Tagasipilk suusahooajale Kuremaa terviseradadel

Kuremaa terviseradadel oli  tänavu talvel tervisenõudlejaid rohkem kui mullu. Tõsisemalt sai talvemõnusid nautima hakata 18. detsembrist, kuid alates sellest päevast kuni 14. aprillini polnud aga enam ühtegi päeva, mil suusaradu poleks kasutatud.

Kuremaa terviseradadel peeti ka hulganisti talispordipäevi. Sel eesmärgil käis terviseradadel meie andmetel kaheksa kooli, ühe külaseltsi ja ühe erakonna esindus. Esmakordselt peeti Kuremaal kevadvaheajal noorte suusatajate treeninglaagreid (Jaak Mae Suusakool ja Otepää Karupesa).  Peeti ka neli suusavõistlust: Vooremaa suusasõit, maakonna noorte meistrivõistlused ning maakonna täiskasvanute meistrivõistlused vaba- ja klassikalises stiilis. Tõeliselt rahvarohke oli 24. veebruar, kui tervisesportlased üritasid Eesti terviseradadel ära sõita ühtekokku maakera ümbermõõdu jagu kilomeetreid. Meie panuseks jäi 176 inimese poolt läbitud 2012 km, millega olime Eesti 70 terviseraja hulgas vastavalt 17. ja 15. kohal. Sama päeva õhtul pärast andmete esitamist sõitis tegelikult veel 184 inimest maha ühtekokku 2092 km.

Registreeritud suusatamis- ja kelgutamiskordi kogunes talve jooksul üldse 4992. Kui arvestada, et kirja pani end ainult umbes kolmveerand suusatajatest-kelgutajatest ning lisada ka spordipäevaliste ja laagriliste osavõtukorrad, saame arvuks ligemale 7000. Kokku registreeriti läbitud kilomeetreid 55 498, mis teeb 491 km päevas. Umbes kolmandik radade kasutajatest oli Jõgeva vallast, kolmandik Jõgeva linnast ja kolmandik mujalt. Esindatud oli pea kogu Eesti ning isegi mitmed välisriigid: Soome, Rootsi, Holland, Venemaa jt. Kõige rohkem registreeritud osavõtukordi — 185 — kogunes samuti Luual elava perekond Saare (Kaidi, Kai, Kaimo, Kain ja Kaido) arvele. Kokku sõitsid nad läbi 2773 km. Kõige kõvem mees oli Palamuse päästekomandos töötav ja Varbeveres elav Margus Kaasik, kel kogunes 78 suusatamiskorraga 1864 km. Üle 60 korra suusatasid veel Taivo Rebane ja Priit Kuntu. Naistest kogunes rahkem osavõtukordi  (60) Viivi Neemelal Kuremaalt. Üle 50 korra suusatasid veel Riina Anton, Reet Buddell ja Külli Annamaa.  Noorimaks pidevaks suusaradade kasutajaks osutus Kaidi Saar. Eelpool nimetatutele pani välja nägusad auhinnad spordimees ja ettevõtja Aimur Säärits.

Suusahooaja kokkuvõtete tegemise järel korraldatud loosimisel naeratas õnn veel 42 suusatajale. Loosiauhinnad panid välja Jõgeva valla- ja linnavalitsus, Jõgevamaa Spordiliit Kalju jt. Õnnelike võitjate nimekiri on üleval Kuremaa ujulas ja terviseradade stendil.

Tore, et nii paljud inimesed tunnevad vajadust hea tervise nimel suusatamas käia. Ka korraliku suusavarustuse muretsemiseks on leitud võimalus. Nendegi hulk, kes Kuremaa ujulast varustust laenutasid, kasvas tänavu talvel.

Ootame jõgevamaalasi ja kõiki teisi Kuremaa terviseradadele tervist nõudlema ka soojematel aastaaegadel: rajad on harjutamiseks korras aasta ringi. Neil, kes soovivad terviseradadel üritusi korraldada, oleks soovitav radade haldajaga telefonil 552 3363 ühendust võtta, et vältida erinevate ürituste ühele ajale sattumist. Terviseradade ümbrusse on rajatud ka 20 kontrollpunktiga orienteerumise püsirada, mille kaarte on võimalik muretseda Kuremaa ujulast. Ootame kõiki jooksma, orienteeruma, kepikõndi harrastama, maastikurattaga sõitma ja matkama!

iii

ANDRES LIPPUR

blog comments powered by Disqus