Tähelepanu, valmis olla, talgud!

Juba kümnendat kevadet kogunevad eestimaalased Teeme ära egiidi all ühiselt talgutele. Teeme ära algatuse stardipauk kõlas 2008. aastal üle-eestiliste prügikoristustalgutena. Sealt veerema läinud lumepall on Eestimaal aina hoogu kogunud ning jõudnud ka enam kui 100sse riiki üle ilma. Meie siin valmistume hea tundega uueks talgukevadeks, meeles mõlkumas uued talgumõtted ja talguteod. Millele siis tänavu oma tähelepanu suuname?

Tähelepanu! pole vaid stardihüüdu tähistav kutsung. Meid ümbritseva looduse ja elukeskkonna tähele panemine ning sellega seonduvate probleemide märkamine oli ja on Teeme ära fenomeni oluline alustala. Hooliv eestimaalane paneb tähele ning kus vajalik ja võimalik, paneb ka käed külge, et ühiselt mõni oluline asi ära teha. Meie eluolu on hoopis parem ning elukeskkond kvaliteetsem, kui osaleme aktiivselt selle kujundamises ega oota, et kõik saab korda ainult europrojekti või kohaliku omavalitsuse toel. Lahti ütlemine “tehtagu”-mentaliteedist, elujaatav hoiak ja heatahtlik suhtumine toovad igal talgukevadel kodudest välja üha uusi inimesi, et aidata kaasa elu edenemisele Eestis.

Lisaks talgutöödele õpime talgutel üksteist paremini tundma. Talgud liidavad ja õpetavad meid kogukonnana tegutsema, ühiselt plaani pidama ja lahendusi leidma. Mida tugevamad on Eestimaa kogukonnad, seda paremini saame valmis olla nii talgupäevaks kui ka igaks teiseks päevaks – kõigiks olukordadeks, mis elus võivad ette tulla. Alanud kevadel kutsume koos Teeme ära talgupäeva partnerite ja meeskonnaga kõiki eestimaalasi valmistuma. Just praegu on õige aeg end valmis seada Eesti riigi senise ajaloo suurimaks tähtpäevaks. Iga talgutegu on kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Järgmisel aastal kulmineeruvate EV100 pidustuste eel saame tänavu üheskoos korda teha oma lipuväljakud ning väikesed ja suured laululavad, et seada Eestimaa lipuehtesse.

Pidupäeva kõrval tasub aga valmis olla ka looduse vingerpussideks. Üleujutused, tormituuled, suured sajud jms on ühelt poolt meie elu igapäevane osa. Teiselt poolt näitavad nii uuringud kui ka argipäev, et me pole neile olukordadele piisavalt palju mõelnud, veel vähem neiks valmistunud. Ei pereringis, naabruskonnas ega kogukonnas. Kui arvestada veel kliimamuutusega kaasnevate mõjudega, mille tõttu erandlikud loodusnähtused on sagenemas, tundub igati mõistlik korra pead kokku panna ning mõelda, mida me saame ise ära teha, et sellisteks ootamatusteks paremini valmis olla.

Infot, ideid ja abistavaid materjale kõigiks talgutöödeks oleme taas kogumas Teeme ära talguveebi. Samuti leiab teemakohast teavet ja praktilisi abivahendeid iga talgujuhini jõudvast talgupäeva stardipaketist, mis ka sel kevadel sai talgurahva jaoks kokku pandud koostöös heade toetajate, partnerite ja vabatahtlikega. Aitäh teile kõigile selle panuse eest!

Viise, kuidas eluks paremini valmis olla – nii tähistamiseks kui ka ootamatusteks – on kümneid ja sadu. Üks võimalus, ilmselt kõige nutikam, on ühiselt kokku tulla ning korraldada talgud. Tee koos oma inimestega oma talgupäevaks meelepäraseim plaan ja käärige käised üles. Sa ei aimagi, et sinu sõbrad, tuttavad ja sugulased juba ootavad su kutset: Tähelepanu, valmis olla, talgud!

Nagu heaks tavaks on saanud, koguneb talgurahvas kõikjal üle Eesti ikka maikuu esimesel laupäeval – tänavu 6. mail. Enne töö, siis pidu. Nii et, oleme valmis ja teeme ära!

TARMO TÜÜR, Teeme ära talgupäeva eestvedaja

blog comments powered by Disqus