Tähetund tänavu Niidu ja Krossiga

 Jõgeva Gümnaasiumi, kooliteatri Liblikapüüdja ja Betti Alveri Fondi poolt korraldatavatel luulepäevadel osaleb 28 truppi. Jõgevamaad esindavad peale Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja Jõgeva Ühisgümnaasiumi näitetrupp Daramatöörid ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi näitering. Lavastusi hindav zhürii ehk Akadeemia on seekord tervelt tosinaliikmeline ning sellesse kuuluvad kauaaegne raadioajakirjanik Mari Tarand, teenekas emakeeleõpetaja Karmen Aso, Eesti Harrastusteatrite Liidu esimees Kristiina Oomer, ajakirjanikud Margit Kilumets ja Jaanus Kulli, näitlejad Kersti Kreismann ja Evald Aavik, kooliteatrijuht Virko Annus, Ugala teatri nõukogu esimees Jaak Allik, Tartu Athena keskuse tegevjuht Viljar Pohhomov, kooliteatri Liblikapüüdja vilistlane Heigo Teder ja kultuurihuviline arst Kalle Piiskoppel.

Nagu ikka, andis Akadeemia luulepäevade avamisel vande, asetades käe Betti Alveri luulekogule ja korrates järele tema luuleridu. Akadeemia ühel staazhikamal liikmel Mari Tarandil oli aga au edasi anda tänavuse Tähetunni peategelaste Ellen Niidu ja Jaan Krossi tervitused: ta on nendega juba 45 aastat ühes majas ning koguni ühes trepikojas elanud.

?Kirjanikepaari tervis pole paraku nii hea, et nad Jõgevale oleksid saanud tulla, aga nad teavad, et nende loomingut siin ette kantakse ning Elleni hääl telefonis oli päris rõõmus, kui ta ütles, et soovib noortele luulesõpradele kõike head ning ootab, et ma pärast räägiksin talle sellest, mis siin toimus,? ütles Mari Tarand.

?Jõgevale sõites arutasime koos kogenud ?akadeemikute? Mari Tarandi ja Kersti Kreismanniga pikalt selle üle, kas luuletrupid on valinud oma lavastustesse rohkem lastele või täiskasvanutele kirjutatud tekste: mõlemalt autorilt on ju võtta mõlemat,? ütles esimest korda Akadeemias kaasa tegev Margit Kilumets. ?Mari ja Kersti arvasid, et eelistatakse täiskasvanutele mõeldud tekste, aga mina kui ?valge leht? olen valmis vastu võtma mõlemat. Peaasi, et mind ennast luuletust lugema ei panda: ma olen küll nooremana ise luuletanud ning loen ja armastan luulet tänini, aga mulle pole kunagi luuletused pähe jäänud!?

Suured mõtted lihtsas vormis

Tähetunni peakorraldaja, Jõgeva Gümnaasiumi kooliteatri Liblikapüüdja juhendaja Lianne Saage-Vahur põhjendas tänavust autorite valikut sellega, et Ellen Niit on tema tõeline lemmik, Niitu ja Krossi kui abikaasasid ja mõttekaaslasi oleks aga üsna imelik eraldi käsitleda.

?Ellen Niidul pole vist ühtegi luuletust, mida me mõnes lavastuses kasutanud poleks,? tunnistas Lianne Saage-Vahur. ?Tal on kadestamisväärne võime väljendada äärmiselt lihtsate vahenditega suuri mõtteid. Jaan Krossi on aga keegi ? vist Jaan Undusk ? eesti rahva vanaisaks nimetanud. Mul on väga kahju, et ta Nobeli preemiat pole saanud. Ta vääriks seda igati.?

 Liblikapüüdja konkursilavastuse jaoks Niidu ja Krossi tekstid välja sõelunud, taipas Lianne ühtäkki, et nende ettekandmiseks on kõige õigem koht kaubahall: valikusse oli nimelt sattunud terve hulk poe- ja ostmise teemalisi luuletusi, millega lavastaja ja trupp tahtsid vaatajaile öelda, et nad ostuhullusega liialt kaasa ei läheks, vaid õigel ajal n-ö rongilt maha astuksid. Lavastuse pealkirjaks saigi ?Kuidas hüpata rongilt maha?? ja seda kanti eile õhtul tõepoolest ette Jõgeva kaubahallis.

?Eks meid võidakse süüdistama hakata küll, et me kasutame eritingimusi, mida teistel kasutada pole võimalik, aga mul on õigupoolest üsna ükskõik, kuidas meie lavastusse suhtutakse: me ise igatahes lustisime seda tehes ja see on kõige olulisem,? ütles Lianne.

Tunnustust tegijaile

Tähetunni avamisel anti kätte ka Betti Alveri Fondi traditsioonilised aastapreemiad ja stipendiumid. Kultuurivaldkonnas iga päev ilusat tööd tegevatest inimestest pälvisid aastapreemia Jõgeva linna ja maakonna noortespordi edendaja Aimur Säärits ning Betti Alveri Muuseumi käivitaja ja juhataja Toomas Muru, Jõgevalt pärit humanitaaralaüliõpilastest said fondi stipendiumi Jõgeva Gümnaasiumi ja Liblikapüüdja vilistlased Diana Sei ja Meelis Põdersoo. Diana õpib Tallinna Ülikooli Rakvere kolledzhis sotsiaaltöötajaks, Meelis Põdersoo Eesti Muusikaakadeemia Kõrgemas Lavakunstikoolis näitlejaks. Kaks rahalist preemiat oli anda üle ka Jõgeva abilinnapeal Kalmer Lainil: linnavalitsus premeeris Lianne Saage-Vahurit ja Betti Alveri Fondi juhatuse esimeest Maimu Valdmanni aastatepikkuse töö eest Tähetunni korraldamisel ja Betti Alveri mälestuse jäädvustamisel.

Viieteistkümnenda Tähetunni laureaadid selguvad täna õhtul kell 17.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus