimast on Liblikapüüdja vilistlased), teleajakirjanik Tarmo Tiisler  Tallinna ülikooli õppejõud Rain Mikser, Eesti Rahva Muuseumi peaprodutsent Viljar Pohhomov, Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste ning riigi- ja teatrimees Jaak Allik.

Jõgeva kultuurikeskuses saab aga alates eilsest kuni novembri lõpuni vaadata ajalehe Vooremaa fotograafi Anatoli Makarevitši näitust mulluse “Tähetunni” fotodest.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus